Ciekawostki z regionu – Kadyks, perełka Andaluzji

Hola! Lubicie cykl „Ciekawostki z regionu”? W takim razie mam dla Was kolejny wpis z tej serii! Tym razem postanowiłam przedstawić Wam jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii: Cádiz. To fantastyczne miejsce do odwiedzenia w trakcie wakacyjnego urlopu. Przebogata historia, zabytek na zabytku i do tego przepiękne, malownicze plaże… Tak, to miejsce zdecydowanie warto odwiedzić! Dziś Wam co nieco o nim opowiem. ¡Disfruta leyendo!

Po pierwsze: cudowne położenie

Opowieść o Cádiz zdecydowanie trzeba zacząć od jego przepięknego położenia. Co w nim takiego wyjątkowego? Przede wszystkim to, że miasto niemal w całości otoczone jest wodą! Od południa, zachodu i północy wyspę obmywają wody Oceanu Atlantyckiego, natomiast od wschodu Zatoki Kadyksu. Z tego też powodu miasto słynie z przepięknych, malowniczych plaż, na których naprawdę można się zrelaksować i zapomnieć o wszystkich troskach… Jeśli więc planujecie odwiedzenie Andaluzji, to koniecznie zahaczcie o to miasto. Zwłaszcza że jest tu co oglądać, a sam dojazd robi ogromne wrażenie. Do miasta prowadzi bowiem kilkukilometrowy most. Pokonując go, można po obu stronach podziwiać piękny ocean… Aż można się rozmarzyć!

Zdjęcie: Kadyks

Ciekawostka!

Cádiz przez wielu pieszczotliwie nazywany jest „małą Hawaną”. Dlaczego? Ponieważ miasto… zagrało kiedyś stolicę Kuby! Mowa oczywiście o filmie „Śmierć nadejdzie jutro”, czyli jednej z części przygód Jamesa Bonda. Przypomnijcie sobie scenę z kubańskiej plaży, w której z oceanu wynurza się przepiękna Halle Berry. Tak, w rzeczywistości ta plaża znajduje się w Cádiz!

Co powiesz na kawał historii?

Lubisz obcować z historią? W takim razie Cádiz z pewnością Cię zainteresuje, ponieważ to nie tylko najstarsze miasto w Hiszpanii, ale i w ogóle w tej części Europy. To już 3100 lat historii! Miasto założyli Fenicjanie, a okoliczna kraina nazywana była Tartessos. Co ciekawe wielu historyków utożsamia Kadyks z biblijnym Tarszisz. Do dziś zachowało się naprawdę sporo przepięknych zabytków z różnych okresów, jednak zabudowa miejska wbrew pozorom jest stosunkowo „nowa” i pochodzi głównie z XVIII wieku. Wszystko dlatego, że miasto zostało bardzo poważnie zniszczone i zrabowane przez oddziały angielskie w 1596 roku.

Cádiz miejscem narodzin flamenco!

Flamenco kojarzone jest bardzo mocno z innym andaluzyjskim miastem, czyli Sewillą. Jednak wiele osób twierdzi, że prawdziwe flamenco narodziło się w jednej z dzielnic Cádiz. Mowa oczywiście o Dzielnicy Świętej Marii (Barrio de Santa María), której nazwa nawiązuje do kaplicy Świętej Marii. Ta część miasta powstała ok. XV wieku. I to właśnie tutaj narodził się Enrique el Mellizo, czyli prawdziwy ojciec pieśni flamenco (cante jondo). Sama dzielnica jest absolutnie przepiękna i stanowi doskonałą scenerię na romantyczny spacer. Zwłaszcza że przy odrobinie szczęścia wieczorami można natknąć się na pokazy flamenco na jednym z tutejszych balkonów!

Dlaczego warto się tutaj zgubić?

Cádiz to bez wątpienia jedno z tych miast, w których polecam… się zgubić. Już wyjaśniam, co mam na myśli! Miasto składa się bowiem z niezliczonej ilości wąskich, przepięknych uliczek, które idealnie nadają się do spokojnego spacerowania. Nie ma sensu przemieszczać się tu samochodem, czy nawet przy pomocy GPS – wtedy paradoksalnie można przegapić całą magię! Osobiście polecam spacerowanie „na ślepo”, odkrywając jednocześnie kolejne piękne place, uliczki, czy kawiarnie. A jeśli już jesteśmy przy spacerach, to koniecznie trzeba przejść się promenadą Campo del Sur! To fantastyczne uczucie, gdy jest się otoczonym przez ocean skąpany w przepięknym słońcu. Aż się rozmarzyłam!

Zdjęcie: Campo del Sur, Kadyks

Cádiz to niezwykle wesołe i imprezowe miasto!

Wiesz, że Cádiz promuje hasło Ciudad que sonríe (czyli dosłownie „Miasto, które się uśmiecha”)? To niezwykle trafne, ponieważ to miasto naprawdę lubi się bawić! W ciągu roku odbywa się tu niezliczona ilość przeróżnych świąt, parad, czy pokazów. Do najważniejszych można zaliczyć Pochód Trzech Króli (Cabalgata de Reyes Magos), który odbywa się 6 stycznia. W trakcie pochodu „Trzej Królowie” rozsypują na drodze ogromne ilości cukierków (słyszałam, że liczy je się w tysiącach kilogramów!), które oczywiście szybko zbierane są przez dzieci i… wielu dorosłych. Warto więc mieć przy sobie jakąś torbę!

Co jeszcze warto zobaczyć w Cádiz?

Cádiz to również cała masa charakterystycznych zabytków, o których nie wspomniałam. Do najciekawszych można z pewnością zaliczyć:

  • Katedrę w Kadyksie (Catedral Nueva), która wyróżnia się złotą kopułą zaprojektowaną przez architekta Vincentego Acera.
  • Torre del Reloj, czyli wieżę zegarową, która jest integralną częścią kościoła. Można się na nią wspiąć i podziwiać panoramę miasta.
  • Muzeum Kadyksu, w którym poznacie nieco historię miasta.
  • Teatro Romano, czyli ruiny rzymskiego Teatro Romano z I w.p.n.e.
  • Torre Tavira, czyli najwyższa wieża starego miasta, w której znajduje się camera obscura. To urządzenie pozwala na obserwowanie morza i zabudowań miejskich.

A to wciąż nie wszystko, co możecie zobaczyć w tym pięknym mieście! Najlepiej po prostu się tam wybrać samemu. A może ktoś z Was już był w Cádiz? Dajcie znać w komentarzu!

Planujesz wakacje do Hiszpanii? W takim razie proponuję Ci darmowy przewodnik językowy! Sprawdź koniecznie!

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.