Ciekawostki z regionu – Wyspy Kanaryjskie: Teneryfa

Hiszpania to bardzo duży kraj, w którym poszczególne regiony potrafią się znacząco różnić i to zarówno jeśli chodzi o kulturę, ukształtowanie terenu, jak i sam klimat. Doskonałym przykładem jest właśnie Teneryfa, czyli należąca do Hiszpanii wyspa leżąca na Oceanie Atlantyckim… tuż u wybrzeży Afryki! To oczywiście część Wysp Kanaryjskich. Dziś opowiem Wam kilka ciekawostek właśnie o tym regionie. Udanej lektury! ¡Disfruta leyendo!

No właśnie: już Afryka, czy jeszcze Hiszpania?

Dla wielu osób może to być nieco mylące, bo Teneryfa geograficznie leży na  wodach oceanicznych u wybrzeży północnej Afryki. Jako wyspa należy do archipelagu zaliczanego do Makaronezji. Jednak Teneryfa jest integralną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej. Wiem, wiem, że od tego może zakręcić się w głowie! Powiem więcej: to najludniejsza wyspa hiszpańska. Obowiązuje w niej waluta euro, a urzędowych językiem jest oczywiście mój ojczysty język, czyli hiszpański. Jako ciekawostkę mogę podpowiedzieć, że flaga Teneryfy jest niemal identyczna, jak flaga Szkocji… No dobra, mi już się kręci w głowie!

Czym są Guachinche?

Wiesz, co dla mnie jest jedną z najciekawszych rzeczy w podróżowaniu? Przede wszystkim próbowanie lokalnej kuchni. Do czego zmierzam? Do tego, żebyś wypatrywał na Teneryfie Guachinche! To lokalne, rodzinne restauracje, które często ulokowane są w garażach, domach, ogrodach, czy piwnicach. Wielu turystów je omija, a to ogromny błąd! To właśnie w nich można spróbować prawdziwej, domowej, lokalnej kuchni, jednocześnie zatapiając się w niepowtarzalnym klimacie Teneryfy i całych Wysp Kanaryjskich. Nie zdziw się jednak, jeśli nikt nie poda Ci menu, a po prostu zaserwuje to, co danego dnia przygotował. Takie tu panują zwyczaje!

Ciekawostka!

Różne zwyczaje i różnice kulturowe dotyczą nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Sama tego nigdy nie sprawdziłam, ale podobno koty na Teneryfie nie reagują na klasyczne „kici, kici”, tylko na „psss, psss”. Jeśli odwiedzisz Wyspy Kanaryjskie, koniecznie to sprawdź i daj mi znać, czy to prawda!

Gwiazdy na Teneryfie

Odwiedzając Teneryfę, warto wypatrywać gwiazd. Nie chodzi mi jednak o znanych piosenkarzy, czy aktorów, lecz o prawdziwe gwiazdy! Na Teneryfie znajduje się bowiem jeden z najlepszych punktów do obserwowania nieba. Chodzi o wulkan Teide, który jest trzecim co do wielkości wulkanem wyspowym na świecie i najwyższym szczytem Hiszpanii. Z jego szczytu można bez problemu dostrzec aż 83 z wszystkich uznanych 88 konstelacji. To absolutnie niezapomniane przeżycie!

Specjalność wszystkich Hiszpanów, czyli karnawał!

Wielu turystów odwiedza Teneryfę właśnie w czasie corocznego karnawału w Santa Cruz. To druga najpopularniejsza impreza tego typu na całym świecie! Stałym punktem co roku są Cabalgata (defilada otwierająca wydarzenie), wybór królowej Karnawału oraz przemarsz tłumu ulicami miasta. Oczywiście temu towarzyszy śpiew, taniec, pyszne wino i jeszcze lepsze jedzenie! Jeśli chcesz przeżyć naprawdę dobrą imprezę w fantastycznym towarzystwie, to koniecznie polecam karnawał w Santa Cruz!

Zdjęcie: Karnawał w Santa Cruz, Teneryfa

Absolutny hit, czyli La Laguna

La Laguna to miasto wpisane na listę UNESCO. Gdy się je odwiedzi, to od razu widzi się dlaczego! Wygląd starego miasta w San Cristóbal de La Laguna pozostaje w zasadzie niezmienny od początku XVI wieku. Można tu podziwiać m.in. klimatyczne rezydencje z eleganckimi fasadami i wewnętrznymi dziedzińcami, które wyglądają jak sceneria filmowa. Polecam odwiedzenie:

  • Iglesia de la Concepción – najstarszy kościół na wyspie,
  • Iglesia de Santo Domingo – piękny kościół z XVII wieku,
  • Iglesia de San Miguel de las Victorias – kościół z drewnianą, gotycką rzeźbą we wnętrzu,
  • Casa Lercaro – rezydencja z 1593 roku, gdzie obecnie mieści się muzeum historii Teneryfy,
  • oraz dwóch innych zabytkowych budynków: Casa del Montañés i Casa de los Capitanes Generales!


Czarne plaże na Teneryfie?!

Na Teneryfie można podziwiać coś absolutnie niepowtarzalnego: czarne plaże. Te są niezwykle piękne, a swój kolor zawdzięczają piaskowi wulkanicznemu. Jedną z nich jest Playa El Bollulo, czyli miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Jednak fani złotych, piaszczystych plaży również znajdą coś dla siebie. Warto jednak wiedzieć, że żółty piasek został tu sprowadzony z Sahary Zachodniej!

Ciekawostka!

Przeżyłeś kiedyś burzę piaskową? Bo na Teneryfie możesz mieć okazję! Chodzi tu o zjawisko atmosferyczne zwane Calima. Polega ono na tym, że przyniesiony przez wiatr sirocco piasek oraz pył znacznie utrudniają widoczność, pokrywając niemal wszystkie ulice oraz domy. Warto wtedy uciekać, gdzie pieprz rośnie!

Teneryfa i jej specyficzny język

Oczywiście w teorii na Teneryfie obowiązuje język hiszpański. Możesz więc być spokojny – bez problemu dogadasz się z lokalnymi mieszkańcami. Jednak poznawanie niuansów i różnic językowych będzie dla każdego adepta hiszpańskiego prawdziwą przygodą! Lokalsi porozumiewają się bowiem w bardzo specyficznym dialekcie, któremu bliżej do hiszpańskiego spotykanego na Kubie, czy w Puerto Rico niż w Madrycie i Sewilli. Charakterystyczne jest więc „połykanie” ostatniego „s” w wyrazach. Ale nic się nie bój i mów takim hiszpańskim, jaki znasz. Z pewnością się dogadasz – zwłaszcza że mieszkańcy Teneryfy są mili i życzliwi!

Planujesz wakacje do Hiszpanii? W takim razie proponuję Ci darmowy przewodnik językowy! Sprawdź koniecznie!

Podobne wpisy