Kiedy (i w jaki sposób) zacząć mówić po hiszpańsku?

Kiedy (i w jaki sposób) zacząć mówić po hiszpańsku?

Wiele osób pyta mnie wprost: jak najszybciej nauczyć się języka hiszpańskiego i zacząć mówić po hiszpańsku? I wiesz co? W tym pytaniu nie ma nic złego. Może jest nieco źle sformułowane. Dużo rozsądniej jest zapytać: jak najefektywniej uczyć się hiszpańskiego? Z pewnością pamiętasz jeszcze toporne, szkolne metody, które w dużej mierze polegają na wkuwaniu wiedzy na pamięć. Dziś postanowiłam nieco opowiedzieć o tym, jak sprawnie uczyć się języka. Mam też dla Ciebie małą niespodziankę, czyli niezwykle ciekawy Webinar z osobą, która o efektywnej nauce wie wszystko. Koniecznie przeczytaj artykuł! ¡Disfruta leyendo!

Nauka słówek – smutna konieczność?

Wielu uczniów zastanawia się, czy trzeba się uczyć słówek. Cóż, tutaj tak naprawdę nie mamy wyjścia – aby porozumiewać się w danym języku musimy umieć wyrazić swoje myśli, czy uczucia. Bez słówek to raczej niemożliwe. Jednocześnie nic się nie bój, ponieważ bardzo wiele (a może nawet większość) słówek poznasz „przez przypadek”, czyli w sposób najbardziej naturalny.

Dlaczego już dzieci tak dobrze ogarniają język angielski? Ponieważ angielskie słówka i zwroty dosłownie nas otaczają: w grach komputerowych, serialach, reklamach, czy memach. Z hiszpańskim podobnie – jeśli tylko wpuścisz ten język do swojego codziennego życia, to dużo szybciej i efektywniej go opanujesz. Czytaj jak najwięcej artykułów, ustawiaj hiszpański na Netflixie, czy włączaj hiszpański komentarz, grając w Fifę. Uwierz mi, że to przyniesie efekty!

Warto również włączyć naukę słówek do swoich codziennych nawyków. Uwierz mi, że gdy poznasz 1000 słówek, a później 2000 to poczujesz ogromną satysfakcję, bo wreszcie będziesz mógł mówić po hiszpańsku i komunikować się w tym języku. Wiem, że te liczby wydają się ogromne, ale tak nie jest! Przy odrobinie pracy bardzo łatwo Ci wejdą do głowy. Czego bym nie polecała? Przede wszystkim unikaj:

  • Uczenia się „na pamięć” – pewnie znasz to ze szkoły: zeszyt, a w nim zapisane słówka po hiszpańsku, a obok po polsku. Żmudne wkuwanie na pamięć. Ta metoda potrafi zanudzić na śmierć, a przede wszystkim jest naprawdę mało efektywna!
  • Uczenia się bez skupienia – najlepszym przykładem jest puszczanie np. podcastów, żeby „coś nam grało w tle”. My w tym czasie skupiamy się na czymś zupełnie innym. Słowa oczywiście do nas docierają, ale nasz mózg ich nie zapamiętuje, ponieważ uznaje je za zbędny bodziec.

Najważniejsze w nauce: słuchaj, powtarzaj, analizuj

Z własnego doświadczenia oraz doświadczeń moich uczniów, wiem, że nauka języka dzieli się zasadniczo na 3 etapy:

  1. Słuchanie.
  2. Powtarzanie
  3. Analizowanie

Nie znając w ogóle danego języka, nie da się przejść od razu do etapu trzeciego. W przypadku całkowicie obcego nam języka, z którym nigdy nie mieliśmy styczności (np. norweski, arabski, chiński), powtarzanie również jest dla nas kłopotliwe, ponieważ wszystkie wypowiedzi nam się zlewają. Nie potrafimy odróżnić poszczególnych wyrazów, nie rozumiemy kontekstu itd. Właśnie dlatego tak ważny jest etap pierwszy, czyli słuchanie.

Jeśli już osłuchasz się z językiem, to zacznij powtarzać. Nie mówić, ponieważ jeszcze nie rozumiesz wszystkiego, ale powtarzać. Po pierwsze: to fantastyczna zabawa, która przyniesie Ci wiele śmiechu (a więc pozytywne skojarzenie z nauką!). Po drugie: takie powtarzanie pozwoli Ci się oswoić (oraz Twojemu aparatowi mowy) z zupełnie nową, nieznaną dla Ciebie melodią danego języka. Tak, każdy język ma swoją melodię. W hiszpańskim słychać to od razu. Niemiecki z kolei kojarzy nam się bardzo twardo, oschle. Francuski to gładzenie ręką jedwabiu. A chiński brzmi, jakby w ogóle nie było przerw między kolejnymi słowami. To wszystko to właśnie melodia!

Efektywna nauka aby mówić o hiszpańsku jest na wyciągnięcie ręki!

Od dawna nauka coraz intensywniej bada i analizuje to, jak działa nasz mózg. Po co? Choćby po to, żebyśmy mogli wykorzystać tę wiedzę na naszą korzyść, np. aby efektywnie uczyć się nowych języków. Wyobrażasz sobie, że po 3 miesiącach możesz się komunikować w danym języku, po 6 miesiącach mówić z pewnością siebie, a po roku już naprawdę dobrze się porozumiewać? Bo ja znam kogoś, kto to potwierdza z własnego doświadczenia!

Jak mówić po hiszpańsku. Połączenia neuronalne w mózgu

Chodzi o Weronikę Wojciechowską, która specjalizuje się zawodowo w treningu neuroplastyczności mózgu. Polega to na tworzeniu w mózgu nowych połączeń neuronalnych, które nas rozwijają. O tym, jak efektywnie uczyć się języka wie naprawdę dużo, bo jak sama przyznaje, porozumiewa się w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim i bułgarskim, dogaduje się po rosyjsku i serbsku, a teraz uczy się norweskiego!

Muszę przyznać, że ten temat interesował mnie od dawna (a moich uczniów tym bardziej!). Właśnie dlatego postanowiłam zorganizować specjalny Webinar z tą wybitną kobietą! W Webinarze Weronika Wojciechowska, jako uznany ekspert, opowiada dużo o tym, jak się uczyć efektywnie, ale także rozwija wiele ciekawych kwestii. Przykłady? Choćby to, co dzieje się w naszym mózgu w trakcie nauki i dlaczego nasz mózg nie zawsze chce z nami współpracować (np. nie zapamiętując rzeczy, które są dla nas istotne). No i najważniejsze: jak przekonać nasz mózg do współpracy? Koniecznie jej posłuchajcie, bo naprawdę warto!

Cały Webinar z Weroniką Wojciechowską możesz obejrzeć tutaj

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top