Czy warto robić certyfikaty z języka hiszpańskiego?

Czy warto robić certyfikaty z języka hiszpańskiego?

Przez to, że jestem nauczycielem językowym, wiele osób zadaje mi pytanie, czy warto robić certyfikaty znajomości języka hiszpańskiego. Cóż, zawsze odpowiadam tak samo: oczywiście, że warto! Powodów jest oczywiście kilka, od czysto zawodowych, przez samorozwój, aż po… dodatkową motywację do pracy. Dziś opowiem Ci właśnie o certyfikatach znajomości języka hiszpańskiego. Jesteś gotowy? W takim razie udanej lektury!

Certyfikaty znajomości języka hiszpańskiego? A co to jest?

Czym w ogóle jest certyfikat znajomości języka hiszpańskiego? To dokument, który potwierdza Twoją znajomość języka hiszpańskiego na danym poziomie. W przypadku najpopularniejszego certyfikatu DELE masz do wyboru poziomy od A1 do C2. Jak zdobyć taki certyfikat? Przede wszystkim musisz zdać specjalny, oficjalny test organizowany w Instytucie Cervantesa. Pewnie teraz zadajesz sobie pytanie: po co w ogóle to robić? Cóż, tu mogę udzielić kilku odpowiedzi. Po pierwsze: jeśli zamierzasz wyjechać na studia do Hiszpanii, to musisz potwierdzić znajomość mojego ojczystego języka właśnie odpowiednim certyfikatem. Może to być właśnie certyfikat DELE (Diploma Básico de Español) lub, co czasem się zdarza, wewnętrzny test danej uczelni.

Certyfikat znajomości języka hiszpańskiego bardzo mocno przyda Ci się także, jeśli będziesz szukał pracy w Hiszpanii. Mówiąc wprost: Certyfikat DELE na odpowiednim poziomie z pewnością zwróci uwagę rekrutera przeglądającego Twoje CV. Czy certyfikat znajomości języka hiszpańskiego jest płatny? Tak, podejście do egzaminu jest płatne. W przypadku certyfikatu DELE, który w jest najpopularniejszy w Polsce, koszt egzaminu wynosi ok. 350 złotych w przypadku poziomu A1. Im wyżej, tym cena jest wyższa. Na poziomie C2 to już niemal 700 zł. Pamiętaj jednak, aby traktować to jako inwestycję w swoje kwalifikacje zawodowe!

Jak wygląda test? Niczego się nie bój!

Ja wiem, że testy dla wielu osób są wręcz traumatycznym doświadczeniem – sama nie lubiłam ich pisać w szkole. Jednak warto opanować stres, bo pozytywny wynik testu może wpłynąć na Twoją sytuację zawodową. Jak wygląda test DELE? Na poziomach A1-B2 testy mają dwie części. Pierwsze ma za zadanie sprawdzić umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz pisania. Druga natomiast posiada zadania ze słuchu. Pewnie nie raz zetknąłeś się z takimi testami w szkole, prawda? W wyższych poziomów jest nieco trudniej. Ale i tu nie musisz się niczego bać!

Test C1 składa się z czterech części, natomiast C2 z trzech. Dodatkowe części to rozbudowane zadania ze słuchania ze zrozumieniem i pisania oraz czytania ze zrozumieniem i mówienia. Tak to wygląda w przypadku certyfikatu DELE. Jakimi jeszcze certyfikatami możesz się zainteresować? W przypadku języka hiszpańskiego mogę podpowiedzieć Ci jeszcze trzy prestiżowe i faktycznie wartościowe certyfikaty:

  • Diploma Básico de Español,
  • Diploma Superior de Español,
  • CCSE

Certyfikaty z języka hiszpańskiego – Twoja motywacja do nauki!

Masz czasem ochotę, żeby wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady (bardzo spodobało mi się to powiedzenie! 🙂 )? Nic dziwnego. Przecież wszyscy mamy swoje obowiązki. Często w ich natłoku nie mamy po prostu siły na samorealizację, doskonalenie swoich kwalifikacji, czy po prostu na spełnianie swoich marzeń. A to przecież straszny błąd! Zawsze trzeba szukać rzeczy, które odpowiednio zmotywują nas do działania. Właśnie po to, aby mieć trochę więcej paliwa i zapału. Moi uczniowie regularnie pytają mnie, jak zmotywować się do nauki. Napisałam o tym nawet osoby artykuł.

I wiesz, co mi się wydaje? Że jedną z najlepszych motywacji do pilnej nauki są właśnie testy. Ja wiem, że nam wszystkim testy kojarzą się z przykrym obowiązkiem szkolnym… Ale w tym przypadku jest zupełnie inaczej. Certyfikaty z języka hiszpańskiego robisz przecież dla siebie – dla własnej satysfakcji, dla sprawdzenia swojej faktycznej wiedzy i znajomości języka oraz dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. 

Z doświadczenia wiem, że perspektywa takiego testu bardzo motywuje do intensywnej nauki. W ogóle posiadanie konkretnego celu w dłużej perspektywie jest bardzo motywujące! Zawsze warto stawiać sobie poprzeczki – pomyśl o tym, gdy następnym razem zwątpisz w swoje siły.

Jeśli obawiasz się oficjalnego egzaminu języka hiszpańskiego DELE, to pomyśl, że ja również musiałam zdać test z języka polskiego. Denerwowałam się tak samo, jak Ty! Jednak chęć zdania egzaminu była dla mnie na tyle motywująca, że ostro wzięłam się do pracy i… gdy egzamin się zaczął, to cały stres minął!

Chcesz rozpocząć w nowym roku szkolnym naukę hiszpańskiego? To zapraszam Cię na mój darmowy 10-dniowy kurs hiszpańskiego! Zapisując się na niego, zyskujesz:

  • możliwość nauki z native speaker’em,
  • codziennie nowe materiały przez 10 kolejnych dni,
  • dostęp do wiedzy 24h/7 dni,
  • kurs dla osób początkujących, które nie znają hiszpańskiego,
  • darmowy e-book do pobrania,
  • dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku!
Wyzwanie hiszpańskiego

Podobał Ci się ten post? Udostępnij!

Przewiń do góry