Praca w Hiszpanii na wakacje. Gdzie jej szukać?
Wielu moich polskich znajomych pyta mnie, gdzie szukać wakacyjnej pracy w Hiszpanii i czy to dobry pomysł. Cóż, zawsze odpowiadam, że każdy wyjazd to dobry pomysł! Przecież to doskonała okazja na rozwój, poznawanie nowej kultury i przede wszystkim nowych ludzi, a do tego szansa na zarobek i przeżycie świetnej przygody. W moim najnowszym artykule postaram się opowiedzieć nieco więcej o tym jak szukać wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Czy jesteś zainteresowany tego typu wyjazdem? W takim razie ten tekst powstał dla Ciebie!
Czy w ogóle warto wyjeżdżać do Hiszpanii, żeby znaleźć pracę na wakacje?
Odpowiem krótko: oczywiście, że tak! Oczywiście wiele zależy tak naprawdę od tego, co najbardziej Cię interesuje. Chcesz wyłącznie zarobić i skupiasz się na zarobieniu jak największych pieniędzy i jednocześnie na zaoszczędzeniu sporej sumy? W takim razie nie w każdym miejscu w Hiszpanii zarobisz dobrze. W takim wypadku może bardziej sprawdzi się skandynawski kierunek… Jeśli natomiast chcesz połączyć pracę i pewnego rodzaju przygodę, to absolutnie się nie zastanawiaj! Dlaczego warto szukać wakacyjnej pracy w Hiszpanii? Ja widzę przynajmniej kilka powodów
- żeby poznać świetnych, otwartych ludzi (mój przyjazd do Polski skończył się tym, że zostałam tu na kolejne 10 lat – a planuję jeszcze dłużej!),
- żeby przeżyć być może przygodę swojego życia,
- żeby poznać nową kulturę (również kulturę pracy),
- żeby zwiedzać w wolnym czasie (najlepiej podjąć pracę w miejscu, które oferuje nocleg, a może i wyżywienie),
- żeby podszkolić się w języku hiszpańskim (lub sprawdzić aktualny stan swojej wiedzy).
Prawda jest taka, że zalet znalazłoby się jeszcze więcej. : )
Gdzie najlepiej szukać wakacyjnej pracy w Hiszpanii?
Jeśli chodzi o rynek pracy, to Hiszpania nie różni się od innych krajów – są regiony, w których łatwiej o pracę i takie, w których bezrobocie jest spore. Najlepiej jest szukać pracy w miejscach, gdzie jest możliwa duża rotacja personelu oraz gdzie w okresie wakacyjnym może przewijać się większa ilość turystów. Tak naprawdę sezon turystyczny w wielu regionach Hiszpanii trwa przez cały rok, ale największe nasilenie jest od czerwca do października, więc w tych miesiącach nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem wakacyjnej pracy od Barcelony, a na Teneryfie skończywszy.
Z kolei, jeśli chodzi o najpopularniejsze branże, to najłatwiej znaleźć pracę w różnego rodzaju barach, restauracjach, lodziarniach, czy kawiarniach. Do tego można dodać sklepy z pamiątkami, czy odzieżą. Jeśli natomiast chodzi o bardziej specjalistyczne branże, to zazwyczaj są to stanowiska w dziedzinach transportu morskiego, edukacji, mechaniki, inżynierii produkcyjno-przemysłowej, branży IT, medycznej i turystycznej.
Z tego, co słyszałam, również polskie biura podróży oferują prace w Hiszpanii dla polskich animatorów, albo pilotów wycieczek turystycznych w Hiszpanii. Najwięcej propozycji znajdziesz na Costa Brava, która jest najbardziej oblegana przez wczasowiczów z Polski. Ale tutaj nie mam większego doświadczenia, więc tylko podrzucam Ci pomysł do przemyślenia!
Warto dodać, że dużo wygodniej szuka się pracy dzięki portalowi mobilności zawodowej EURES, który dostarcza informacji o wolnych miejscach pracy o ogólnej kondycji rynku pracy nie tylko w Hiszpanii, ale i całej Europie:
https://ec.europa.eu/eures/portal/jv-se/homepageCode=find_a_job
O czym musisz pamiętać szukając wakacyjnej pracy w Hiszpanii?
Jest oczywiście kilka „ale”. Przede wszystkim ważne jest, aby znać hiszpański choćby w stopniu komunikatywnym – czasem sama znajomość angielskiego może nie wystarczyć. No chyba, że będzie to branża hotelarska. A co z pozwoleniem na pracę? Tutaj mam dla Ciebie dobrą wiadomość: jako obywatel Unii Europejskiej nie potrzebujesz specjalnych pozwoleń. Musisz jednak pamiętać, że jeśli masz zamiar przebywać na terenie Hiszpanii dłużej niż trzy miesiące, to musisz zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Obcokrajowców (Registro Central de Extranjeros) w celu uzyskania Certyfikatu Rejestracji Obywatela Unii Europejskiej (Certificado de registro de ciudadano de la U.E.). Spokojnie, to brzmi skomplikowanie, ale wcale takie nie jest! Znajdziesz naprawdę sporo instrukcji, jak zrobić to bezboleśnie.
Kolejna ważna rzecz, to… NIE. Brzmi zagadkowo? Chodzi o uzyskanie numeru NIE z komisariatu policji, który zajmuje się sprawami obcokrajowców, a także zarejestrować się w urzędzie podatkowym Agencia Tributaria po przyjeździe, aby mieć możliwość opłacenia hiszpańskich podatków. No co, ja w Polsce też płacę podatki! 🙂 Z pewnością w tym momencie ilość biurokracji Cię przytłacza, ale bez obaw. Jeśli się odpowiednio przygotujesz, to wszystkie formalności załatwisz bez większych kłopotów. Poza tym większość z tych rzeczy musisz załatwić tylko, jeśli masz zamiar przebywać w Hiszpanii dłużej niż 3 miesiące. A w przypadku wakacyjnej pracy to odpada. Powodzenia w poszukiwaniu pracy!
Jeden komentarz