Top 5 najlepsze miejsca na narty w Hiszpanii

Jakie są najlepsze miejsca na narty w Hiszpanii? Sprawdź TOP 5!

Tak, tak, Półwysep Iberyjski kojarzony jest ze słońcem, plażą, imprezami i generalnie z wypoczynkiem w malowniczo położonych kurortach. Ale to niepełny obraz! Wielu turystów wybiera Hiszpanię również ze względu na doskonałe warunki do jazdy na nartach, czy snowboardzie. Korzystając z tego, że zaczyna się właśnie sezon na białe szaleństwo, przedstawię Ci subiektywną listę Top 5 miejsc na narty w Hiszpanii. Udanej lektury i dobrej zabawy na stoku!

1. Sierra Nevada

Sierra Nevada na snowboard i na narty w Hiszpanii
Zdjęcie: Sierra Nevada. Źródło: prywatne archiwum

Tak, tak, to nie przypadek, że na pierwszym miejscy wymieniam ośrodek narciarski położony w prowincji Granada, a konkretnie w Górach Sierra Nevada. Granada to po prostu moje rodzinne strony! Jednak prawda jest taka, że sam ośrodek narciarski jest niezwykle popularny. Posiada ponad 20 wyciągów narciarskich, a łączna długość tras wynosi blisko… 100 kilometrów! O doskonałych warunkach może świadczyć fakt, że w 2017 roku odbyły się tutaj mistrzostwa świata w narciarstwie dowolnym oraz snowboardzie. Atutem jest doskonała baza oraz fakt, że sezon trwa mniej więcej od późnego listopada do wczesnych dni maja. Do tego, przy odrobinie chęci, można zrobić coś szalonego: rano wybrać się na narty, a wieczorem urządzić wycieczkę… do Morza Śródziemnego, aby wykąpać się w morzu!

2. Masella

Masella na snowboard i na narty w Hiszpanii
Zdjęcie: ośrodek narciarski Masella. Źródło: pixabay.com

Wyobraź sobie, że wybrałeś się na wycieczkę do Barcelony, jednak w trakcie zwiedzania tego przepięknego miasta zachciało Ci się… pojeździć na nartach na górskim szlaku. Niemożliwe? A jednak! 90 minut od Barcelony, blisko francuskiej granicy, znajdziesz miejscowość Masella, która razem z La Moliną tworzą najstarszy region narciarski w Hiszpanii nazwany Alp 2500. To taż 65 nartostrad o różnym stopniu trudności – zarówno początkujący (w tym dzieci od trzech do sześciu lat), jak i zaawansowani zawodnicy znajdą tu coś dla siebie. Zdecydowanie polecam to miejsce na narty w Hiszpanii jako odskocznię od zwiedzania Barcelony! Zwłaszcza że niezbędny sprzęt możesz wypożyczyć na miejscu.

3. Baqueira Beret

Baqueira Beret na snowboard i na narty w Hiszpanii
Zdjęcie: ośrodek narciarski Baqueira Beret. Źródło: pixabay.com

Co powiesz na Pireneje? Baqueira Beret mieści się w Aran Valley w prowincji Lleida. Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że to największy i najczęściej odwiedzany ośrodek narciarski w Hiszpanii! To aż 33 wyciągi narciarskie, które sięgają nawet do 1500 metrów. Do tego panują w tym miejscu doskonałe warunki do jazdy. Łącznie, z tego, co sprawdzałam, można liczyć na 18 kilometrów tras. Jednak nie tylko miłośnicy jazdy na nartach, czy snowboardzie znajdą tu coś dla siebie. Również fani biegów narciarskich mogą liczyć na piękne trasy. Jeśli chcesz wybrać się w to miejsce, to pamiętaj, że sezon trwa od grudnia do kwietnia.

4. Formigal

Formigal na snowboard i na narty w Hiszpanii
Zdjęcie: ośrodek narciarski Formigal. Źródło: pixabay.com

Marzy Ci się szusowanie w pięknych dolinach? W takim razie koniecznie powinieneś odwiedzić Formigal, czyli miejscowość leżącą w malowniczej dolinie Valle de Tena. O miejsce nie musisz się martwić – Formigal razem z regionem Pantuicosa tworzą największy region narciarski na Półwyspie Iberyjskim. To obszar rozpościerający się między czterema połączonymi dolinami. To sprawia, że ilość pięknych, obszernych tras potrafi zachwycić nawet najbardziej doświadczonych zawodników! Do tego kurort dba o wszystkich odwiedzających – doświadczeni narciarze, czy miłośnicy snowboardu mogą wybrać się na bardziej wymagające trasy, zaś amatorzy i dzieci mogą skorzystać z doskonałej szkółki narciarskiej lub nartostrady.

5. Aramón Cerler

Aramón Cerler na snowboard i na narty w Hiszpanii
Zdjęcie: Pireneje Aragońskie. Źródło: pixabay.com

Jednym z najpiękniej położonych ośrodków idealnych na snowboard i na narty w Hiszpanii jest bez wątpienia Aramón Cerler,  położony  Pirenejach Aragońskich. Roztacza się z niego zapierający dech w piersiach krajobraz na przeszło 60 pirenejskich szczytów o wysokości ponad 3 000 metrów! Można tu dostrzec również Pico de Aneto, czyli szczyt nazywany „dachem Pirenejów” (to aż 3 404 metry n.p.m.). Aramón Cerler to zdecydowanie miejsce, które zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wprawionych narciarzy, ponieważ znajdziesz tu 66 zróżnicowanych tras o łącznej długości około 80 kilometrów. Niektóre są naprawdę wymagające, a najdłuższy zjazd to aż 9 kilometrów! Na szczęście możesz liczyć na wjazd jednym z 19 wyciągów. Jeśli jesteś poszukiwaczem wrażeń i szukasz naprawdę wyjątkowej trasy, to koniecznie zjedź ze szczytu Gallinero (2 728 metrów!).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *