Miesiąc kobiet: 20 najdziwniejszych damskich hiszpańskich imion

Miesiąc kobiet: 20 najdziwniejszych damskich hiszpańskich imion

Już wkrótce mamy 8 marca, czyli niezwykle ważny dzień dla wszystkich pań! To właśnie tego dnia możemy świętować Światowy Dzień Kobiet. Oczywiście w każdym kraju obyczaje z nim związane nieco się między sobą różnią – w Polsce np. kobietom wręcza się kwiaty, słodycze, czy drobne upominki. I ja również mam dla Ciebie prezent… Jest to zabawny artykuł a w nim 20 najdziwniejszych damskich hiszpańskich imion, jakie można spotkać w krajach hiszpańskojęzycznych. Jesteś gotowy? Jesteś gotowa? W takim razie udanej lektury! ¡Disfruta leyendo!

1. Rosario

Z pewnością nie raz spotkaliście się z tym imieniem. Sama jestem jego wielką fanką! Jednak bardzo trudno byłoby je znaleźć w języku polskim, ponieważ… Oznacza różaniec. Tak, w krajach hiszpańskojęzycznych bardzo popularne są imiona religijne, najczęściej różne imiona związane z osobą Najświętszej Maryi Panny

2. Esperanza

W kultowym polskim filmie „Miś” mogliśmy spotkać się z imieniem Tradycja. Cóż, takiego imienia w krajach latynoskich raczej nie spotkacie. Ale może się zdarzyć, że traficie na Esperanzę, czyli… Nadzieję! Osobiście spotkałam tylko jedną dziewczynę o tym imieniu – buziak dla ciebie, droga Espe!

3. Inmaculada

To oryginalne imię wywodzi się od imienia nadanego Niepokalanemu Poczęciu Maryi. Można więc śmiało przetłumaczyć to imię, jako Niepokalana. Tak, możecie się domyślić, że to rzadko spotykane imię, jednak może się zdarzyć, że w trakcie latynoskiego „tournée” spotkacie kobietę o tym imieniu. Pamiętajcie, że możecie wtedy użyć zdrobnienia „Inma”!

4. Concepción

To imię również bezpośrednio nawiązuje do Niepokalanego Poczęcia Maryi. Można je przetłumaczyć, jako Poczęcie, chociaż w pierwszej chwili może brzmieć nieco absurdalnie… Cóż, tak to już jest z tłumaczeniem imion na inne języki. Trzeba pamiętać, że imiona występujące w danym kraju mają swoją tradycję i są głęboko zakorzenione w lokalnej kulturze. W tym przypadku można użyć zdrobnień: „Conce”, „Concha” lub „Conchi”.

5. Soledad

To bardzo stare imię, które trudno spotkać wśród młodego pokolenia. Raczej trafisz na starsze kobiety, które je noszą. Trudno się dziwić, ponieważ imię Soledad było szczególnie popularne w latach 50-tych i 60-tych. Można je przetłumaczyć, jako „samotność”.  Wiem, że w tym momencie wydaje Ci się to bardzo smutnym imieniem, ale po hiszpańsku brzmi bardzo dobrze. Jego skrót to „Sole”.

6. Flor

Szukacie pięknego imienia? W takim razie mam doskonałą propozycję! Imię Flor po hiszpańsku oznacza „kwiat”. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że właśnie tak na imię ma jeden z moich kuzynów. Sami przyznajcie, że to przepiękna propozycja!

7. Luna

Kolejna przepiękne imię na tej liście. Lubisz patrzeć na rozgwieżdżone niebo? A może jesteś fanem Harry’ego Pottera i postaci Luny Lovegood? W takim razie z pewnością ta propozycja Cię zachwyci! Luna oznacza po prostu „księżyc” i muszę przyznać, że to coraz popularniejsze imię. Można powiedzieć, że jedno z najmodniejszych dla dziewczynek!

Luna i innych 20 najdziwniejszych damskich hiszpańskich imion

8. Rocío

Warto podkreślić, że imię Rocío jest jednym z najpopularniejszych w południowej Hiszpanii, w regionie Andaluzji. Jaka jest jego geneza? Cóż, powstało na cześć Dziewicy z Rocío. Cudzoziemcy są jednak bardzo często zaskoczeni, że na kobietę można mówić „mżawka”. Ale tak, jak już wspominałam – często imiona naturalne dla jednego kraju, w innym wydają się dziwne. Jak to mówią: Co kraj, to obyczaj!

9. Margarita

Nie, nie chodzi o włoską pizzę! W Hiszpanii to niezwykle popularne imię, które na język polski można przetłumaczyć, jako Małgorzata. Co więc zabawnego w tym imieniu? Cóż, to również nawiązanie do kwiatu stokrotki! Może ktoś z Was szczególnie lubi te urocze kwiatki? Bo ja bardzo!

10. África

Tak, jak poprzednie imię mogło wam się skojarzyć z włoską pizzą, tak to może przywołać na myśl piosenkę Shakiry… Ale tak, África to żeńskie imię, do tego bardzo oryginalne! Mi bardzo się podoba. I owszem, można je dosłownie tłumaczyć, jako Afryka. 🙂

11. Paloma

Paloma to imię, które wielu osobom uczącym się języka hiszpańskiego może wydać się dziwne. Dlaczego? Ponieważ oznacza… Gołębia! Jednak w naszej kulturze odnosi się bardziej do białej gołębicy, która przynosi przesłanie Boga, niż do ptaków rezydujących na rynkach wielu dużych miast!

12. Felicidad

Felicidad to z pewnością jedno z najszczęśliwszych imion! Dlaczego? Ponieważ dosłownie oznacza „szczęście”. Można więc spodziewać się, że nasze dziecko, które nim ochrzciliśmy, wyrośnie na pozytywną osobę pełną humoru i optymizmu. Sami przyznajcie, że to bardzo urocze imię!

13. Magdalena

To imię wielu Polakom może wydać się zwyczajne – jest przecież bardzo popularne również w Waszym kraju. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w moim kraju to słowo oznacza również „babeczkę”. Można więc powiedzieć, że jest bardzo słodkie!

Magdalena i innych 20 najdziwniejszych damskich hiszpańskich imion

14. Luz

Tak, takie imię również można spotkać w Hiszpanii! Dosłownie oznacza „światło”, co dla wielu osób może brzmieć dziwnie lub śmiesznie. Mnie jednak bardzo się podoba. Co o nim myślicie?

15. Gloria

Gloria in excelsis Deo – te słowa z pewnością zna wielu z Was, prawda? To fragment popularnej modlitwy. W Hiszpanii to również bardzo ładne imię, o długiej tradycji.

16. Alba

Cóż, nie będę ukrywać, że gdy słyszę to imię, to oczami wyobraźni widzę miłą, szczerą dziewczynkę o dobrym sercu. Trudno się dziwić, Alba oznacza po polsku „świt”. To niezwykle piękne imię, które niesie ze sobą same pozytywne skojarzenia, sami przyznajcie!

Alba i innych 20 najdziwniejszych damskich hiszpańskich imion

17. Dolores

To kolejne imię, które nawiązuje do postaci Matki Boskiej. Tym razem chodzi o Matkę Boską Bolesną, czyli jeden z najbardziej czczonych symboli religijnych w całej Hiszpanii. Można śmiało powiedzieć, że Dolores (można używać uroczego zdrobnienia Lola) oznacza „Bolesna”.

18. Iris

Trzeba uczciwie przyznać, że nie jest to zbyt popularne imię w Hiszpanii, jednak ja spotkałam Iris w mojej szkole podstawowej. Taka ciekawostka! Jednocześnie to imię bardzo mi się podoba. Ciekawa jestem, czy ktoś z Was zgadnie, co oznacza. Trzy… Dwa… Jeden… Tęczówka! Zaskoczeni? 🙂

19. Auxiliadora

Tutaj będzie się działo… Auxiliadora to oryginalne imię (o zdrobnieniu Auxi), które bardzo trudno mi przetłumaczyć. Cóż, z pewnością to osoba, która w czymś pomaga. Jeśli taką osobą, jest „pomocnik”, to czy kobieta jest „pomocniczką”? Mam nadzieję, że pomożecie mi rozgryźć to tłumaczenie!

20. Amor

To zdecydowanie najbardziej romantyczne imię w tym zestawieniu! Można je dosłownie przetłumaczyć jako „miłość”. Trzeba przyznać, że to kapitalna sprawa mieć tak na imię! No przynajmniej moim zdaniem. Ciekawa jestem oczywiście Waszej opinii. 🙂

Mam nadzieję, że spodobała Ci się moja lista najciekawszych hiszpańskich imion żeńskich. Jeśli tak się stało, to gorąco zachęcam do kliknięcia „Lubię to” i podzielenia się moim artykułem ze znajomymi na Facebooku!

Zachęcam także do przeczytania mojego tekstu o 3 słynnych hiszpańskojęzycznych kobietach

Do zobaczenia w następnym artykule! ¡Nos vemos en el próximo artículo!

Podobał Ci się ten post? Udostępnij!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry

Chcesz rozpocząć naukę hiszpańskiego w tym roku?

W tym eBook’u znajdziesz kluczowe wskazówki, jak utrzymać swoją motywację na maksymalnym poziomie podczas nauki języka hiszpańskiego.