Aplikacje do nauki hiszpańskiego

Nauka hiszpańskiego w domu zdecydowanie jest możliwa. Powiem więcej: efekty regularnej nauki „na własną rękę” widać już po pierwszych tygodniach. Ważna jest jednak motywacja oraz odpowiednie materiały. Moim uczniom zawsze powtarzam, że w nauce hiszpańskiego (ale na pewno innych języków również) ważna jest różnorodność. Co mam na myśli?

Gdy jakiś czas temu zapytałam swoich uczniów o ich metody nauki, otrzymałam wiele fantastycznych odpowiedzi. Jedną z nich była odpowiedź Kasi (serdecznie Cię pozdrawiam, Kasiu!), która codzienne organizuje sobie taką lekcję:

  • 1 moduł z mojego autorskiego kursu hiszpańskiego – wideo + ćwiczenia (około 20 minut),
  • Aplikacja Duolingo – historyjki lub regularne ćwiczenia (około 10 minut),
  • Aplikacja Coniugato – odmiana 15 czasowników dziennie (około 3 minut),
  • Aplikacja Busuu – 1 lekcja dziennie (od 5 do 15 minut).

W przypadku Kasi taka codzienna „lekcja” trwa około 50 minut. Ale to oczywiście zależy od osobistych preferencji. Każdy może podzielić sobie czas na naukę hiszpańskiego w domu według własnego uznania. Możesz uczyć się np. blokami (4 razy dziennie po 15 minut) lub z doskoku (w trakcie przerw od codziennych obowiązków). Najważniejsze jest jedno: w trakcie nauki skup się w 100%.


Gdybyście chcieli poczytać więcej o motywacji do nauki hiszpańskiego, to przygotowałam o tym oddzielny artykuł, który możecie przeczytać tutaj: Jak nie tracić motywacji do nauki języka hiszpańskiego?

Aplikacje do nauki hiszpańskiego… którą wybrać?

Duolingo to przede wszystkim dobra zabawa

Duolingo to jedna z najbardziej znanych anglojęzycznych, bezpłatnych aplikacji do nauki hiszpańskiego. Jej popularność bierze się w dużej mierze z modelu nauki. Duolingo oferuje wiele rodzajów zabawnych ćwiczeń, pogrupowanych w bloki tematyczne. Wszystko to w klimacie gry, w której masz konkretną liczbę „żyć”. Takie zabawne podejście sprawia, że nauka hiszpańskiego z Duolingo jest dużo przyjemniejsza niż klasyczne, „szkolne” lekcje. Co ważne aplikacja skupia się na systematycznym powtarzaniu słownictwa i reguł gramatycznych, podsuwając je w kolejnych ćwiczeniach.

Memrise – nauka słówek w wolnej chwili

Memrise to aplikacja dla osób anglojęzycznych, ale też polskojęzycznych. Dzięki niej nauczysz się nowych słówek, zwłaszcza że apka dba o to, żebyś regularnie je powtarzał. Jeden z uczniów podpowiedział mi, że w Memrise można tworzyć własne kursy, wprowadzając do nich słówka, które później powtarza się na głos przy pomocy „space repetition” – narzędzia wbudowanego w aplikację.

Busuu – kursy dla początkujących i bardziej zaawansowanych

Busuu to kolejna popularna aplikacja, choć tutaj trzeba się przygotować na płatną wersję premium. Apla oferuje różnorodne ćwiczenia leksykalne i gramatyczne, ponoć potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Co ciekawe Busuu daje swoim użytkownikom możliwość otrzymania oficjalnego certyfikatu od McGraw-Hill Education. Wystarczy, że zdasz test na koniec każdego z poziomów.

Nauka języka hiszpańskiego na przystanku…?

Mam do Ciebie szybkie pytanie: co zwykle robisz, siedząc na przystanku w oczekiwaniu na autobus lub tramwaj? No właśnie! A przecież te 15-30 minut dziennie możesz poświęcić na krótką, za to intensywną naukę w jednej z aplikacji!

Czy istnieje jedna cudowna apka, która nauczy Cię języka w 30 dni? Pewnie nie… Jednak do Twojej dyspozycji jest co najmniej kilka naprawdę ciekawych aplikacji, z których każda skupia się na nieco innym aspekcie nauki. Co ważne, wszystkie znajdziesz w App Store i Google Play.

Poszczególne aplikacje do nauki hiszpańskiego mogą skupiać się na nauce słownictwa, inne na płynności mówienia, a jeszcze inne na zdobyciu solidnych podstawy w koniugacji czasowników. Do tego ważna jest wygoda korzystania, czy interfejs – wiadomo, że jednej osobie smakować będzie czekolada gorzka, a innej mleczna. 🙂 Pamiętaj więc, że nauka języka hiszpańskiego to nie wyścigi – testuj różne aplikacje, na bieżąco oceniając, czy korzystanie z nich przynosi Ci korzyści.

Znasz już podstawowe zwroty po hiszpańsku?

Wszyscy, którzy mnie znają, wiedzą, że uwielbiam duuużo mówić 🙂

Tobie polecam to samo. Nie bój się używać języka hiszpańskiego! Z tym problemem boryka się wielu uczniów, którzy są na początku swojej drogi – pamiętaj, że jeśli poznałeś już podstawowe zwroty po hiszpańsku to… po prostu ich używaj! Jeśli masz okazję zamówić kawę w kawiarni na urlopie w Barcelonie, to zrób to po hiszpańsku. A może na kursie poznałeś inną osobę, która uczy się języka? W takim razie umawiajcie się na rozmowy po hiszpańsku choćby na Skype. Uwierz mi, że takie oswojenie się z używaniem języka (nawet na naprawdę podstawowym poziomie) daje super efekty!

Pamiętaj, że efektywna nauka hiszpańskiego może (a nawet powinna!) iść w parze z dobrą zabawą. Ciesz się z nauki, czerp z niej satysfakcję i nigdy nie daj się zanudzić jedną metodą. Pobieraj aplikacje do nauki, oglądaj filmiki, słuchaj podcastów, oglądaj filmy hiszpańskojęzyczne i dużo, dużo gadaj.

No i nie zapomnij podzielić się w komentarzu, jaką aplikację do nauki hiszpańskiego Ty możesz polecić!

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights