Czy musisz znać hiszpański, aby pracować w Hiszpanii?

Czy musisz znać hiszpański, aby pracować w Hiszpanii?

Wiem, że wielu Polaków zastanawia się nad wyjazdem do Hiszpanii. Kto jak kto, ale ja to doskonale rozumiem, ponieważ sama kiedyś wyjechałam do Polski i… cóż, odmieniłam w ten sposób swoje życie! Jednak wyjazd to nie tylko dobre chęci, ale również odrobina przygotowania i wiedzy. O tym chciałam opowiedzieć w tym artykule. Czy musisz znać hiszpański, aby pracować w Hiszpanii? Czy trudno znaleźć pracę obcokrajowcom? Na te i inne pytania Ci dziś odpowiem. Udanej lektury!

Co z nauką języka hiszpańskiego?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli właśnie języka. Na jakim poziomie jest Twój hiszpański? Znasz podstawy i chcesz przetestować je w praktyce? A może zależy Ci na „doszlifowaniu języka”? A co, jeśli o hiszpańskim wiesz niewiele i potrafisz się jedynie przywitać w tym języku… czy wtedy możesz szukać pracy w Hiszpanii? Powiem tak: każda z tych sytuacji jest możliwa! I od razu dodam: tak, możesz znaleźć pracę w Hiszpanii bez znajomości języka. Co więcej, nawet zalecałabym taki wyjazd, ponieważ w niektórych przypadkach rzucenie się na głęboką wodę to najlepszy sposób na efektywną naukę! Oczywiście w takiej sytuacji warto posługiwać się angielskim. Nie gwarantuję Ci jednak, że wszyscy moi rodacy również będą znać ten język, chociaż młodzież nie powinna mieć z tym problemu.

Raczej byłabym ostrożna przy składaniu CV do firm z branż, które jednak wymagają dobrej znajomości hiszpańskiego. Co więc możesz robić? Całkiem sporo! Bez znajomości hiszpańskiego najprościej będzie Ci znaleźć pracę w miejscowościach typowo turystycznych (choćby w Barcelonie!), szczególnie w branży gastronomicznej, czy hotelarskiej. Doskonałym przykładem może być Majorka, którą tłumnie odwiedzają niemieccy turyści, czy Benidorm, uwielbiany przez Anglików. Jednak gorąco zachęcam Cię do zapoznania się choćby z podstawami, które umożliwią Ci swobodne porozumiewanie się. Zwłaszcza że można je złapać naprawdę szybko – oczywiście, jeśli uczciwie przyłożysz się do nauki!

Co musisz załatwić w urzędach, aby móc pracować w Hiszpanii?

Jeśli chcesz legalnie pracować w Hiszpanii, to konieczna będzie odrobina biurokracji. Ale od razu uspokajam, że to nie jest trudne! Jeśli jednak nie czujesz się pewnie z hiszpańskim, możesz poprosić kogoś o pomoc lub posiłkować się angielskim. Oto, czego musisz dopilnować:

 1. Numer ubezpieczenia społecznego – to pierwsza rzecz, jakiej będziesz potrzebować. Número de Seguridad Social jest niezbędny, aby płacić podatki w Hiszpanii. Co musisz zrobić, aby go uzyskać? Wypełnij formularz TA1 w języku hiszpańskim i zanieś go do najbliższego lokalnego oddziału Tesorería General de la Seguridad Social.
 2. Uzyskanie numeru NIE – to podstawa, jeśli chcesz uzyskać wszystkie dokumenty do pracy. Aby złożyć wniosek o NIE (numer identyfikacyjny obcokrajowca), musisz umówić się na spotkanie na lokalnym posterunku policji (możesz to zrobić przez internet). Zabierz ze sobą potwierdzenie godziny spotkania, swój paszport (oryginał i kserokopię), wypełniony formularz EX-18 (oryginał i kserokopię), kopię umowy o pracę oraz wypełniony formularz 790 zezwalający na płatność za NIE (około 10,71 euro).
 3. Rejestracja u lekarza – otrzymanie karty zdrowia jest bardzo ważne, ponieważ uprawnia Cię do opieki lekarskiej. Wystarczy, że udasz się do najbliższego ośrodka zdrowia (centro de salud), aby się zarejestrować. Musisz mieć numer NIE lub dowód osobisty. Koniecznie o to zadbaj!

Czy warto wyjechać do pracy w Hiszpanii?

Jak dla mnie to retoryczne pytanie. Dlaczego? Ponieważ zawsze warto wyjechać, choćby po to, aby zdobyć nowe doświadczenia i przeżyć przygodę życia! Warto jednak znać choćby podstawy języka, aby dać sobie większe szanse na znalezienie naprawdę ciekawej pracy. Do tego o wiele łatwiej będzie Ci załatwić wiele spraw urzędowych, czy… po prostu zawrzeć nowe znajomości! Wiem z własnego doświadczenia, że przełamanie bariery językowej otwiera naprawdę wiele drzwi. : )

Spotkałam naprawdę wielu Polaków, którzy zdecydowali się na wyjazd do Hiszpanii w trakcie studiów – choćby w ramach programu Erasmus. Wszystkich do tego gorąco zachęcam, ponieważ to kapitalne doświadczenie! A jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem, to koniecznie posłuchaj jednej z rozmów, które przeprowadziłam w ramach Maratonu Hiszpańskiego, z Klaudią Cichoń (projektantką mody) oraz Anią Szatkowską (lekarzem anestezjologiem) – to dwie fantastyczne kobiety, które mają w sobie masę odwagi i mądrości życiowej. Ich doświadczenia związane z wyjazdem do pracy w Hiszpanii z pewnością Cię zmotywują i kto wie, może przekonają do zrobienia naprawdę dużego kroku w życiu!

Maraton Hiszpańskiego

Rozmowę możesz obejrzeć tutaj

Podobne wpisy

3 komentarze

 1. Cześć, chciałabym jeszcze uzupełnić dzieląc się moim doświadczeniem. Jak się zna hiszpański to zawsze jest o wiele lepiej. Jednak jest jedna możliwość by móc pracować w Hiszpanii bez znajomości hiszpańskiego w dodatku… całkiem fajnie sobie żyć. Oczywiście warunkiem jest PERFEKCYJNY ANGIELSKI. Jeśli angielskiego nie znasz lub znasz go słabo nie ma na pracę żadnych szans. Najpierw się go naucz. Chodzi mianowicie o etat w międzynarodowych korporacjach, których jest tu sporo w dużych miastach. Język w jakim się tam komunikują jest wyłącznie angielski nawet na terenie Hiszpanii (choć hiszpańskijęzyczni pracownicy hiszpańskim się trochę wspomagają). W korporacjach tych pracuje bardzo wielu cudzoziemców z krajów takich jak Holandia, Belgia, Niemcy. Jest też sporo Polaków. Do takiej pracy dostał się m.in. mój mąż.

  Miałam okazję poznać pracowników różnych narodowości. Mówili po angielsku i nie umieli nic po hiszpańsku. Hiszpańskiego douczali się dopiero na miejscu i służyć miał im do codziennego życia, niekoniecznie do pracy. A dlaczego mogli fajnie żyć? Ponieważ korporacje oferują stałe umowy o pracę, przedłużane na czas nieokreślony. Jest to o wiele stabilniejsze zatrudnienie, wyższe pensje i skrupulatniejsze respektowanie praw pracowniczych niż w turystyce. To też zależy jaka to korporacja i jaka panuje w nich atmosfera, bo np. te o strukturze bardzo hierarchicznej mają ciężką harówę i wyścig szczurów prowadzący do wypalenia. Za to w innych atmosfera jest przyjazna, pracownicy współpracują w ramach zespołów, mają wiele opcji rozwoju zawodowego i liczne dodatki do pensji. Mieszkam w Hiszpanii i bardzo chciałabym móc w takim miejscu pracować. Ale cóż…. znam lepiej hiszpański od angielskiego XD

  Zatem jeśli perfekcyjnie władasz angielskim, masz doświadczenie w obsłudze klienta, outsorcingu, zarządzaniu, programowaniu, software itp. zawodach korporacyjnych to smiało wyjeżdżaj do Hiszpanii po przygodę życia. Najlepiej rozsyłaj CV do takich firm przez zakladkę HR na ich stronach internetowych jeszcze przed przyjazdem. Jak się Tobą zainteresują to przeprowadzą rozmowę kwalifikacyjną online (po angielsku) a jeśli zdecydują Cię zatrudnić to po prostu ściągną do Hiszpanii 😉 Teraz w związku z covid19 wielu pracowników korporacji pracuje z domu i tylko na wezwanie jadą do biura.

  Co do spraw urzędowych też uzupełnię. Pierwszym krokiem przed udaniem się do urzędu cudzoziemców po nr NIE jest wystawienie „certificado empadronamieto” czyli certyfikat zameldowania. Tym pierwszym krokiem zainstalowania się w Hiszpanii jest oczywiście znalezienie mieszkania i posiadanie adresu. Gdy masz już adres i dostęp do wyciągów za rachunki (na początku właściciel mieszkania może udostępnić) udajesz się do „ayuntamientio” czyli ratusza lub jego oddziału na Twojej dzielnicy „centro civico” po ten certyfikat. Aby go otrzymać wystarczy okazć paszport lub dowód tożsamości swojego kraju łącznie z wyciągami za rachunki. Certyfikat zameldowania jest jednym z dokumentów, który musisz obowiązkowo załączyć podczas ubiegania się o nr NIE.

  Pozdrawiam 🙂

  1. Numer NIE uzyskałam składając podanie o ksero paszportu, mieszkam poza granicami Hiszpanii i nikt nie wymagał ode mnie zameldowania. Dokument składałam w ambasadzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *