Jak skupić się na nauce języka? – to pytanie szczególnie często dostaję od moich uczniów. Dla jednych to błahy temat. Inni mają ogromny problem ze skupieniem się na nauce, zwłaszcza w natłoku codziennych obowiązków. Postanowiłam raz na zawsze rozprawić się z tym tematem, przygotowując wpis na bloga, w którym zdradzę Ci kilka moich metod, porad i „pro tipów”, jak skupić się na nauce języka. Udanej lektury! ¡Feliz lectura!
Znajdź swoje „okienko” na naukę języka
Trzeba zacząć od tego, że bardzo często problem ze skupieniem na nauce nie wynika z lenistwa, czy złej woli, lecz z braku umiejętności gospodarowania czasem. Po prostu przytłaczają nas kolejne obowiązki, przez co mamy nieustanne uczucie „głowy zawalonej różnymi sprawami”. Ja też znam to uczucie. Czasem każdy z nas jest przytłoczony obowiązkami i ostatnie, na co ma ochotę, to dokładanie sobie nowych zadań. Czasem po prostu trzeba odrobinę „odsapnąć” (bardzo lubię to polskie słowo!). Ja sama mam dwójkę małych dzieci, więc doskonale wiem, ile obowiązków spoczywa na barkach każdej mamy! Właśnie dlatego tak ważne jest znalezienie wolnego „okienka”, czyli czasu poświęconego tylko dla siebie. To niezwykle ważne choćby dla własnej higieny psychicznej!
Ja najczęściej mam czas wieczorami, gdy dzieci już śpią. Wtedy dookoła panuje cisza i spokój. Mogę posłuchać ulubionej muzyki, przeczytać książkę, czy obejrzeć serial – krótko mówiąc, mam swoje „okienko”. 🙂 W tym czasie staram się też realizować swoje pasje, m.in. naukę. Tutaj ważna sprawa: nauka hiszpańskiego (pewnie innych języków też) najlepiej wchodzi do głowy, gdy się odpowiednio zrelaksujesz. Nauka w biegu, między odwiezieniem dzieci a rozwieszeniem prania, może okazać się mało efektywna. Zestresowany mózg raczej kiepsko zapamiętuje nowe rzeczy. Przypomnij sobie, ile ważnych rzeczy zapomniałeś w stresie… No właśnie!
Właśnie dlatego przed nauką warto wziąć kilka głębszych oddechów, najlepiej przy otwartym oknie. Możesz puścić sobie relaksującą muzykę lub po prostu napić się ulubionej kawy czy herbaty. Mówiąc krótko: przed nauką zrób to, co sprawia Ci najwięcej przyjemności – wtedy i sama nauka hiszpańskiego będzie Ci się dobrze kojarzyć!
Pamiętaj!
Zrelaksowana i wyciszona głowa to klucz do efektywnej nauki. Jeśli najpierw się wyciszysz, a później maksymalnie skupisz na nauce, to nawet 30 minut dziennie przyniesie super efekty!
Jak skupić się na nauce języka? Wyłącz wszystkie rozpraszacze!
Prawda jest taka, że bardzo często nie możemy się na czymś skupić z własnej woli. Gdy pod ręką leży telefon, na który co rusz przychodzą powiadomienia z Messengera, to nauka nie jest możliwa. Tu moja rada: na czas nauki po prostu wyłącz telefon. Tak po prostu. Uwierz mi, że świat się od tego nie zawali. Pół godziny dla siebie to coś, na co każdy może sobie pozwolić. Choćby dla własnej higieny psychicznej! Oprócz telefonu warto wyłączyć telewizor i radio (chyba że relaksująca muzyka pomaga Ci się skupić – często jednak jest tylko wymówką, żeby… po prostu posłuchać muzyki).
Każdy, kto był na studiach, wie, że w trakcie nauki do sesji egzaminacyjnej wszystko dookoła wydaje się straaasznie ciekawe. Filmik z kotem jeżdżącym na rowerze? Poradnik, jak zbudować rakietę kosmiczną w domowych warunkach? Test „Kromką jakiego chleba jesteś”? Wszystko to przerabiałam, wiem, jak to jest. 🙂 Właśnie dlatego niektórym uczniom polecam aplikacje do blokowania szczególnie rozpraszających stron – oczywiście na czas nauki.
Sama słyszałam dużo dobrego o dwóch tego typu aplikacjach:
Self Restraint (Mac i Windows) – aplikacja blokuje wybrane strony internetowe przez określony czas (np. Facebook, czy YouTube – dwa największe rozpraszacze). W ten sposób możesz pracować przy komputerze, np. rozwiązując testy, jednocześnie nie wchodząc na tego typu strony. Dopiero po upłynięciu określonego czasu wyszukiwarka znów zacznie „działać”.
Cold Turkey (Windows, Mac i Android) – posiada również darmową wersję, która umożliwia blokowanie na określony czas stron internetowych i aplikacji. Ciekawą opcją, jaką daje Cold Turkey, jest funkcja terminarza, dzięki któremu możesz dodawać sobie przerwy w wyznaczonych godzinach. To także sposób na ustawienie sobie dziennych limitów na korzystanie z komputera.
Pamiętaj, że jeśli nie potrzebujesz komputera do nauki hiszpańskiego, to po prostu wyłącz router!

Mam nadzieję, że moje rady pomogą Ci znaleźć sposób na to, jak skupić się na nauce języka. Jeśli masz swoje sprawdzone metody – podziel się nimi w komentarzu lub napisz do mnie wiadomość prywatną. Na pewno odpowiem!