Camino de Santiago, czyli szlak Świętego Jakuba. Dlaczego warto wyruszyć w drogę?

Camino de Santiago, czyli szlak Świętego Jakuba. Dlaczego warto wyruszyć w drogę?

Marzysz o tym, żeby wrzucić plecak na plecy, założyć wygodne buty i ruszyć przed siebie, ale niestety nie masz konkretnego celu? W takim razie zastanów się nad Camino de Santiago, czyli szlakiem Świętego Jakuba. To znana na całym świecie pielgrzymka biegnąca przez piękne, malownicze trasy, a kończąca się w katedrze w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Dlaczego warto wyruszyć w drogę? O czym pamiętać? Przez jakie miejsca przebiega szlak Camino de Santiago? O tym opowiadam w moim najnowszym artykule!

Gdzie zaczyna się szlak Camino de Santiago?

Można zażartować, że szlak Świętego Jakuba zaczyna się… w Twoim domu! Szlak zazwyczaj pokonuje się w odcinkach i najczęściej trwa to około tygodnia. W tym czasie pokonuje się około 200 km – to około 30 kilometrów dziennie. Po pokonaniu tego odcinka otrzymuje się certyfikat ukończenia szlaku pielgrzymkowego Camino de Santiago. Wyjątkowość tego szlaku polega na tym, że to tylko ostatni etap trasy. Poprzednie, opcjonalne odcinki znajdują się w całej Europie. Można dosłownie poświęcić życie, aby pokonać je wszystkie! To tysiące kilometrów szlaków, których jest tak wiele, że nie starczy mi w tym artykule miejsca na to, aby je wymienić. Na szczęście możesz je wszystkie sprawdzić w Internecie.

Szlak Świętego Jakuba Santiago de Compostela

Z Polski pokonasz szlak kilkoma różnymi trasami, w tym:

  • Dolnośląską Drogą św. Jakuba – to 164 km prowadzące przez m.in. Głogów, Jakubów z tamtejszym sanktuarium św. Jakuba, Chocianów, Bolesławiec, Zgorzelec, czy Görlitz,
  • Wielkopolską Drogą św. Jakuba – to aż 235 km przez Gniezno, Poznań, Leszno, Wschową, czy Głogów,
  • Camino Polaco – to 210 km na odcinku Olsztyn-Toruń-Trzemeszno, kolejne 40 km Szlaku Piastowskiego przez Mogilno-Trzemeszno-Gniezno oraz 250 km Lubuską Drogą Murowana Goślina-Szamotuły-Słubice.

Warto podkreślić, że poszczególne szlaki się łączą, więc warto wziąć mapę i zaplanować trasę, np. czerwonym markerem!

Ciekawostka!

Do Composteli wyruszali również rycerze z Polski. W 1404 roku taką pielgrzymkę odbył rycerz Andrzej Ciołek z Kabat. Kolejnymi znanymi postaciami historycznymi, którzy przeszli szlak Świętego Jakuba byli Jerzy i Stanisław Radziwiłłowie, którzy dotarli do grobu Apostoła w 1579, a w 1611 Jakub Sobieski, ojciec króla Jana III Sobieskiego. Na mnie to zrobiło ogromne wrażenie!

Jaka jest historia Camino de Santiago?

Camino de Santiago, czyli słynna Droga św. Jakuba to szlak prowadzący do katedry, w której (według legendy) znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu alternatywnych szlaków. Oczywiście istnieją popularniejsze trasy, bardziej malownicze – wszystko zależy tak naprawdę od tego, co chcesz zobaczyć. W tej pielgrzymce chodzi nie tyle o sam cel, ale o drogę. A ta jest naprawdę piękna i wymagająca, czyli idealna do medytacji i refleksji. Jednocześnie każdy może tak zaplanować szlak, aby po prostu mu podołać swoimi możliwościami, kondycją, czy wiekiem.

Szlak Świętego Jakuba Camino de Santiago

Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, a także żółtymi strzałkami. Jeśli lubisz piesze wędrówki, to z pewnością nie raz natknąłeś się na ten symbol. Ja widziałam go wielokrotnie na polskich szlakach! Jeśli chodzi o historię tej trasy, to istnieje ona od ponad tysiąca lat. To jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych (obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy). Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela. To jedna z najważniejszych relikwii religijnych.

Dlaczego warto przebyć szlak Świętego Jakuba?

Dlaczego warto przebyć szlak? Cóż, wiele osób z pewnością będzie zmotywowanych względami religijnymi. Przebycie takiej drogi, zwieńczonej dojściem do katedry, w której spoczywa św. Jakub, to z pewnością ogromne, mistyczne przeżycie. Jednak szlak mogą przebyć również osoby niezwiązane z religią chrześcijańską. W drodze chodzi o refleksję, przeżywanie, bycie tu i teraz – najlepiej bez laptopa, czy ciągle włączonego telefonu. Możesz mi wierzyć, że to przeżycie, które zostaje z człowiekiem do końca życia. Zwłaszcza że w trakcie można wyciszyć się tak bardzo, że wszystkie codzienne problemy przestają mieć znaczenie. W takich warunkach dużo łatwiej się skupić i przemyśleć pewne rzeczy, a przede wszystkim można poznać siebie lub osobę (i osoby) towarzyszące.

Camino de Santiago

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyruszeniem Camino de Santiago jest po prostu chęć zobaczenia pięknych miejsc w Hiszpanii (ale także w krajach, które chcesz przebyć). To podróż po najbardziej malowniczych szlakach, które nawet na zdjęciach zapierają dech w piersi – a co dopiero na żywo. Tylko od Ciebie zależy, ile potrwa taka podróż. Możesz przecież w kolejnych miejscowościach zatrzymywać się na dłużej, poświęcając czas na zwiedzanie, czy poznawanie życia zwykłych mieszkańców. Nie wiem, jak dla Ciebie, ale dla mnie takie podróżowanie to mistrzostwo świata! Nie ma lepszego sposobu na zanurzenie się w „prawdziwej Hiszpanii”. Odpoczynek na środku placu w sennym, hiszpańskim miasteczku, w cieniu samotnego drzewa… Tego nie da się opisać, to trzeba po prostu przeżyć! 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top