Jak nie tracić motywacji do nauki języka hiszpańskiego?

Nauka hiszpańskiego (ale pewnie i każdego innego języka) wymaga odpowiedniej motywacji. Często pytacie mnie, co robić, aby jej nie stracić. Jednoznaczna odpowiedź jest trudna, ponieważ na każdego działa coś innego. Jednak któregoś deszczowego dnia wpadłam na pomysł, aby… zadać Wam to samo pytanie! Wiele Waszych odpowiedzi naprawdę mnie zaskoczyło (i to w pozytywnym znaczeniu!). Postanowiłam najciekawsze z nich umieścić w swoim kolejnym artykule. To co, zaczynamy?

Regularna nauka hiszpańskiego oraz tworzenie „streaków”

Nauka hiszpańskiego w domu dla wielu osób jest o wiele przyjemniejsza, ale  wymaga też dodatkowej motywacji i poświęcania swojego wolnego czasu. Warto więc wyrobić sobie nawyk regularności – trochę jak w przypadku pisarzy, którzy każdego dnia „muszą” napisać np. 3 strony kolejnej książki. Psychologowie zwracają uwagę na to, że już po dosyć krótkim czasie (ok. miesiącu) codziennego wykonywania danej czynności, ta wchodzi nam w nawyk i przestaje sprawiać trudność.

Kolejny pomysł podrzucił mi jeden z uczniów (serdecznie Cię pozdrawiam, Tomaszu!). Chodzi o tworzenie „streaków”, czyli długich serii dni, w których wykonujemy daną czynność. Na tej zasadzie opiera się wiele aplikacji (nie tylko do nauki języka hiszpańskiego), które nagradzają np. za serię 100 kolejnych dni z uruchomieniem kolejnej lekcji. Im dłuższy „learning streak”, tym większe poczucie, że dzień przerwy jest dniem straconym. Serdecznie polecam Wam tę metodę motywowania się!

A może odpalisz sobie serial? Albo podcast?

Jedną z najlepszych motywacji do nauki jakiegokolwiek języka jest regularne oglądanie filmów, czy seriali w oryginalnej wersji językowej. O tym wspominałam już kilka razy. Jednak muszę przyznać, że w przypadku filmu, czy serialu, należy się całkowicie skupić. Co innego hiszpańskojęzyczne podcasty, videoblogi, czy filmiki na YouTube – te można oglądać choćby w trakcie przygotowywania obiadu!

Wielu moich uczniów w rozmowach przyznaje, że z melodią języka pomogło im się oswoić regularne oglądanie filmów na YouTube. Nie chodzi tu tylko o filmiki dedykowane do nauki hiszpańskiego. Jeśli jesteś fanem podróży, możesz znaleźć hiszpańskojęzyczny kanał o tej tematyce. Jeśli uwielbiasz filmy kulinarne, również znajdziesz mnóstwo materiałów w moim ojczystym języku!


Z mojego doświadczenia wiem, że do nauki języka najlepiej motywuje konkretny cel. Może być naprawdę różny: np. przeczytanie ukochanej książki w oryginale, wyjazd do pracy za granicą, czy poznanie nowych osób z całego świata. Jeśli zastanawiacie się, w jakich krajach dogadacie się po hiszpańsku, to odsyłam Was do innego z moich wpisów, w którym przybliżam tę kwestię.

Odsłuchaj jednego z moich podkastów dostępnych w mojej Akademii hiszpańskiego online.

Na koniec kilka waszych „protipów” 🙂

W jednej z wiadomości Karolina napisała mi o tym, jak wielką frajdę (a przy tym motywację do dalszej nauki hiszpańskiego) dawało jej słuchanie hiszpańskiej muzyki i… wyłapywanie choćby pojedynczych słówek. Przyznała, że traktowała to niemal jak nagrodę za włożony w naukę wysiłek.

Marlena zdradziła, że rozpisuje sobie tygodniowy plan nauki, korzystając przy tym z różnych źródeł i sposobów nauki. Wszystko po to, aby nie popaść w rutynę, która przecież zabija przyjemność płynącą z nauki języka. Do tego prowadzi rozmowy po hiszpańsku z innymi osobami przez Internet.

Tomasz z kolei jest fanem  hiszpańskojęzycznych kanałów o podróżach. W ten sposób rozwija swoją pasję, jednocześnie ucząc się nowego języka. Tutaj wręcz muszę go zacytować: „zawsze się znajdzie 10 minut, żeby obejrzeć nowy filmik”. Takie podejście bardzo mi się podoba! 🙂

Czy są na sali jacyś biegacze? Bo Ewelina ma dla Was kapitalny protip. Sama biega, słuchając w tym czasie podcastów po hiszpańsku. W ten sposób łączy przyjemne z pożytecznym! Kto by pomyślał, że nauka języka hiszpańskiego może pomóc zadbać o kondycję! 🙂

A może macie problem z wymową poszczególnych słówek po hiszpańsku? Bart napisał mi, że bardzo lubi czytać na głos po hiszpańsku, jednocześnie nagrywając się na dyktafonie. Później to odsłuchuje, korygując błędy w wymowie. Muszę przyznać, że nigdy nawet nie pomyślałam o czymś takim! Do tego, Bart słucha piosenek, czyta newsy, ogląda seriale i filmy – wszystko po to, aby całkowicie zanurzyć się w języku hiszpańskim.

W tym miejscu chciałabym Was wszystkich pozdrowić i podziękować wszystkim osobom, które podzieliły się ze mną swoimi sposobami na motywację do nauki hiszpańskiego. Powodzenia w dalszej pracy! 🙂

1 thought on “Jak nie tracić motywacji do nauki języka hiszpańskiego?”

  1. Super filmik, ale mógłby być po hiszpańsku i ewentualnie polskie napisy – przyjemne z pożytecznym. Que piensas Elisa? Besitos, Ela

Comments are closed.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights