Podcasty do nauki hiszpańskiego. Postaw na efektywną naukę!

Już wiemy, że podcasty to doskonały sposób na naukę – również naukę hiszpańskiego. Możesz je przecież słuchać, kiedy tylko chcesz: w trakcie biegania, sprzątania, gotowania… Jednak warto zadać sobie pytanie: jak efektywnie uczyć się języków dzięki podcastom? Dziś podzielę się z Wami kilkoma wskazówkami na ten temat. Udanej lektury!

Jak skutecznie wykorzystać podcasty do nauki hiszpańskiego?

Przy każdej okazji powtarzam, aby na każdym kroku osłuchiwać się z danym językiem, choćby przez oglądanie filmów z oryginalnym dźwiękiem. Jednak oglądanie i słuchanie wszystkiego „jak leci” nie załatwia sprawy – często nawet szkodzi, bo nieinteresujące materiały mogą człowieka po prostu zanudzić.

Jak więc wybrać „najlepszy” podcast do nauki hiszpańskiego?

Moja rada jest prosta: słuchaj tego, co Cię interesuje.

Banał? A jednak! Wiele osób wciąż nie docenia własnych pasji, czy zainteresowań. Jesteś fanem podróży? A może uwielbiasz oglądać programy przyrodnicze? W takim razie słuchaj dalej, tylko do tego dołóż podcasty w języku hiszpańskim, które poruszają Twoją ulubioną tematykę!

Słuchanie tematów, które interesują właśnie Ciebie, to klucz do sukcesu. Dzięki temu utrzymasz większe skupienie, a przy tym nie stracisz motywacji. Musisz jednak pamiętać o tym, aby dobrać podcast do Twojego poziomu zaawansowania. W przeciwnym wypadku możesz się bardzo sfrustrować.

Pamiętaj: słuchaj tego, co rozumiesz przynajmniej w 50%. W ten sposób za każdym razem będziesz rozumieć więcej i więcej, aż przyjdzie dzień, w którym bez większego trudu wysłuchasz całą interesującą Cię audycję. Ja działałam w ten sposób i dziś mogę bez trudu słuchać polskiego radia, czy oglądać polską telewizję.


Słuchaj, a później rób własne notatki

Wybierając podcast do nauki hiszpańskiego, warto sprawdzić, czy autor udostępnia napisy lub transkrypcje – np. do pobrania. Dzięki temu po odsłuchaniu będziesz mógł na chłodno przeanalizować nowe słownictwo. Możesz mi wierzyć, że nawet słuchając audycji w swoim rodzinnym języku, wiele ciekawych kwestii może po prostu umknąć. Wystarczy tylko chwila nieuwagi!

Możesz również zacząć robić notatki. Sama złapałam się na tym, że wszystko, co napiszę sama, od razu lepiej utrwala mi się w pamięci. Jeśli słuchasz ulubionego podcastu i usłyszałeś nowe słówko – zapisz je sobie. Jeśli usłyszałeś interesującą Cię ciekawostkę (np. słuchając podcastu o podróżach), to zapisz ją do swojego zeszytu – oczywiście po hiszpańsku!

Takie rozwiązanie ma 3 zalety:

  1. Zapisując sobie nowe informacje „wgrywasz” je do swojego mózgu (można powiedzieć, że zapisujesz je na swoim twardym dysku). 😉
  2. W każdej chwili możesz zerknąć do swoich notatek, np. w trakcie podróży tramwajem, czy pociągiem.
  3. Estetycznie prowadzony zeszyt z notatkami w przyszłości jest świetną pamiątką. Wiem to z własnego doświadczenia. Za każdym razem, gdy do niego zerkniesz i przypomnisz sobie swoją drogę do nauki języka, będziesz czuć autentyczną dumę!


Nie bój się „powtórek”!

Wiesz, jaki jest najlepszy sposób na naukę języka (i nie tylko języka hiszpańskiego)? Powtarzanie. Im częściej usłyszysz dane słowo, czy konstrukcję gramatyczną, tym lepiej ją sobie utrwalisz.

Jak myślisz, dlaczego tak wiele osób wręcz intuicyjnie posługuje się językiem angielskim? Ponieważ zdążyły się z nim oswoić, np. grając w gry komputerowe. To prosta zasada: im częściej coś widzisz lub słyszysz, tym lepiej to zapamiętujesz.

Podobnie możesz potraktować podcast do nauki hiszpańskiego. Po prostu przesłuchaj go więcej niż raz. Uwierz mi, że już przy drugim odsłuchu wyłapiesz dużo więcej. Moi uczniowie często przyznają, że czasem przy pierwszym odsłuchaniu zrozumieli niewiele, ale się nie poddali. Za drugim i trzecim razem potrafili jednak wyłapać dużo, dużo więcej. Takie powtórki doskonale wyostrzają słuch.

A może znasz już jakieś ciekaw podcasty do nauki hiszpańskiego? Jeśli tak, to koniecznie się nimi podziel!

Na koniec chciałabym dać Ci jeszcze jedną radę: pamiętaj, że najlepszy sposób na naukę to sposób, który działa akurat na Ciebie. Nie kopiuj innych. Znajdź swoją własną drogę, która zaprowadzi Cię do celu. A możesz mi wierzyć, że ta droga może być naprawdę ciekawa! 🙂

Chcesz posłuchać podcastów w języku hiszpańskim? Dołącz do mnie w SoundCloud!

Scroll to Top