Jak nie uczyć się języka hiszpańskiego? Tych 5 błędów nie popełniaj!

Jak nie uczyć się języka hiszpańskiego? Tych 5 błędów nie popełniaj!

Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie uczysz się hiszpańskiego – w takim razie mam dla Ciebie kilka rad. Już całkiem sporo opowiedziałam o tym, jak efektywnie i przyjemnie uczyć się języka. Dziś chciałabym ugryźć ten temat z innej strony. Jak nie uczyć się języka hiszpańskiego? Jakich 5 błędów w nauce języka nie popełniać? Jeśli jesteś ciekawy, to gorąco zachęcam do lektury!

1. Stawianie sobie nierealnych celów

Bardzo często powtarzam moim uczniom, że w trakcie nauki hiszpańskiego warto wypisywać sobie cele, które następnie należy realizować (takie kamienie milowe). Jak mogą brzmieć źle skonstruowane cele nauki języka? Choćby „nauczę się jakiegoś języka”, „nauczę się kilku nowych słówek”, „napiszę jakiś tekst po hiszpańsku”. Takie cele pozornie brzmią konkretnie, jednak gdy przyjrzysz im się bliżej, to nie mają żadnego sensu!

Takie określenia, jak „coś”, „kilka”, „jakiś” – przecież to nic nie znaczy. Inną kategorią mogą być cele zbyt trudne do zrealizowania, np.: „nauczę się hiszpańskiego do wakacji”. Dużo lepiej jest powiedzieć sobie tak: „nauczę się takiego i takiego zakresu języka hiszpańskiego, aby w sposób komunikatywny posługiwać się nim w trakcie wakacji”. Brzmi realniej i konkretniej? No właśnie! Pamiętaj, że zbyt trudne do zrealizowania cele niczego nie uczą, jedynie frustrują.

2. Zaczynanie zbyt wielu rzeczy na raz

To drugi najpopularniejszy błąd, jaki można popełnić w trakcie nauki. Tak, zdarza się, że niektóre osoby uczą się dwóch, czy nawet trzech języków naraz. Ale odpowiedz sobie uczciwie na pytanie: czy na pewno dasz radę? Nie chodzi tutaj tylko o talent do nauki języków, ale choćby ilość wolnego czasu, który możesz poświęcić na naukę. Kolejna sprawa: jeśli uczysz się hiszpańskiego, to postaraj się uczyć kolejnych tematów po kolei.

Oczywiście możesz sobie urozmaicać naukę, jednak postaraj się na narzucać sobie na głowę zbyt wielu obciążeń. Również nie rozmieniaj się na drobne, np. korzystając ze zbyt wielu aplikacji do nauki. W takiej sytuacji wielu uczniów po prostu się gubi, skacząc pomiędzy jedną apką a drugą. Nie tędy droga! Wyznacz sobie konkretny plan i po prostu się go trzymaj.

Jak nie uczyć się języka hiszpańskiego

3. Lekceważenie problemów z wymową

To kolejna ważna kwestia, którą chciałam poruszyć. Zauważyłeś, że poszczególne słówka wymawiasz niepoprawnie? W takim razie cofnij się w nauce i poćwicz poprawną wymowę. Tutaj przydatna jest praca z native speakerem, który z pewnością wyłapie wszystkie błędy w wymowie, pomagając Ci je poprawić. Nie ma nic gorszego niż utrwalanie sobie błędów. Jak mawia popularne przysłowie: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Z doświadczenia wiem, że w szkołach bardzo często nie zwraca się uwagi na poprawną wymowę. A to ogromny błąd! Niepoprawne wymawianie poszczególnych słów to prosta droga do błędów komunikacyjnych. Jeśli będziesz wymawiał jakieś słówko „po swojemu”, to możesz mi wierzyć, że mało kto Cię zrozumie. Do tego, jak już wspominałam, im dłużej będziesz powtarzać coś źle, tym bardziej utrwalisz sobie błąd. Co mogę Ci polecić? Z pewnością jak najczęstsze osłuchiwanie się z językiem, choćby przez słuchanie hiszpańskiej muzyki, czy oglądanie hiszpańskich seriali (lub seriali z hiszpańskim dubbingiem, czy lektorem).

4. Próba zrozumienia wszystkich słówek w tekście

Czytasz artykuł po hiszpańsku i nie rozumiesz wszystkich słówek, szczególnie tych specjalistycznych? Oglądasz ulubiony sitcom z hiszpańskimi napisami i nie zrozumiałeś wszystkich żartów? Nie łam się! Nauka języka polega na tym, aby przerabiać kilka razy ten sam materiał. Możesz mi wierzyć, że puszczając sobie pierwszy odcinek serialu po hiszpańsku, nie zrozumiesz wiele. Jednak z kolejną próbą wyłapiesz nieco więcej i więcej!

Próba zrozumienia wszystkiego naraz może prowadzić do niepotrzebnego „zakopania” się w tekście. Co to oznacza? Że po prostu przez niego nie przebrniesz i zrazisz się do czytania po hiszpańsku. Co mogę Ci polecić? Przeczytaj dany artykuł po hiszpańsku. Podkreśl sobie słówka, których nie zrozumiałeś. Po lekturze wypisz słówka na kartce i je przetłumacz. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej, a później znowu przeczytaj artykuł (ale bez zaglądania do ściągi!) i zobacz, ile zrozumiałeś po drugiej próbie. Możesz mi wierzyć, że taka forma nauki jest naprawdę efektywna!

5. Zaniedbywanie gramatyki

Tobie również zdarzyło się zaniedbać naukę gramatyki? To ogromny błąd! Wiele osób przystępujących do nauki hiszpańskiego rezygnuje z ćwiczeń gramatycznych, wychodząc z założenia, że można się porozumieć za pomocą samych słówek. Owszem, w ten sposób dogadasz się w sklepie, czy nawet na lotnisku. Jednak jeśli masz nieco większą ambicję, co do posługiwania się językiem, to powinieneś równomiernie rozwijać się na kilku polach.

Przykładaj więc dużą uwagę do nauki zarówno słówek, poszczególnych wyrażeń, jak i wymowy, pisania, czy właśnie gramatyki. Możesz mi wierzyć, że to szybko zaprocentuje! Jednocześnie staraj się korzystać z przyjemnych ćwiczeń. Nie zmuszaj się do nudnych powtórek – zawsze wybieraj taki sposób nauki, który najbardziej Ci odpowiada. Ale pamiętaj: hiszpański nie wpadnie Ci sam do głowy. Musisz się odrobinę postarać, ale owoce tej pracy są warte wysiłku!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top