Jak uczyć się hiszpańskich słówek? Kilka pro tipów!

Jak uczyć się hiszpańskich słówek? Kilka pro tipów!

Z czym kojarzy Ci się nauka słówek? Z pewnością z nudnym obowiązkiem szkolnym, prawda? A to podstawowy błąd! Znajomość słówek to podstawa w komunikowaniu się w obcym języku. Warto więc pochylić się nieco nad tym zagadnieniem. Nie mam jednak zamiaru Cię zanudzać. Wręcz przeciwnie – zdradzę Ci kilka moich pro tipów, jak uczyć się hiszpańskich słówek, aby przyniosło to pożądane efekty. Buena suerte en tus estudios!

Jakich hiszpańskich słówek (i po co) chcesz się nauczyć?

Wiele osób popełnia ten błąd, że siada do nauki hiszpańskich słówek bez planu i pomysłu. Po prostu kartkują kolejne podręczniki lub bez skupienia przeklikują aplikację językową. Możesz mi wierzyć, że to prosta droga do zniechęcania się do nauki. Wiesz, co jest najlepszą motywacją do kontynuowania swojej przygody z językiem hiszpańskim? Przede wszystkim widoczne efekty nauki. Doskonale wiem to po sobie! Jeśli więc chcesz efektywnie poznawać kolejne słówka, to koniecznie opracuj swój plan.

Jak to zrobić? Moje rady są takie:

 • Ucz się słówek tematycznie. Np. przez pierwszy tydzień powtarzaj słownictwo dot. jedzenia. Kolejnego niech to będzie praca, sport, rodzina itd.
 • Ucz się krótko, ale intensywnie. Jeśli na naukę poświęcasz kwadrans dziennie, skup się tylko na tym. Wszystko inne odłóż na bok.
 • Zaplanuj pewną normę. Np. że przez tydzień nauczysz się 50 nowych słówek. Na koniec zrób sobie sprawdzian – tylko nie stresuj się! To musi być wyłącznie dla Twojej wiedzy!
 • Znajdź swoją najlepszą metodę i trzymaj się jej. Nie ucz się na siłę w jakiś sposób tylko dlatego, że ktoś inny tak robi.
 • Nagradzaj się za efekty i kolejne kamienie milowe (np. poznane kolejnych 100 nowych słówek)!

Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie: po co ja się w ogóle tego uczę, przecież mam lepsze rzeczy do roboty… Takie myślenie potrafi naprawdę zdemotywować. Warto więc zapisać sobie powody, dla których się uczysz i w chwilach kryzysu czytać je sobie na głos!

Jak uczyć się hiszpańskich słówek? Na głos!

Doskonale wiem, że to czasem niemożliwe… Np. gdy powtarzasz sobie słówka w ulubionej aplikacji, jadąc tramwajem do pracy, czy na uczelnię. Ale gdy tylko możesz sobie na to pozwolić, to powtarzaj słówka na głos, dbając o poprawną wymowę. Dziś, w dobie translatora Google, to naprawdę proste – przecież lektor może Ci na głos wypowiedzieć dowolne słowo. Nauka na głos jest niezwykle ważna, bo dzięki temu dużo lepiej zapamiętujemy materiał. Więcej zapamiętanych słówek to większa satysfakcja. A większa satysfakcja to więcej chęci do dalszej nauki. Rozumiesz już, jak to działa?

Dobrze jest również… nagrywać się. Wystarczy dyktafon lub telefon. Po co? To dlatego, że nauka słówek to nie tylko zapamiętanie liter w odpowiedniej kolejności. Równie ważna jest prawidłowa wymowa! Tutaj nieocenioną pomocą jest właśnie odsłuchiwanie samego siebie. Nie ma co się krępować – nikt nie musi tego słyszeć. Po prostu nagrywaj się, gdy wymawiasz nowe słówka, a później odsłuchuj sobie materiał na słuchawkach. Powtarzaj ćwiczenie, aż nie osiągniesz zadowalających Cię efektów! Dzięki temu w krótkim czasie będziesz mówić jak native speaker!

Wykorzystuj zdobytą wiedzę – to naprawdę ważne!

Nauka bez praktyki jest jak czytanie o jeździe na rowerze – jeszcze nikt nie został od tego uznanym kolarzem! A mówiąc nieco poważniej: staraj się jak najwięcej korzystać z nowo poznanych słówek. Dzięki temu nie tylko lepiej zapamiętasz nowy materiał, ale także oswoisz się z samym językiem hiszpańskim. Mów, rozmawiaj, wplataj nowe słówka w zdania. Nie bój się, ponieważ to naprawdę przynosi efekty! Ja również miałam duże problemy z mówieniem po polsku na początku swojej nauki. Miałam świadomość, że czasem się potykam – zwłaszcza gdy znajomi podrzucali mi takie słówka jak „chrząszcz”, czy  „trzcina”. Jednak nie poddawałam się!

Moja rada jak uczyć się hiszpańskich słówek jest taka: pod koniec każdego tygodnia zrób sobie małą kartkówkę ze słówek. Do tego dorzuć proste zadanie: ułóż 5 zupełnie innych zdań z użyciem nowego słówka. Możesz mi wierzyć, że to szybko przyniesie efekty! Dzięki temu nie tylko lepiej zapamiętasz nowy materiał, ale także nauczysz się, jak używać hiszpańskich słówek w odpowiednim kontekście. A od tego prosta droga do płynnego porozumiewania się w nowym języku!

Na koniec rada dla prawdziwych kozaków!

Na koniec zostawiłam przydatną technikę – ale ostrzegam, że to rozwiązanie dla osób, które już nieco poznały język hiszpański. Cóż, potraktuj to jako małe wyzwanie. 🙂

Chodzi mi o tworzenie definicji nowych słówek. W ten sposób nie tylko lepiej zapamiętasz cały materiał, ale także wyćwiczysz swój mózg i przy tym zdecydowanie poszerzysz swoje umiejętności językowe. Usystematyzujmy to sobie:

 1. Przygotuj konkretny temat, którego będą dotyczyć słówka (dom, rodzina, praca, jedzenie).
 2. Powtarzaj nowe słówka na głos, najlepiej nagrywając się na telefon, aby szlifować poprawną wymowę.
 3. Używaj nowych słówek w zdaniach (na każde słówko np. 5 różnych zdań po hiszpańsku).
 4. Nie bój się wplatać nowych słówek w rozmowy po hiszpańsku!
 5. Staraj się zapisywać definicję nowego słówka po hiszpańsku – zwłaszcza jeśli dane słowo sprawia Ci nieco więcej kłopotów w zapamiętaniu!

Mam nadzieję, że moje rady pomogą Ci w nauce. Koniecznie daj znać!

Chcesz rozpocząć w nowym roku szkolnym naukę hiszpańskiego? To zapraszam Cię na mój darmowy 10-dniowy kurs hiszpańskiego! Zapisując się na niego, zyskujesz:

 • możliwość nauki z native speaker’em,
 • codziennie nowe materiały przez 10 kolejnych dni,
 • dostęp do wiedzy 24h/7 dni,
 • kurs dla osób początkujących, które nie znają hiszpańskiego,
 • darmowy e-book do pobrania,
 • dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku!

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.