Sposób na naukę hiszpańskiego – monitoruj swój postęp!

Sposób na naukę hiszpańskiego – monitoruj swój postęp!

Zawsze powtarzam, że nauka języka hiszpańskiego może być dobrą zabawą i swojego zdania nie zmieniam. Jednak, aby nauka była maksymalnie efektywna, potrzeba kilku rzeczy: regularności, wytrwałości, motywacji i… monitorowania postępów. O czym powinieneś pamiętać? W jaki sposób wiarygodnie i obiektywnie ocenić swój postęp? Co ma wspólnego nauka języka ze sportem? Na te wszystkie pytania odpowiadam w moim kolejnym artykule. ¡Disfruta leyendo!

Co ma wspólnego nauka języka ze sportem?

Aby podkreślić, jak ważne jest obiektywne monitorowanie swojego postępu w nauce, postanowiłam posłużyć się pewnym porównaniem. Wyobraź sobie świetną drużynę piłkarską, która gra w słabszej lidze. Taka drużyna wygrywa mecz za meczem, miażdżąc swoich rywali. W takiej sytuacji nietrudno osiąść na laurach, prawda? Bardzo łatwo przecież przyzwyczaić się do ciągłego sukcesu. A co, jeśli ta drużyna awansuje wyżej, np. do europejskich rozgrywek, mierząc się tam z naprawdę dobrymi drużynami? Taka sytuacja może skończyć się niezłym laniem.

Podobnie jest w sporcie indywidualnym. Powiedzmy, że w szkole sportowej jest wyróżniający się, młody lekkoatleta. Ma ogromny talent i ciężko pracuje. Prędzej, czy później, wyróżniający się sportowiec zaczyna przewyższać swoje środowisko – w takiej sytuacji trzeba wskoczyć ligę wyżej, ponieważ można zatrzymać się w rozwoju, choćby z powodu braku rywali, którzy podnoszą nam poprzeczkę. A jak mawia popularne, prześmiewcze powiedzenie: kto się nie rozwija, ten się zwija. Wiesz już, co mam na myśli? Właśnie dlatego, jeśli chcesz efektywnie uczyć się języka hiszpańskiego, to powinieneś stale podnosić sobie poprzeczkę, narzucać nowe wyzwania i przede wszystkim monitorować swój postęp.

W jaki sposób monitorować postęp w nauce hiszpańskiego?

Monitorowanie postępu w nauce języka dla wielu osób jest trudne, ponieważ szkoła utrwaliła w nas złe schematy. Kolejne sprawdziany i egzaminy na ocenę w bardzo niewymierny sposób pokazywały faktyczny stan wiedzy. Przecież powiedzenie (tak, uwielbiam polskie powiedzenia!): „zakuj, zalicz, zapomnij” nie wzięło się znikąd! Wiele osób w szkole nie uczy się, lecz przygotowuje do egzaminów. A to ogromny błąd w myśleniu i na pewno nie sposób na naukę hiszpańskiego! Po pierwsze: język musi być żywy. Aby tak się stało, należy go używać jak najczęściej, najlepiej w luźnych rozmowach, niekoniecznie z nauczycielem. Przecież nauczycielowi zawsze odpowiadamy „podręcznikowo” i zwykle niewiele ma to wspólnego z językiem codziennym.

Zakuj, zalicz, zapomnij to nie sposób na naukę hiszpańskiego

Nie zrozumcie mnie źle, nie krytykuję wszystkiego, co dała nam szkoła. Poza tym wielu nauczycieli korzysta z nieszablonowych metod nauki, które po prostu się sprawdzają i pobudzają pasję do nauki. Jednak ucząc się samemu dla siebie, system szkolnych ocen… cóż, raczej nie zda egzaminu! Poza tym pojedyncza ocena z pewnością nie daje pełnego obrazu posiadanych umiejętności językowych. Pamiętaj więc, że w jednym zdaniu, czy cyfrze nie zawrzesz faktycznej oceny swojej wiedzy. Warto więc monitorować postęp w nauce języka linearnie, np. odhaczając kolejnego szczeble na drabinie.

Z jakich metod monitorowania postępów w nauce możesz skorzystać?

Przede wszystkim nauka musi być uporządkowana. Chaotyczne przeglądanie słówek w aplikacji na telefonie, gdy sobie o tymczasem przypomnimy, nie zda egzaminu. Może być jednak uzupełnieniem nauki. Najlepiej, jeśli:

  1. Rozpiszesz sobie plan, np. miesięczny lub tygodniowy. Warto uwzględnić w planie godziny, w których będziesz się uczyć. Może to być 15, 30, czy 45 minut. Najważniejsza jest regularność.
  2. Po określonym czasie (najlepiej tygodniu) zweryfikuj, ile zaplanowanego materiału udało Ci się skutecznie przerobić.

Jeśli w swoim planie uwzględniłeś naukę słówek, to aplikacja do nauki (więcej o aplikacjach do nauki hiszpańskiego pisałam tutaj: https://elisapena.pl/nauka-hiszpanskiego/aplikacje-do-nauki-hiszpanskiego/) będzie naprawdę pomocna. Dzięki niej zweryfikujesz, ile wiedzy zostało w głowie. To niezwykle pomocne, bo będziesz mógł odhaczyć słówka, które są dla Ciebie szczególnie trudne do zapamiętania. A jeżeli to zrobisz, to możesz je przykleić na lodówkę, czy po prostu nieco częściej do nich wracać.

Sposób na naukę hiszpańskiego w praktyce

Kolejną ważną rzeczą jest to, aby sprawdzając swoją wiedzę po danym okresie (np. wspomnianym już tygodniu) wykorzystać nowo poznane słówka, czy konstrukcje gramatyczne w praktyce, np. w zdaniach. Możesz przygotować wypowiedź na głos lub napisać wypracowanie, recenzję, artykuł. Pamiętaj jednak, że na tym etapie warto skorzystać z pomocy lektora języka hiszpańskiego. Ten będzie mógł ocenić Twoją wypowiedź, skorygować błędy (np. w wymowie), czy po prostu zmotywować Cię do nauki. Powodzenia! ¡Buena suerte!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *