Jakie miejsca musisz koniecznie zobaczyć w Hiszpanii oraz Ameryce Łacińskiej?
|

Jakie miejsca musisz koniecznie zobaczyć w Hiszpanii oraz Ameryce Łacińskiej?

Hiszpania oraz Ameryka Łacińska z roku na rok stają się coraz popularniejszymi kierunkami wśród Polaków. Mnie oczywiście ogromnie to cieszy! W ten sposób więcej osób poznaje kulturę latynoską, która jest niezwykle interesująca! To wiele odmian hiszpańskiego, dużo tańca, przepyszne jedzenie, niesamowita literatura, muzyka i kino, ale również niezwykle piękne miejsca, która warto odwiedzić. Dziś trochę Ci o nich opowiem! Udanej lektury! ¡Disfruta leyendo!

Ronda, czyli miasto w skale!

Co zobaczyć w Hiszpanii. Ronda, czyli miasto w skale!
Zdjęcie. Ronda i most Puente Nuevo Ronda. Źródło: elisapena.pl

O wielu miejscach, które warto zobaczyć w Hiszpanii, już opowiadałam (szczególnie w cyklu „Ciekawostki z regionu”). Tym razem opowiem o mniej oczywistych kierunkach. Jednym z nich jest Ronda, czyli miasto zbudowane na skalistym zboczu. Trzeba przyznać, że już samo patrzenie na te zdjęcia robi ogromne wrażenie, a co dopiero zobaczenie tego cudu na własne oczy! Ronda zachwyca przepięknymi widokami, jak choćby słynnym na całą Hiszpanię  mostem zbudowany nad wąwozem El Tajo Gorge. Do tego miasto jest absolutną kolebką walk byków. To tutaj można znaleźć najstarszą arenę w całym kraju! Odwiedzając to miejsce, można wybrać się również na wycieczkę szlakiem takich pisarzy, jak Ernest Hemingway, James Joyce czy Rainer Maria Rilke. Gdzie położona jest Ronda? To miasto w Andaluzji, w prowincji Malaga. Koniecznie musisz je zobaczyć!

Co powiesz na… wyjazd w góry?

Co zobaczyć w Hiszpanii. Wyjazd w Pireneje
Zdjęcie: Pireneje. Źródło: pixabay.com

Z pewnością, gdy myślisz o wakacjach w Hiszpanii, to masz przed oczami piękne plaże, cudowny piasek oraz ikoniczne miasta, takie jak Barcelona, czy Madryt. Ale co powiesz na… małą wyprawę w góry? To naprawdę nieoczywisty kierunek na wakacje w Hiszpanii, dobrze o tym wiem, jednak musisz wiedzieć, że na terenie Hiszpanii znajduje się naprawdę imponujący masyw górski. Oczywiście mowa o Pirenejach! To dużo tańsza i spokojniejsza opcja niż Alpy. Jednocześnie możesz liczyć na wiele wyciągów narciarskich. Warto dodać, że to przepiękne miejsce zarówno do odwiedzenia latem, jak i zimą, w zależności od tego, jakich atrakcji oczekujesz!

Starożytne miasto, czyli prawdziwy wehikuł czasu!

Co zobaczyć w Hiszpanii. Starożytne miasto Segowia.
Zdjęcie: Starożytne miasto Segowia. Źródło: pixabay.com

Ty też marzysz o wehikule czasu, który pozwoliłby Ci zobaczyć miejsca, których dziś już nie ma? Cóż, takiej maszyny nie mam… Ale znam jedno miejsce, które potrafi przenieść do czasów starożytnych. To hiszpańskie miasto Segowia, położone w samym centrum Półwyspu Iberyjskiego (i to nieopodal Madrytu). Miasto posiada niezwykle bogatą historię, która sięga czasów przed naszą erą i idealnie oddaje burzliwe dzieje Hiszpanii. Wystarczy wymienić, że:

  • to osada założona przez Celtów,
  • w 80 roku p.n.e. miasto zdobyli Rzymianie,
  • od V wieku Segowia była w rękach Wizygotów,
  • od VI wieku panowali tu Maurowie,
  • w 1079 roku miasto zdobył król Alfonsa VI,
  • do XVI wieku jedna z rezydencji królów Kastylii,
  • w 1474 roku Izabela I Katolicka została tu królową.

W mieście można podziwiać stare mury oraz wiele pięknych budowli, jednak moim zdaniem największe wrażenie robi rzymski akwedukt zbudowany około 100 roku n.e.!

30 akrów nieskażonej ziemi!

Co zobaczyć w Ameryce Łacińskiej. Park Narodowy Tayrona Kolumbia.
Zdjęcie: Park Narodowy Tayrona Kolumbia. Źródło: pixabay.com

Tym razem przenosimy się do Ameryki Południowej, a konkretnie do Kolumbii. To tam można znaleźć absolutnie unikatowy Park Narodowy Tayrona. Dlaczego umieściłam go na liście? Ponieważ to miejsce z gatunku tych, które „koniecznie trzeba odwiedzić przed śmiercią”. Znajdziesz tu niemal wszystko: 30 akrów nieskażonej roślinności, unikatowe gatunki zwierząt (również tych zagrożonych wyginięciem), plaże kolumbijskich Karaibów, widok na monumentalne góry Sierra Nevada, czy wreszcie pozostałości po cywilizacji Tairona. Do tego w parku masz kilka szlaków: od pieszych, aż po szlaki konne. Jak to konne? Tak to, że możesz wypożyczyć konia, aby z jego grzbietu podziwiać to piękne miejsce!

Odwiedź zapomniane przez wszystkich państwo!

Co zobaczyć w Ameryce Łacińskiej. Surinamu. Paramaribo
Zdjęcie: mieszkańcy Surinamu. Źródło: pixabay.com

Co powiesz na odwiedzenie Surinamu? Tak, wiem, że to malutkie państwo (zaledwie 163 820 km²!) na pierwszy rzut oka wydaje się mało atrakcyjne. Jednak mnie niesamowicie urzekło! Zwłaszcza stolica Paramaribo. Co w niej wyjątkowego? To, że z jednej strony jest mocno odizolowane, zaś z drugiej… to absolutna mieszanka najróżniejszych kultur! W lokalnej kuchni, architekturze i sztuce dostrzeżemy wpływ takich kultur, jak indiańska, jawajska, afrykańska, czy… duńska. Do dziś można usłyszeć tu tak oryginalne języki, jak sranan tongo (który jako język ojczysty lub obcy znają prawie wszyscy mieszkańcy), sarnami hindustani, jawajski, języki kreolskie saramaccaans i aukaans, południowe dialekty chińskiego, syryjski dialekt arabskiego oraz portugalski! Warto dodać, że wiele miejsc ze stolicy jest wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co powiesz na rozmowę z podróżniczką?

Oczywiście w jednym artykule na blogu nie da się opowiedzieć o wszystkich miejscach wartych zobaczenia. Na szczęście możesz poszerzyć swoją wiedzę. Pamiętasz jeszcze Maraton Hiszpańskiego? W trakcie tego wydarzenia odbyłam wiele ciekawych rozmów. Jedną z nich jest rozmowa z Edytą Choińską, czyli zapaloną podróżniczką i blogerką, która z prawdziwą pasją i ogromną wiedzą opowiada o podróżach po krajach latynoskich. Koniecznie zobacz tę rozmowę, bo naprawdę warto! Edyta rozwija tam poruszone przeze mnie tematy. Do tego podpowiada, jak podróżować, na co zwrócić uwagę i… co nieoczywistego zobaczyć. Przy tym zdradza swoje pro tipy. Tego naprawdę warto posłuchać!

Rozmowę możesz obejrzeć tutaj

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *