Brak motywacji do nauki języka. Jak go zwalczyć?

Brak motywacji do nauki języka to chyba najczęstszy problem, z którym zmagają się moi uczniowie. To taki mały, złośliwy chochlik, który szepcze nam do ucha różne demotywujące hasła: „nie chce mi się”, „po co mi to wszystko”, „po co w ogóle zaczynałem”, itd. Ale wiesz co? Ja mam swoje sposoby na to, jak zmotywować się do nauki języka! Jesteś ich ciekaw? W takim razie zapraszam do lektury!

1.Skuteczna nauka hiszpańskiego to… nauka małymi porcjami!

„Mniej, ale częściej” – ta zasada sprawdza się w przypadku ćwiczeń na siłowni, diety i nauki języków! Jeśli zastanawiasz się, skąd bierze się Twój brak motywacji do nauki języka, to prawdopodobnie chodzi o natłok obowiązków. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że na pewno masz pracę, szkołę, studia, obiad do ugotowania, czy mieszkanie do wysprzątania – sama mam masę obowiązków! Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie porcjowanie sobie nauki – tak, aby „nie przedobrzyć”. Możesz mi wierzyć, że nawet 15-30 minut nauki dziennie (ale za to przy pełnym skupieniu!) przyniesie naprawdę super efekty!

2.Podziel naukę hiszpańskiego na lekkostrawne porcje

Jeśli próbujesz uczyć się wszystkiego na raz, to nauka idzie bardzo wolno. W takim przypadku brak motywacji do nauki języka prędzej, czy później dopadnie również Ciebie. Warto więc podzielić sobie materiał na porcje – oczywiście porcje możliwe do zrealizowania. Niech to będzie nauka 10 nowych słówek lub przeczytanie ze zrozumieniem 2-3 artykułów na interesujący Cię temat. W ten sposób małymi krokami dojdziesz do celu!

Pomyśl o tym w ten sposób: Hiszpanie uwielbiają małe porcje. Nie bez powodu tak bardzo kochamy pyszne tapas!

3. Motywuj się do nauki… nagrodami!

Ta metoda nie musi działać na każdego. Postanowiłam jednak ją umieścić, ponieważ uważam, że w przypadku realizacji długotrwałego celu drobne nagrody są ważne. Może się to wydawać błahe, jednak to one często dają odpowiednią motywację i kopa do nauki! Coś o tym wiem – nieraz nagradzałam się na studiach. Oczywiście za dobre wyniki w nauce!

4.Stwórz swoje nowe nawyki

Jak zmotywować się do nauki języka, jeśli sama nauka nie jest dla Ciebie nawykiem? No właśnie! Uwierz mi, że po 20-30 dniach codziennej (nawet jeśli krótkiej) nauki, ta wejdzie Ci w nawyk – a wtedy nic Cię nie zatrzyma! Powiem więcej: jeśli naprawdę przyzwyczaisz się do regularnych ćwiczeń, to przyjdzie dzień, że bez choćby małej porcji nauki poczujesz jakąś pustkę, jakby czegoś Ci brakowało. Coś o tym wiem!

Zdjęcie: Park Güell

5.Miej odpowiedni powód do nauki!

Brak motywacji do nauki języka może być spowodowany brakiem większego celu. Owszem, uczymy się dla siebie. Jednak nauka bez celu często kończy się szybkim znużeniem. Po pierwszym zachwycie nowym tematem i przy pierwszych trudnościach wiele osób zadaje sobie pytanie: po co mi to? Warto więc uczyć się po coś (i stale sobie o tym przypominać):

  • dla zawarcia nowych znajomości,
  • żeby móc podróżować po świecie,
  • aby znaleźć lepszą pracę,
  • przeczytać ulubione książki w oryginale itd.

6. Staraj się uczyć się razem z innymi

Doskonałą motywacją do nauki hiszpańskiego mogą być inne osoby – i nie mówię nawet o zapisaniu się na zajęcia grupowe. Wystarczy, że będziesz funkcjonował np. w grupie na Facebooku, która zrzesza osoby o tym samym celu. Możesz również umawiać się na rozmowy, np. online, w języku hiszpańskim lub pisanie tradycyjnych listów. W ten sposób zdobędziesz dodatkową motywację do nauki, jednocześnie poznając masę nowych, ciekawych osób!

7.Chwilowy brak motywacji do nauki języka to nie powód do paniki!

Na koniec zostawiam ostatnią radę: pamiętaj, że chwilowy brak motywacji do nauki języka to nie koniec świata! Czasem każdy z nas ma zły dzień – też nieraz chciało mi się wszystko rzucić w kąt. W takiej sytuacji trzeba po prostu wrzucić na luz. Czasem możesz sobie zrobić wolne, aby posłuchać muzyki, obejrzeć ulubiony serial, pobiegać, wyjść ze znajomymi, czy po prostu wypić gorącą czekoladę. We wszystkim trzeba znać umiar, nawet w nauce. 🙂 A może masz jakiś swój sposób na to, jak zmotywować się do nauki języka? Koniecznie daj znać!

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights