Bardzo możliwe, że słyszałeś już o mnemotechnikach. To bardzo modne słowo w ostatnim czasie. Postanowiłam się mu nieco przyjrzeć, zwłaszcza że odnosi się do łatwiejszego zapamiętywania – a zapamiętywanie w przypadku nauki języka jest dosyć istotne! O co chodzi? Jak wykorzystać mnemotechniki w nauce hiszpańskiego? Na te i inne pytania odpowiadam w moim najnowszym artykule!
Czym są mnemotechniki?
Cóż, choć mnemotechniki stają się coraz popularniejszym tematem (szczególnie wśród osób, które uczą się nowych języków), to często są mylnie interpretowane. Z pewnością kojarzysz ten motyw, gdy coś staje się niezwykle popularne, choć tak naprawdę nikt nie wie, o co chodzi, tylko każdy wstydzi się przyznać… Postanowiłam więc raz na zawsze rozwiać Twoje wątpliwości! Najprościej byłoby powiedzieć tak:
Mnemotechnika (lub mnemonika) to system prostych rozwiązań, które pomagają zapamiętać wszystko to, co trudne do zapamiętania.
Brzmi bardzo prosto, prawda? Cóż, generalnie właśnie chodzi o to, aby było prosto! Sam przyznaj: ile razy ze łzami w oczach zakuwałeś do późna na szkolną klasówkę? Bo ja bardzo dobrze pamiętam czasy szkolne i gdybym tylko wtedy wiedziała tyle o nauce języków, co dziś, to z pewnością inaczej bym podchodziła do nauki! Gdzieś usłyszałam teorię, że już w starożytności zauważono, że dużo łatwiej zapamiętuje się te informacje, które wywołują skojarzenia albo emocjonalne reakcje – stąd powstanie pisma obrazkowego
Nie wiem, ile w tym prawdy. Brzmi to bardziej niż optymistyczna teoria, ale meritum jest takie, że mnemotechniki bazują właśnie na tym prostym fakcie – lepiej zapamiętasz to, co wywoła w Tobie jakieś emocje. Gdy przysypiasz nad podręcznikiem, wkuwając kolejne słówka, to nie ma zmiłuj, ale mało zostanie w głowie!
Do czego przydają się mnemotechniki?
Korzystanie z mnemotechnik ułatwia nie tylko zapamiętywanie, ale również wykorzystywanie zapamiętywanych informacji w praktyce. Pozytywnie również wpływa na koncentrację, pozwalając nam skupić się na dłużej (jednocześnie nie rozpraszając się „głupotami”). Technika ta polega na skorelowaniu ze sobą trzech rzeczy:
- skojarzeń,
- kontekstu,
- wyobraźni.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mnemotechniki pozwalają zapamiętać naprawdę sporo informacji, np.:
- imiona i nazwiska,
- kody, hasła, numery telefonu,
- listy zakupów (ja regularnie zapominam, co miałam kupić!),
- materiał na sprawdziany, kartkówki, maturę,
- wykłady, czy szkolenia,
- daty.
Dla nas jednak najważniejsze jest to, że mnemotechniki można wykorzystać do nauki języka hiszpańskiego. Najważniejsza jednak jest wiara w powodzenie tego typu nauki oraz oczywiście zastosowanie prawidłowych technik. Nie chodzi przecież o to, aby do każdego słówka budować jakieś skojarzenie, bo samych słówek jest absolutnie za dużo! Już wyjaśniam, jakie rodzaje mnemotechnik są najlepsze.

Jak wykorzystać mnemotechniki w nauce hiszpańskiego?
Mnemotechniki fachowo dzieli się na te proste i złożone. Proste bazują na prostych (nie odkrywam tutaj Ameryki) skojarzeniach, czyli skrótach, rymach, czy łączeniu wyrazów w pary. Z kolei do złożonych trzeba uwolnić nieco wyobraźni, ale możesz mi wierzyć, że to owocuje! Jeśli mnie znasz, to wiesz, że lubię tłumaczyć wszystko na konkretach. Przejdźmy więc do przykładów. Możesz wykorzystać następujące mnemotechniki:
1. Tworzenie prostych skrótów
Tutaj chodzi o to, aby utworzyć skrót z pierwszych liter (lub zdań), które musisz zapamiętać. Dzięki temu zostanie Ci w głowie całkiem sporo materiału. Tworzenie takich skrótów sprawdza się, gdy musisz zapamiętać, jakiś grupy wyrazów, np. nazwy rzek na klasówkę, czy właśnie słówka z obcego języka. Przykład? Gdy pierwszy raz poznałam nazwy 3 największych rzek w Polsce (Wisła, Odra, Warta), to skojarzyłam je bardzo łatwo, używając akronimu… WOW!
2. Wykorzystywanie rymów
Nie bez przyczyny już dzieci uczą się w przedszkolu rymowanek. Jeśli coś się rymuje, to również łatwiej się zapamiętuje! Wykorzystaj tę wiedzę, aby przygotować się na sprawdzian lub po prostu, aby łatwiej skojarzyć poszczególne słówka, czy konstrukcje gramatyczne.
3. Używaj skojarzeń
Chyba każdy z nas z doświadczenia wie, jaką moc mają skojarzenia. Jeśli coś nam się źle kojarzy, to będziemy o tym pamiętać całe życie. Jednak, zamiast budować negatywne skojarzenia, zacznij wymyślać te pozytywne! Tutaj liczy się efekt, skojarzenie może być najbardziej absurdalne! Uwolnij więc wyobraźnię i baw się dobrze, wymyślając kolejne skojarzenia, które pomogą Ci w nauce hiszpańskiego!
4. Pałac pamięci
To chyba kultowa już metoda dla wszystkich fanów mnemotechnik! Chodzi o to, aby wyobrazić sobie miejsce wypełnione przedmiotami (a dalej – kolejnymi pokojami z przedmiotami), które musisz zapamiętać. Przedmioty z kolei poprowadzą Cię do rzeczy, które musisz zapamiętać. Brzmi troszkę jak motyw z Sherlocka Holmesa, ale zapewniam Cię, że to skuteczne!
5. Tłumaczenie dziecku
Tutaj troszkę popłynę z własną wyobraźnią, ale może przyda Ci się ta metoda! Otóż ja bardzo często tłumaczę pewne rzeczy, które muszę zapamiętać, moim dzieciom. Kiedyś przeczytałam słowa Alberta Einsteina (mam nadzieję, że to prawdziwy cytat), który powiedział, że jeżeli nie potrafimy czegoś wytłumaczyć w prosty sposób (np. dziecku), to oznacza to, że sami tego nie rozumiemy. Odwróciłam nieco te słowa i zauważyłam, że jeśli coś mówię na głos do moich dzieci (co przy okazji sama muszę zapamiętać lub zrozumieć), to dużo łatwiej to zapamiętuję. Wiem, że to dziwne, ale koniecznie spróbuj tej metody!
Mam nadzieję, że mój artykuł przybliżył Ci, czym są mnemotechniki. Koniecznie wykorzystaj je do nauki hiszpańskiego i daj znać, jakie przyniosło to efekty. Powodzenia!