Malaga: Dlaczego to miasto jest wyjątkowe?

Malaga to z pewnością miejsce wyjątkowe i to nie tylko w Hiszpanii, ale w skali świata! To jeden z najczęściej wybieranych kierunków przez turystów z calutkiego globu. I wiesz co? Trudno, żeby było inaczej, ponieważ Malaga ma do zaoferowania naprawdę wiele i tak naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie. W kolejnym wpisie na moim blogu postanowiłam nieco więcej opowiedzieć o tym przepięknym mieście z południa Hiszpanii. Udanej lektury! ¡Disfruta leyendo!

Zacznijmy od tego… gdzie w ogóle jest Malaga!

Jeśli mnie znasz, to doskonale wiesz, że w moim wpisach na temat Hiszpanii zawsze staram się „przemycić” jak najwięcej ciekawostek, a nie tylko encyklopedycznych faktów. Czuję się jednak w obowiązku zacząć od początku, czyli od odpowiedzi na pytanie, gdzie w ogóle leży Malaga. Cóż, to szóste co do wielkości miasto Hiszpanii położone jest w Andaluzji, tuż nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich. Większość osób może kojarzyć Malagę z wybrzeżem Costa del Sol, czyli szczególnie chętnie wybieranym kierunkiem przez wszystkich miłośników odpoczynku na piaszczystych plażach. Co ciekawe Malaga jest jednym z najstarszych miast Europy, zamieszkanym już od VIII wieku p.n.e.! Wyobrażasz to sobie? Miasto, które ma grubo ponad 2,5 tysiąca lat? Wow!

Costa del Sol – powiedzmy sobie trochę więcej

Costa del Sol to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w całej Hiszpanii. Obejmuje wybrzeże śródziemnomorskie między Gibraltarem a przylądkiem Cabo de Gata. To ponad 180 kilometrów przepięknego wybrzeża, na którym znajduje się niezliczona ilość ośrodków wypoczynkowych, restauracji, czy dyskotek. Co prawda to nie tutaj były kręcone słynne „Pamiętniki z wakacji”, jednak dla wielu osób obraz hiszpańskiego wybrzeża utrwalił się właśnie przez ten paradokument. Cóż, jest w tym sporo prawdy, jednak trzeba mieć na uwadze, że samo wybrzeże jest bardzo zróżnicowane: obok piaszczystych plaż można natknąć się na skaliste i strome odcinki!

Malaga to również przepiękne plaże!

Czy widziałeś kiedyś miasto, które ma aż 16 plaż? Bo w Maladze właśnie tyle znajdziesz! Mogę tu wymienić wszystkie (niestety nie z pamięci!):

 • La Araña,
 • Peñón del Cuervo,
 • El Candado,
 • El Dedo,
 • El Palo,
 • Pedregalejo,
 • Baños del Carmen,
 • La Caleta,
 • La Malagueta,
 • San Andres,
 • Huelin,
 • La Misericordia,
 • Sacaba,
 • Guadalhorce,
 • Guadalmar,
 • San Julian

Warto odwiedzić każdą z nich, jednak na szczególną uwagę moim zdaniem zasługują przepiękna La Malagueta (położona w centralnej części), La Misericordia (warto ją odwiedzić choćby dla spaceru piękną, nadmorską promenadą), czy Guadalhorce, która wchodzi w skład parku przyrody.

Czy są Pueblos blancos, czyli białe miasta?

Jeśli wybierasz się na wakacje do Malagi, to koniecznie zobacz pobliskie tzw. Białe miasta, czyli Pueblos blancos. To ponad 30 miasteczek znajdujących się na terenie Andaluzji, w których można podziwiać domy o specyficznej architekturze, które swoją nazwę wzięły stąd, że są bielone wapnem. Możesz mi wierzyć, że to przepiękny widok, zwłaszcza że wszystkie położone są w robiących wrażenie okolicznościach przyrody. Warto je zobaczyć, bo pochodzą jeszcze z czasów panowania Maurów.

Zdjęcie: Ronda, Malaga.

Ciekawostka!

Jak wspominałam Pueblos blancos to absolutnie przepiękne miejscowości. O jednej z nich, Rondzie, sam Ernest Hemingway pisał, że jest najbardziej romantycznym miastem w całej Hiszpanii! Oczywiście ten wybitny pisarz kochał Hiszpanię całym sercem, więc nie był najbardziej obiektywny… Jednak ja podzielam jego opinię na temat Rondy!

Feria de Malaga, czyli imprezowanie po hiszpańsku!

Chcesz wybrać się na imprezę po hiszpańsku? W takim razie zapraszam do Malagi w drugim tygodniu sierpnia! To wtedy odbywa się Feria de Malaga, czyli bodaj najsłynniejsze święto w tym regionie. Zaczyna się o północy pokazem sztucznych ogni na plaży Malagueta. Po tym następuje długie, wielodniowe świętowanie, w którym każdy dzień wypełniony jest koncertami, czy innymi wydarzeniami kulturalnymi. Oczywiście na ulicach można spotkać osoby przebrane w regionalne stroje.

Jaskinie Cueva de Nerja – absolutny cud natury!

Pamiętasz, jak mówiłam, że w Maladze każdy znajdzie coś dla siebie? No to tym razem coś dla miłośników zwiedzania z dreszczykiem! Nieopodal Malagi znajdziesz bowiem kompleks jaskiń Cueva de Nerja położony w górach Sierra de Almijara. Archeolodzy odkryli, że już ok. 25 tys. lat p.n.e. żyli tutaj ludzie! Dziś to miejsce jest udostępnione dla zwiedzających, a nawet dla… muzyków. Tak, nic mi się nie pomyliło! W głównej jaskini co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca (Festival Internacional de Música y Danza). Jak przyznają sami muzycy – jaskinia ma genialną akustykę!

Malaga to również cała gama zabytków!

Na koniec warto wspomnieć o kilku zabytkach. Cóż, odwiedzając Malagę, warto zarezerwować sobie minimum kilka dni, aby móc cieszyć się wszystkimi atrakcjami, dosłownie chłonąc lokalną kulturę! Zwłaszcza że w mieście możesz znaleźć aż 40 muzeów. Tak, aż 40! Warto również odwiedzić latarnię La Farola, z której można podziwiać przepiękny widok na całe miasto. Do tego koniecznie warto urządzić sobie spacer przez Parque de Málaga, czyli ponad stuletni park. Obowiązkowo odwiedź również fortecę La Alcazaba, która ma 700 lat i jest jedną z największych muzułmańskich budowli militarnych, jakie zachowały się w Hiszpanii. A w wolnej chwili wpadnij do domu rodzinnego… Pabla Picasso! Tak, to tutaj urodził się i wychował ten słynny artysta. Jakby co, to dom znajdziesz przy  Plaza de la Merced. Powodzenia!

Planujesz wakacje do Hiszpanii? W takim razie proponuję Ci darmowy przewodnik językowy! Sprawdź koniecznie!

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.