Zacznij nowy rok szkolny z nauką hiszpańskiego!

„Nowy rok, nowy ja” chyba każdy z nas choć raz powiedział to charakterystyczne zdanie, prawda? Ostatnio wpadłam jednak na nieco inny pomysł: „Nowy rok szkolny, nowy język obcy!”. To zdecydowanie konkretniejsza deklaracja i o wiele jaśniejszy cel. Ci, którzy mnie znają, doskonale wiedzą, że kocham wyzwania. Dziś postaram się namówić na nie więcej osób.

Nowy rok szkolny zacznij z nowym wyzwaniem

Rzucenie sobie wyzwania to jedna z najlepszych motywacji do nauki. Im to wyzwanie jest konkretniejsze (np. nauczę się tego i tego do wakacji), tym lepiej. Sama wiele lat temu rzuciłam sobie takie wyzwanie, gdy przyjeżdżałam do Polski. Czy się bałam? Może odrobinę. Jednak zawzięłam się, rzucając sobie jasny cel: „chcę związać się z tym krajem”. Dziś absolutnie tego nie żałuję, ponieważ to w Polsce poznałam swojego męża i tu urodziłam swoje ukochane dzieci 🙂

No dobrze, dosyć o mnie. Skupmy się na Tobie i Twoich korzyściach. Na pewno zadajesz sobie w tym momencie pytanie: „po co w ogóle uczyć się języka hiszpańskiego?”. Cóż, można żartobliwie odpowiedzieć na to innym pytaniem: „a po co w ogóle się uczyć?”. Tu przecież chodzi o nasz samorozwój! Dziś znajomość poszczególnych języków otwiera całą masę dróg, zarówno zawodowych, jak i towarzyskich, czy po prostu czysto rekreacyjnych. Wyjazd do interesującego nas kraju, gdy zna się choćby podstawy języka, jest o wiele przyjemniejszym i pełniejszym doświadczeniem.


Bardzo często przytaczam jeden z moich ulubionych cytatów, autorstwa filozofa Ludwiga Wittgensteina: „Granice mojego języka są granicami mojego świata”.

Może warto w tym miejscu przytoczyć kilka faktów na temat języka hiszpańskiego:

  • Po hiszpańsku mówi się w aż 135 krajach lub terytoriach (chociaż głównie w 55 z nich, jest językiem najczęściej używanym w 27).
  • Po hiszpańsku komunikuje się na świecie około 500 milionów użytkowników!
  • Język hiszpański jest tzw. językiem oficjalnym w wielu krajach, głównie w Stanach Zjednoczonych, Ameryce łacińskiej, Afryce, czy Półwyspie Iberyjskim.
  • No i najważniejsze: język hiszpański jest super!

Hiszpański dla dzieci – to dobry pomysł?

Czy hiszpański dla dzieci jest dobrym pomysłem? Zdecydowanie tak! Nauka języka dla dzieci wiąże się z wieloma pozytywnymi „skutkami ubocznymi”. Poza przyswojeniem samego języka dziecko rozwija umiejętności umysłowe, poprawia zdolność uczenia się, koncentracji, czy zapamiętywania. Do tego chętnie poznaje nowe kultury. Zdaniem wielu psychologów, wystarczy regularne „osłuchiwanie się” z językiem, aby dziecko znacząco podniosło swoje umiejętności językowe.

Nie jest tajemnicą, że dzieci wszystkiego uczą się szybciej niż dorośli. Po prostu w młodszym wieku pewne rzeczy przychodzą łatwiej. Do takich bez wątpienia należy nauka języków. W młodszym wieku posiadamy naturalne predyspozycje do przyswajania obcych dźwięków. Wszystko dlatego, że aparat mowy jest wtedy o wiele bardziej elastyczny, a przez to – skłonny to swobodnego „kształtowania”. Na pewno zauważyłeś, że osoby, które posługują się danym językiem (nie musi być to język ojczysty!) od dziecka, o wiele lepiej radzą sobie z opanowaniem wymowy, intonacji, czy akcentu.


Christoph Waltz, jeden z moich ulubionych aktorów, mówi z doskonałym akcentem po niemiecku, francusku i angielsku, co prezentował w wielu filmach. Dzięki wygimnastykowanemu aparatowi mowy mógł swobodnie mówić również po włosku (w filmie „Bękarty wojny” Tarantino), chociaż… absolutnie nie zna tego języka!

Im wcześniej zaczniesz naukę, tym będzie Ci łatwiej!

Wczesne rozpoczęcie nauki języków to zawsze dobry pomysł. Ale nie dajmy się zwariować – nie tylko dzieciom nauka hiszpańskiego przyjdzie łatwiej! Tak naprawdę cały okres dojrzewania jest dobrym momentem na rozpoczęcie nauki. Wbrew pozorom to właśnie wtedy ma się najwięcej czasu, chęci, zapału, zaangażowania i samych predyspozycji. Nie zmarnuj tego czasu. To właśnie teraz nauka przychodzi Ci z największą łatwością!

Rozpoczęcie nauki w okresie szkolnym (zarówno w szkole podstawowej, jak i w szkole średniej) zdecydowanie ułatwi Ci zadanie. Przede wszystkim w tym wieku każdy człowiek ma mniejsze opory przed używaniem języka obcego w praktyce – a to najlepsza droga do nauki. Młodzi ludzie czują nie tylko mniejszy „wstyd”, ale również nie boją się popełnienia błędu, czy tego, że nie wszystko jeszcze rozumieją. Takie podejście do nauki jest o wiele zdrowsze, możesz mi wierzyć.

Jeśli zastanawiasz się, czy rozpoczęcie nauki jest dobrym pomysłem, zwłaszcza teraz, gdy zaczyna się nowy rok szkolny, to wiedz, że masz moje pełne wsparcie. Właśnie dla takich osób tworzę moją stronę, kanał na YouTube, czy moje kursy. Język hiszpański dla początkujących naprawdę nie musi być trudny!

Scroll to Top