Ciekawostki z regionu – Granada

Pomyślałam, że dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie cyklu „Ciekawostki z regionu”. W każdym wpisie z tego cyklu będę przybliżać Wam interesujące informacje dotyczące poszczególnych regionów. Skąd ten pomysł? Zainspirowały mnie osoby, którym marzą się wakacje w Hiszpanii, ale które nie za bardzo wiedzą, gdzie konkretnie pojechać. Na pierwszy ogień idzie Granada. Jesteście gotowi? 🙂

Kilka słów wstępu o Granadzie

Granada to miasto położone u stóp gór Sierra Nevada, w południowej Hiszpanii, a konkretnie w Andaluzji. To jednocześnie stolica regionu o tej samej nazwie. Z czego słynie? Przede wszystkim z pięknych widoków oraz bogatej historii regionu, który swego czasu był prawdziwą mieszanką kulturową. Jeśli więc wybierasz się na wakacje do Hiszpanii, warto zainteresować się odwiedzeniem Granady. Ta przypadnie do gustu fanom przepięknych widoków, cudów natury, czy zabytków.

„Kto nie widział Granady, w ogóle nic nie widział” („Quien no ha visto Granada, no ha visto nada”). „Jeśli zobaczysz ślepego żebraka na ulicach Granady, daj mu dwa razy więcej, niż prosi, żeby wynagrodzić mu, że nie może zobaczyć piękna miasta, w którym się znajduje” – to tylko dwa z wielu hiszpańskich powiedzeń dotyczących Granady.


Ciekawostka! 
Wiecie, że Granada jest miastem partnerskim… Bydgoszczy?

Co ciekawe w Granadzie przez wieki przenikały się: kultura chrześcijańska, islamska, żydowska i cygańska. To dzięki temu lokalna kultura oraz architektura są tak wyjątkowe. Powszechnie mówi się, że flamenco powstało właśnie z połączenia stylu cygańskiego, arabskiego i andaluzyjskiego. Możecie być pewni, że w trakcie zwiedzania Granady niejednokrotnie usłyszycie miejscowe kapele, grające lokalną muzykę. Warto wtedy na chwilę przysiąść i dosłownie zatopić się w klimacie Granady. 🙂

Co warto zobaczyć w Granadzie?

Na to pytanie wszystkie przewodniki odpowiadają tak samo: Alhambra. Ta zabytkowa twierdza wzniesiona przez władców muzułmańskich góruje nad Granadą od XIII wieku. To dla niej zjeżdżają tu turyści z całego świata. A możecie mi wierzyć, że jest co zobaczyć. Poza pomieszczeniami pałacowymi władców z rodu Nasrydów, na terenie kompleksu Alhambra można zobaczyć także pałace arystokracji, koszary wojskowe, meczety, czy dawną  infrastrukturę militarną.

Mam dla Was radę: jeśli wybierzecie się zobaczyć Alhambrę (a moim zdaniem to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie można zobaczyć, decydując się na wakacje w Hiszpanii), to koniecznie kupcie bilety przez internet. Wejścia do twierdzy są limitowane, dlatego dla wielu osób, które zostawią to na ostatnią chwilę, może zwyczajnie zabraknąć biletów.

Pałac Alhambra widoczny z punktu widokowego San Nicolás (Albaicin).

Alhambra to jednak nie wszystko. Dla fanów pieszych wędrówek mogę polecić szlak Los Cahorros. To trasa położona  w niższej partii gór Sierra Nevada. Można tu spacerować nawet zimą, jednak polecam Wam przyjazd wiosną – to wtedy szlak bujno porastają kwitnące kwiaty. Przygotujcie się na dreszcz emocji, ponieważ szlak wypełniają nie tylko góry, czy rzeka, ale także wiszące mosty. Najdłuższy ma aż 63 metry! Po górskim szlaku pora zejść na ziemię. Najlepiej po to, żeby udać się na spacer nad rzeką Genil! Miejscowi nazywają tę trasę Ruta del Colesterol.

Do najważniejszych zabytków Granady można zaliczyć m.in.:

  • Pałac Karola V,
  • Katedrę Santa María de la Encarnación,
  • Klasztor kartuzów z kościołem (zaliczany do arcydzieł architektury barokowej),
  • Kamienice z XVI wieku: Corral de Carbon, Casa de los Tiros, Casa del Castri,
  • Albaicin (stara zabytkowa dzielnica z klimatem mauretańskiej Grenady)

Pałac Karola V w Granadzie.

Wakacje w Granadzie – co warto zjeść?

Wiadomo, że nie samym zwiedzaniem człowiek żyje! Granada to także fantastyczna kuchnia, w której zakochuje się wielu turystów. Do jedzenia zachęca sam klimat lokalnych restauracji, które często znajdują się w budynkach o typowo andaluzyjskim stylu: patio udekorowane ceramicznymi płytkami, kwiatami i miedzianymi garnuszkami. W takich miejscach jedzenie regionalnych tapas, zajadanie się przysmakami, a przede wszystkim kosztowanie wina smakuje fantastycznie!


Ciekawostka! 
Będąc w Granadzie, koniecznie trzeba odwiedzić miasteczko Santa Fe (leżące na obrzeżach Grenady). Tam znajdziecie Pastelería Casa Isla – kultową kawiarnię, która od 1897 r. wytwarza słynne ciasteczka piononos!

Uznałam, że więcej o hiszpańskiej kuchni dowiecie się od specjalisty w tej dziedzinie – bloga Gastro Fiesta. To tam znajdziecie przewodnik po 10 najlepszych tapas barach Granady: https://gastrofiesta.pl/kuchnia-hiszpanska/granada-grenada-najlepsze-tapas-bary/

Na koniec chciałabym jeszcze raz gorąco zachęcić Was do odwiedzenia Granady. Dlaczego zaczęłam mój nowy cykl na blogu właśnie od tego regionu? Ponieważ to moje rodzinne strony!

Taki wyjazd może również dodać wielu osobom odwagi w mówieniu po hiszpańsku. Zwłaszcza że przygotowałam specjalny kurs – podstawy hiszpańskiego niezbędne w trakcie wyjazdu na wakacje. Sprawdźcie swoją wiedzę w praktyce. To najlepszy sposób na efektywną naukę!

Scroll to Top