Hiszpanie architekci, których warto znać

Hiszpanie, których warto znać: architekci

Wiele razy powtarzałam, że najskuteczniejsza metoda nauki danego języka to poznawanie całego kontekstu, łącznie z kulturą kraju, obyczajami, historią, czy… wybitnymi postaciami! Oczywiście znajomość (lub nieznajomość) hiszpańskich malarzy nie wpływa bezpośrednio na biegłość w posługiwaniu się językiem. Jednak takie poszerzanie swojej wiedzy to doskonała odskocznia od samej nauki, a przy tym doskonały sposób na podtrzymanie „zajawki” na naukę języka. Znam wiele osób, które zaczęły uczyć się choćby języka japońskiego właśnie dlatego, że zachwycili się tamtejszą kulturą. No dobrze, przejdźmy jednak do rzeczy. W dzisiejszym artykule zaprezentują się Wam wybitni Hiszpanie architekci. Udanej lektur! ¡Disfruta leyendo!

Antonio Gaudi, czyli architekt Barcelony!

Antonio Gaudi. Hiszpanie architekci

To nazwisko, które z pewnością obiło się o uszy nie tylko studentom architektury. Gaudi nazywany jest twórcą bajkowej architektury. Jego budowle stały się znakiem rozpoznawczym Barcelony i są rozpoznawane na całym świecie – to prawdziwe symbole nie tylko tego miasta, ale dla wielu osób również całej Katalonii! Zdaniem wielu ekspertów to również najwybitniejszy architekt w ogóle w historii Europy. Tutaj jednak nie ma „obiektywnej prawdy”. Jednak niepodważalnym faktem jest, że Barcelona nigdy by nie wyglądała tak pięknie, jak teraz, gdyby ten człowiek się nie urodził.

Warto dodać, że Gaudi nie od razu projektował ogromne budowle. Swoją karierę zaczynał, przyjmując dosłownie każde możliwe zlecenie. Projektował kioski, płoty, mury, czy bramy wjazdowe… Wiele się zmieniło po tym, gdy projekt gabloty dla sklepu fabrykanta rękawiczek, Esteve Comelli, doczekał się premiery na Wystawie Światowej w Paryżu w 1878 roku. Wtedy już było wiadomo, że Gaudi jest prawdziwym artystą! Jego znakiem rozpoznawczym było tworzenie budynków w kształtach przypominających to, co można znaleźć naturalnie w przyrodzie i pod wodą. Do tego posługiwał się najróżniejszymi materiałami, w tym lustrami, czy zwierciadłami. Do jego największym dzieł można zaliczyć:

Santiago Calatrava, czyli poeta szkła i stali!

Santiago Calatrava. Hiszpanie architekci

Teraz przejdźmy do nieco współcześniejszego architekta. Santiago Calatrava urodził się w 1951 roku w Walencji i, jak to się ładnie mówi, jest „klasykiem za życia”. Zaprojektował bowiem niezliczoną liczbę budowli i to nie tylko w Hiszpanii, ale i na całym świecie. Czytając o nim, natknęłam się wiele razy na jego przydomek, który można przetłumaczyć, jako „poeta szkła i stali”. Gdy przejrzysz jego realizacje, to nie raz przejdzie Ci przez myśl pytanie, jak to wszystko się trzyma! Przeglądając projekty Santiago Calatravy, przychodzi mi na myśl popularny dowcip: bąk według wszelkich praw fizyki nie powinien móc latać. Ale bąk tego nie wie, więc lata!

Charakterystycznym elementem jego projektów są  żebrowe konstrukcje. Do tego dochodzą oryginalne pomysły, jakby na przekór wszystkim krytykom. Doskonałym przykładem może być Turning Torso, czyli wieżowiec w Malmö, który oparty jest na… linii wygięcia ludzkiego kręgosłupa! Kolejne ciekawe projekty tego architekta to:

Lluís Domènech i Montaner (tak, to jedno nazwisko)!

Lluís Domènech i Montaner. Hiszpanie architekci

Wróćmy do przeszłości. Lluís Domènech i Montaner to postać absolutnie wybitna dla całej Katalonii. Był katalońskim politykiem i architektem, żyjącym w latach 1849-1923. Warto w tym miejscu podkreślić, że kierował Col·legi d’Arquitectura de Barcelona (gdzie nauczał m.in. Gaudiego). Można się spierać, czy Gaudi przerósł swojego mistrza, jednak trzeba zaznaczyć, że gdyby nie Montaner, to możliwe, że Gaudi nie byłby tym Gaudim, którego znamy! Montaner był w swoim czasie legendą za życia, wywierając ogromny wpływ na katalońską secesję.

Charakterystycznym elementem jego dzieł są bogate zdobienia mozaikowe, czy elementy ceramiczne i witraże. Jednak samo piękno zdobienia i wykonania zawsze szło w parze z funkcjonalnością danego budynku. Tak jest choćby w obecnym Muzeum Zoologii (pierwotnie budynek powstał jako restauracja) zbudowanym na Wystawę Światową w 1888. O wielkości samego architekta może również świadczyć fakt, że dwie z jego budowli trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to Pałac Muzyki Katalońskiej oraz Szpital św. Pawła w Barcelonie.

Mam nadzieję, że tym artykułem przybliżyłam Wam nieco bardziej hiszpańską architekturę i wybitne postacie z nią związane. Zachęcam Was do odkrywania kultury i historii Hiszpanii (ale także krajów hiszpańskojęzycznych). To z pewnością pogłębi Waszą naukę języka!

Jeśli interesują Cię znani Hiszpanie, to koniecznie przeczytaj moje 2 poprzednie artykuły z tej serii:

Hiszpanie, których warto znać – malarze
https://elisapena.pl/znani-hiszpanie/hiszpanscy-malarze/

Hiszpanie, których warto znać – filmowcy
https://elisapena.pl/znani-hiszpanie/hiszpanie-ktorych-warto-znac-filmowcy/

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *