Światowy dzień książki

23. kwietnia: Światowy Dzień Książki

Autor: Klaudia Bednarczyk z bloga Optimismo Compartido

Co roku 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki, którego celem jest promocja czytelnictwa oraz przypomnienie o tym, jak ważne w życiu każdego człowieka jest czytanie książek. Tego samego dnia we wspólnocie autonomicznej Hiszpanii – Katalonii, odbywa się również inne święto – Sant Jordi. Jest to święto patrona wspólnoty, Świętego Jerzego, a w tym regionie jest on również uznawany za patrona zakochanych.

Co robią wtedy mieszkańcy?

Mężczyźni obdarowują swe ukochane różami, a te odwzajemniają miłość dając swojej drugiej połowie nic innego, jak właśnie książkę! Czy to nie jest cudowne? I mądre zarazem? Tego samego dnia, dwa święta i obydwa związane z czytaniem. Co roku na tę okoliczność w całej Katalonii można zobaczyć targi pełne kwiatów i stoiska pełne książek, a na różnych wydarzeniach organizowanych w miastach wspólnoty spotkać autorów swoich ulubionych powieści. I choć w tym roku będzie wyglądać to zupełnie inaczej, duch tego święta będzie w Katalończykach zawsze.

Skąd w ogóle takie święto w Katalonii?

Katalończycy upodobali sobie Świętego Jerzego, bo odmówił prześladowania chrześcijan, za co był dręczony i zabity. Dzięki swej postawie zaczęto oddawać mu cześć i wysławiać jak bohatera. Ma on nawet swoją legendę, tak bardzo podobną do polskiej legendy o Smoku Wawelskim. Też był w niej smok, który chciał zjeść księżniczkę. Główny bohater, w tym przypadku rycerz Jerzy (a nie szewczyk Skuba, jak w legendzie o smoku Wawelskim), zabija smoka i ratuje księżniczkę. W legendzie o rycerzu Jerzym z krwi wypływającej z ciała smoka wyrasta róża, którą rycerz daje księżniczce. Dzięki tej róży w Katalonii Sant Jordi jest również uznawane za święto zakochanych.

Dzięki tradycji obchodzenia Sant Jordi w Katalonii na dwa sposoby, święto to jest bardzo związane z Międzynarodowym Dniem Książki. Czytanie książek nie tylko pomaga w zdobywaniu wiedzy i poznawaniu dziedzictwa kulturowego. Dzięki czytaniu człowiek jest w stanie zachować pamięć i mózg w dobrej kondycji przez długie lata, może wzbogacać słownictwo i rozwijać umiejętności wyrażania się.

Jak wykorzystać czytanie do nauki języka hiszpańskiego?

Nic prostszego jak tylko czytać. A co można czytać po hiszpańsku? Można czytać książki hiszpańskich autorów, można czytać artykuły po hiszpańsku w prasie i w Internecie czy krótkie teksty w mediach społecznościowych. Można czytać specjalne książki i gazety stworzone do tego, aby uczyć się języka. Są one prostsze, dostosowane poziomem do znajomości hiszpańskiego i niejednokrotnie z wytłumaczonymi słowami na marginesie lub na dole strony. Dużo na temat tego, co czytać po hiszpańsku zostało już napisane we wpisie na blogu Optimismo Compartido na temat czytania książek. Czytanie po hiszpańsku daje duże możliwości rozwoju językowego. Dzięki niemu można zobaczyć słowa i frazy w kontekście, spojrzeć na niektóre konstrukcje gramatyczne i zapamiętać je dzięki przykładom oraz nauczyć się nowych wyrażeń. Czytanie po hiszpańsku rozwija zdolności językowe, co w przyszłości przełoży się na umiejętność pisania i mówienia w tym języku.

W jaki sposób czytać, aby czytanie przyniosło efekty?

Wybierając długość tekstu w zależności od poziomu, dostosowujemy go do naszych możliwości. Najlepiej jest przeczytać taki tekst kilka razy. Za pierwszym razem nie skupiając się na wszystkich nieznanych słowach. Można je zaznaczać, ale nie skupiać się na tym czy wszystko jest zrozumiałe. Druga lektura służy już do przetłumaczenia nieznanych słów, zwrotów i konstrukcji. Można to tłumaczyć na marginesie tekstu lub nad danym słowem czy zwrotem. Warto też stosować różne kolory w zaznaczaniu, w zależności od tego czy skupiamy się na nieznanym słowie czy ciekawej lub nieznanej konstrukcji gramatycznej. Trzecie czytanie stanowi kwintesencję całego procesu. Po trzecim czytaniu powinno nastąpić pełne zrozumienie tekstu, ponieważ wszystkie nieznane słowa zostały przetłumaczone. Trzeci raz jest też po to, aby dokładnie przyjrzeć się tym wszystkim zaznaczonym konstrukcjom. Warto te ciekawsze zwroty sobie gdzieś zapisać jeszcze raz i ułożyć z nimi kilka przykładowych zdań, żeby utrwalić je w swojej pamięci.

Książki po hiszpańsku to świetny sposób na uczenie się języka. Dzięki lekturze hiszpańskich książek wzbogacamy słownictwo i uczymy się nowych konstrukcji. Coraz lepiej rozumiemy teksty, a ucząc się podczas procesu czytania na długo utrwalamy zdobytą wiedzę. Dlatego tak ważne jest świętowanie tego dnia w najlepszy z możliwych sposobów – czytając książki.

Scroll to Top