Od czego zacząć naukę hiszpańskiego?

Spotkałam na swojej drodze bardzo wiele osób, które bardzo chcą nauczyć się języka, jednak… nie za bardzo wiedzą, jak się za to zabrać. Od razu uprzedzam: to nie takie trudne! Warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Wszystkie postarałam się zebrać i rozwinąć w moim kolejnym artykule. Udanej lektury! ¡Feliz lectura!

Nauka języka… od czego zacząć?!

Nauka języka nie jest prosta – może być jednak całkiem przyjemna! Warto jednak wiedzieć, od czego zacząć, aby nie odbijać się jak ćma od żarówki. Nauka na oślep jest trochę jak jazda samochodem z opaską na oczach. Gdzieś na pewno się dojedzie, tylko trudno powiedzieć, gdzie…

Przede wszystkim warto na wczesnym etapie nauki zadać sobie podstawowe pytanie:

Czy ja naprawdę chcę się nauczyć języka hiszpańskiego?

Na pierwszy rzut oka takie pytanie może wydawać się banalne. W końcu kupiłem/kupiłam już swój podręcznik do nauki, bilety na wakacje w Hiszpanii kupione… Nic tylko zacząć się uczyć. Prawda? Rzeczywistość jednak bywa brutalna, bo ogromny odsetek osób, które rozpoczynają naukę języka, bardzo szybko się poddaje. Dlaczego? Moim zdaniem wpływ na to ma brak odpowiedniej motywacji.

Zastanawiasz się, jak zacząć naukę języka? Moja odpowiedź brzmi: znajdź powód, dla którego chcesz się go nauczyć. Możesz ten powód napisać na kartce, którą przykleisz do ściany lub lodówki. Ważne jest, aby stale przypominać sobie, po co chcę się uczyć – przecież robisz to dla siebie. Tutaj zmuszanie (jak w szkole) nie wystarczy.

Nauka hiszpańskiego online? Znajdź swoją metodę!

Jeśli już postanowiłeś, że naprawdę chcesz się nauczyć języka hiszpańskiego, to pora na wybranie najlepszej dla Ciebie metody nauki. Z pewnością pamiętasz jeszcze lata szkolne. Wiele osób w swojej szkole zraziło się do nauki danego języka. Doskonale to rozumiem – taka praca w grupie zawsze niesie ze sobą ofiary, ponieważ nie wszyscy uczą się w tym samym tempie. Nie każdemu może też odpowiadać metoda danego nauczyciela. Nauka hiszpańskiego online opiera się jednak na zupełnie innych zasadach!

Czy nauka hiszpańskiego online się opłaca? Oczywiście, że tak! Moim uczniom powtarzam, że moje motto brzmi: "Wystarczy 15-30 minut dziennie na naukę hiszpańskiego, by już po kilku tygodniach zobaczyć zaskakujące efekty”. Ja nauczyłam się już języka polskiego. Teraz pora, abyś Ty nauczył się hiszpańskiego!

Nauka hiszpańskiego online to dobry wybór, jeśli nie masz czasu uczęszczać do szkoły językowej. Z jednej strony regularne lekcje online wyrabiają nawyk i motywację do nauki. Z drugiej to Ty decydujesz o tym, ile czasu poświęcasz na naukę. Ja pozostaję Twoim „mentorem”, który dostarcza Ci niezbędne materiały, jednocześnie motywując Cię do nauki.

Na co możesz liczyć z mojej strony? Przede wszystkim na przygotowane przeze mnie, w pełni autorskie wideo-kursy online, podzielone na różne tematy według poziomu zaawansowania. Do tego udostępniam Ci bogatą bazę moich podcastów, czy ćwiczeń dodatkowych (które poszerzą m.in. Twój zasób słówek).

Najważniejsze jednak jest to, że ostatecznie to Ty decydujesz o tym, kiedy i jak się uczysz. Możesz to robić rana, na świeżo. Możesz to robić przed pracą, poświęcając na naukę choćby 15-30 minut. Możesz słuchać moich podcastów, jadąc na rowerze, sprzątając mieszkanie, czy gotując. Sam widzisz, że nauka hiszpańskiego online jest najwygodniejszym rozwiązaniem!

Czego powinieneś się nauczyć na początek?

Od czego zacząć naukę języka hiszpańskiego? Zawsze powtarzam, że najlepiej jest się uczyć poprzez mówienie. Jednak, żeby trochę „pogadać” w obcym języku, warto poznać kilka słówek. Na początek możesz przygotować swoją „bazę” języka. Może nią być podstawowy zasób 100-200 słów, które przewijają się w większości zdań. Do tego dodaj podstawowe konstrukcje gramatyczne.

Przykłady? Na początek opanuj m.in.:

  • Ja, pan/pani, on, ona.
  • Podstawowe zaimki pytające: kto?, co?, kiedy?, gdzie?, ile?, jak?, dlaczego?
  • Słówka dotyczące czasu: teraz, dzisiaj, później, wczoraj.
  • podstawowe czasowniki (być, mieć, robić, iść/jechać) razem z ich odmianą.
  • podstawowe czasowniki modalne (móc, musieć, chcieć) razem z ich odmianą.

Do tego dorzuć rzeczowniki pogrupowane według tematów (rodzina, nazwy miejsc, podstawowe przedmioty), a później zacznij mówić! Zapewniam Cię, że nie będziesz chciał przestać 🙂

Mam nadzieję, że już wiesz od czego zacząć naukę języka hiszpańskiego. Kolejnym krokiem jest mówienie po hiszpańsku jak native speaker. Myślisz, że to niemożliwe?  Więcej o tym napisałam w innym moim artykule: „Jak mówić po hiszpańsku jak native speaker?”. Zapraszam do lektury i oczywiście do udanej nauki!

Podobał Ci się ten post? Udostępnij!

Scroll to Top