Egzamin DELE. Jak się do niego przygotować?

Egzamin DELE. Jak się do niego przygotować?

Coraz więcej moich uczniów pyta mnie, jak się przygotować do egzaminu DELE. Nawet nie wiesz, jak mnie to cieszy! Po pierwsze: to oznacza, że nauka idzie naprawdę dobrze. Po drugie: to oznacza, że macie niezwykle ambitne podejście do nauki hiszpańskiego! Mój kolejny wpis powstał właśnie po to, aby nieco przybliżyć Wam, jak przygotować się do tego egzaminu. Miłej nauki! ¡Que tengas un buen estudio!

Czym jest egzamin DELE?

Na początek kilka słów wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest egzamin DELE i dlaczego dla wielu osób ma tak duże znaczenie. Sam skrót DELE oznacza Diploma de Espanol como Lengua Extranjera, czyli Dyplom z Języka Hiszpańskiego jako Języka Obcego. To coś więcej niż zwykły certyfikat. Oficjalnie uznaje go Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Hiszpanii. Posiadanie go jest niezwykle pomocne, a często nawet koniecznie, aby studiować na jednym z hiszpańskich uniwersytetów, czy pracować w kraju hiszpańskojęzycznym (choć w poszczególnych krajach Ameryki Południowej różnie podchodzi się do tego certyfikatu).

Sam egzamin ma 6 poziomów:

  • A1 – potwierdza znajomość podstaw języka oraz umiejętność posługiwania się nim na najbardziej podstawowym poziomie.
  • A2 – potwierdza, że umiesz porozumieć się w codziennych sytuacjach (np. w tematach dotyczących Ciebie, rodziny, zakupów, itd.).
  • B1 – potwierdza kwalifikacje językowe niezbędne do rozumienia i odpowiedniego reagowania w większości typowych, codziennych sytuacji i wyrażania pragnień oraz potrzeb na poziomie podstawowym.
  • B2 – potwierdza wystarczające kwalifikacje i umiejętności językowe do swobodnego porozumiewania się w normalnych warunkach komunikacyjnych, które nie wymagają stosowania specjalistycznego języka.
  • C1 – potwierdza, że opanowałeś język hiszpański wyższy niż zaawansowany.
  • C2 – potwierdza, że posiadasz kompetencje językowe niezbędne do integrowania się w sytuacjach wymagających użycie zaawansowanego języka i że posiadasz obszerną wiedzę o zwyczajach kulturowych.

Czy musisz jechać do Hiszpanii, aby móc podejść do egzaminu DELE.

Absolutnie nie! Egzaminy organizowane są przez Instytut Cervantesa m.in. w Krakowie, Warszawie, Gdyni, Poznaniu, czy Wrocławiu!

Jak wygląda egzamin DELE?

Egzamin DELE to kilka poziomów, które różnią się od siebie przebiegiem samego egzaminu. Nie chcę się na tym teraz skupiać, zwłaszcza że wszystkie informacje znajdziesz na stronie Instytutu Cervantesa. Pamiętaj jednak, że większość poziomów składa się z części dotyczącej:

  • czytania ze zrozumieniem,
  • rozumienia ze słuchu,
  • wypowiedzi pisemnej,
  • wypowiedzi ustnej.

Przede wszystkim na początek ustal, jaki poziom Cię interesuje. Pamiętaj, że nie musisz zaczynać od najbardziej podstawowego – i tym bardziej nie musisz od razu rzucać się na najwyższy poziom! Ten tak naprawdę niezbędny jest nauczycielom językowym i native speakerom.

Lubisz się uczyć, rozwiązując egzaminy próbne? Na stronie https://examenes.cervantes.es/es znajdziesz kompletne wzory egzaminów na każdym poziomie z poprzednich lat!

Jak przygotować się do egzaminu DELE?

Instytut Cervantesa organizuje specjalne, kilkutygodniowe kursy, które doskonale przygotowują do egzaminu DELE. Jednak oczywiście możesz się do niego przygotować samodzielnie, w domu. Polecam jednak przed samym egzaminem umówić się z native speakerem, najlepiej takim, który jest wyspecjalizowany w przygotowywaniu do egzaminu DELE, na rozmowę na Skype. W jej trakcie możecie przeprowadzić próbny egzamin ustny. Uwierz mi, że to doda Ci pewności siebie i jednocześnie pokaże Ci, na jakim poziomie językowym jesteś!

Wszyscy wiemy, jak to jest z egzaminami – bardzo często, aby je zdać, trzeba po prostu… być dobrym w rozwiązywaniu egzaminów! Mówił mi o tym Camilo Aponte, czyli certyfikowany egzaminator DELE. Podkreślił mi, że wiele osób przygotowuje się dokładnie pod kątem TEGO KONKRETNEGO EGZAMINU. Właśnie dlatego warto przejrzeć arkusze z poprzednich lat. To troszkę jak z przygotowywaniem się do zdania matury – wszyscy wiemy mniej więcej, jakie pytania się na niej znajdą. Warto więc dokładnie się do nich przygotować!

Pamiętasz jeszcze Maraton Hiszpańskiego? Wciąż możesz wykupić dostęp do wszystkich rozmów, które wtedy przeprowadziłam!

Znajdziesz tam m.in. rozmowę ze wspomnianym Camilo Aponte, czyli certyfikowanym egzaminatorze DELE. Dostęp możesz wykupić tutaj.

Przydatne „triki”, które przydadzą Ci się na egzaminie DELE!

Mam dla Ciebie kilka przydatnych „trików”, które z pewnością Ci się przydadzą. Camilo Aponte podkreślił w rozmowie, że niezwykle przydatne jest nauczenie się kilku specyficznych tematów gramatycznych, które zawierają się na określonym poziomie. Poza tym na egzaminie pojawia się również wiele pytań o specyficznej konstrukcji – uwierz mi, że jeśli pisałeś maturę z języka angielskiego, to wiele z nich… wyda Ci się bardzo podobnych. Przykład? Choćby dopasowanie fragmentów tekstu. Jeśli to rozgryziesz (np. przez szukanie kluczowych wyrażeń w danym tekście), to na pewno zyskasz dodatkowe punkty!

Kolejny „pro tip” dotyczy jednego z najtrudniejszych  zadań dotyczących części z czytania. Chodzi o zadanie, które polega na uzupełnieniu tekstu, z którego usunięto fragmenty. Pamiętaj, że nie musisz rozumieć całego fragmentu. Ważne, abyś rozgryzł znaczenie zdania tuż przed luką i tuż po niej – wtedy najpewniej z łatwością uzupełnisz lukę. Jeśli jednak będziesz starał się ogarnąć duży blok tekstu, to możesz się nie tylko pogubić, ale i niepotrzebnie zestresować, jeśli nie wszystko zrozumiesz!

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik nie tylko pomoże Ci się lepiej przygotować do egzaminu, ale także doda Ci nieco odwagi. Jeszcze raz przypominam, że dużo szerzej poruszam ten temat w rozmowie z Camilo Aponte. Koniecznie ją sprawdź, bo to ogromna i niezwykle przydatna dawka wiedzy!

Podobał Ci się ten post? Udostępnij!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry