Czy można uczyć się hiszpańskiego oglądając seriale

Czy można uczyć się hiszpańskiego, oglądając seriale?

Wyznaję zasadę, że efektywna nauka, również nauka hiszpańskiego, powinna iść w parze z dobrą zabawą. Chodzi przecież o to, aby się nie zanudzić. Wkuwanie na pamięć kolejnych słówek, czy nawet robienie ćwiczeń gramatycznych… po prostu może znudzić, dobrze o tym wiem. Właśnie dlatego wszystkim moim uczniom rekomenduję oglądanie hiszpańskojęzycznych produkcji. Zwłaszcza że w ostatnim czasie mamy na nie prawdziwy boom! Czy można uczyć się hiszpańskiego, oglądając seriale? Oczywiście, że tak i dziś opowiem o tym w moim najnowszym wpisie na blogu. Udanej lektury! ¡Disfruta leyendo!

Dlaczego warto oglądać hiszpańskie seriale?

To oczywiste, że seriale oglądane z oryginalną ścieżką dźwiękową pomagają w nauce języka. Nie da się jednak ukryć, że można to robić bardziej lub mniej skutecznie. Najważniejsze jest oczywiście samo osłuchiwanie się z językiem. Dzięki temu naturalniej przychodzi nam nauka wymowy poszczególnych słów. Z angielskim jest o tyle prosto, że ten język otacza nas od dziecka. W radiu lecą tysiące piosenek po angielsku, w telewizji lecą filmy po angielsku, angielski pojawia się w reklamach, grach komputerowych… Życzyłabym sobie i Tobie, aby tak samo było z hiszpańskim!

Dwie podstawowe zalety uczenia się hiszpańskiego z seriali? Przede wszystkim:

  • masz ciągły kontakt z hiszpańskim (do tego z wyraźną wymową i wolniejszym tempem wypowiedzi),
  • osłuchujesz się z danymi słówkami, czy zwrotami.

Najlepszy sposób na zapamiętanie jakiegoś słówka lub zwrotu? Po prostu usłyszenie go tyle razy, że już na zawsze zostanie w głowie! Przecież w ten sposób języka uczą się małe dzieci. Po prostu słuchają, słuchają i jeszcze raz słuchają – a język sam zostaje w głowie!

Jak uczyć się hiszpańskiego oglądając seriale?

Oczywiście samo oglądanie hiszpańskich seriali nie sprawi, że z dnia na dzień staniemy się native speakerami. Nie da się jednak ukryć, że to doskonałe uzupełnienie nauki (a także sposób na to, aby w ogóle zainteresować się językiem hiszpańskim). Jak czerpać garściami z oglądania hiszpańskich seriali w oryginale? Cóż, proponuję Ci na spróbowanie taką metodę:

  1. Obejrzyj odcinek ulubionego serialu z polskimi napisami (z oryginalną ścieżką dźwiękową).
  2. Obejrzyj ten sam odcinek (nie musisz tego robić tego samego dnia), tym razem nie tylko z oryginalną ścieżką dźwiękową, ale również z hiszpańskimi napisami i zobacz, ile zrozumiesz przy drugim seansie!

Opcjonalnie możesz obejrzeć ten sam odcinek po raz trzeci, tym razem z oryginalnym dźwiękiem, ale bez żadnych napisów. Dzięki temu, wiedząc, co mówią bohaterowie, skupisz się najbardziej na samej wymowie i melodii języka. Oczywiście trudno w ten sposób oglądać każdy serial – dobrze o tym wiem. To ćwiczenie możesz wykonywać dodatkowo od czasu do czasu (szczególnie przy jakimś naprawdę dobrym odcinku ulubionego serialu!). Szczególnie polecam oglądanie w ten sposób sitcomów, czy seriali komediowych. Po pierwsze: mają krótsze odcinki. Po drugie: słownictwo jest w nich najbardziej „codziennie” i potoczne.

Kilka dodatkowych porad, jak uczyć się hiszpańskiego z seriali

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, ucząc się hiszpańskiego z seriali? Przede wszystkim pamiętaj, aby nie robić tego na siłę. Wybieraj te seriale, które naprawdę lubisz i które po prostu Ci się podobają – nie wybieraj pierwszego lepszego hiszpańskiego serialu, ponieważ się zanudzisz i szybko zrezygnujesz z oglądania. Na szczęście dziś lista hiszpańskojęzycznych produkcji jest bardzo dobrze dostępna, szczególnie na Netflixie. Jakie seriale ja polecam? Cóż, możesz sprawdzić:

"Contratiempo"

Contratiempo. Jak uczyć się hiszpańskiego oglądając seriale

Jest to thriller z krwi i kości z wieloma zawirowaniami w fabule i naprawdę dobrym zakończeniem.

„Durante la tormenta”

Durante la tormenta. Jak uczyć się hiszpańskiego oglądając seriale

Dreszczowiec, który naprawdę mocno wciąga!

„Tiempos de guerra”

Tiempos de guerra. Hiszpańskie seriale

Dramat wojenny opowiadający o trudnej pracy pielęgniarek w czasie wojny. Ten serial wzrusza i porusza wszystkie najważniejsze tematy: od życia, przez miłość, aż po śmierć. Koniecznie oglądaj z paczką chusteczek!

„La casa de papel”

La casa de papel. Hiszpańskie seriale

O tym serialu słyszeli chyba wszyscy. „Dom z papieru” zapoczątkował prawdziwy boom na hiszpańskie seriale!

„Las Chicas del cable”

Las chicas del cable. Hiszpańskie seriale

Piękna opowieść osadzona pod koniec lat 20. Bohaterkami są kobiety wykonujące pracę telefonistek. Brzmi nudno? W takim razie przekonaj się, jak zawiłe potrafią być ludzkie losy!

Te hiszpańskojęzyczne seriale zdecydowanie mogę Ci polecić. Oczywiście jest ich dużo więcej! Jeśli masz jakiś swój ulubiony serial, to koniecznie się nim podziel z innymi osobami, które uczą się hiszpańskiego – z pewnością będą Ci wdzięczne. Możesz również dać mi znać, jakie polskie seriale mi polecasz. Ja również chętnie coś obejrzę! 🙂

Podobne wpisy

2 komentarze

    1. Hola Bogusław! Te seriale są dostępne np. na Netflixie, HBO i innych platformach tego typu 🙂 Saludos! Elisa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *