Ciekawostki z regionu – A Coruña

O jakim regionie dziś Wam opowiem? A Coruña (hiszp. La Coruña), czyli miasto położone w Galicji, nad Oceanem Atlantyckim. To przepiękne miejsce, które co roku odwiedzają tłumy turystów. Dlaczego? Choćby ze względu na przepiękne uliczki, malowniczy port, czy… fakt, że to miasto przed wiekami odwiedził sam mityczny Herkules! Jaką pamiątkę po sobie pozostawił? O tym (i innych ciekawostkach) opowiem wam w kolejnym wpisie. Dobrej zabawy! ¡Que te diviertas!

A Coruña, czyli miasto z… kryształu?

Moim zdaniem jednym z najpiękniejszych widoków w Hiszpanii są… kryształowe domy! To przez nie La Coruña nazywana jest Kryształowym Miastem (Ciudad de Cristal). O co dokładnie chodzi? O bardzo charakterystyczne szklane balkony (zwane również galeriami), które początkowo stosowano w stoczniach królewskich. Z tego, co doczytałam, chodziło o ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jednak w XVIII wieku budowniczy podchwycili ten pomysł i zaczęli tworzyć w ten sposób kolejne budynki. Dziś w okolicach portu można podziwiać ciągnące się w nieskończoność budynki, których fasady i balkony tworzą wielką taflę szkła, co daje przepiękny efekt światła! To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy!

Zdjęcie: Kryształowe miasto, A Coruna

Co ma wspólnego Stefan Żeromski i A Coruña?

Nie wiem, czy Stefan Żeromski był w A Coruña, gdy pisał „Przedwiośnie”. Ale jeśli czytałeś tę powieść (a wiem, że w Polsce to lektura szkolna!) i zastanawiałeś się, jak wyglądałyby szklane domy, o których pisze autor, to zapraszam do A Coruña!

Co w A Coruña robił Herkules?!

Jednym z najpopularniejszych gości w A Coruña był sam Herkules! A przynajmniej tak mówi legenda. Wszystko dlatego, że w mieście znajduje się tzw. Wieża Herkulesa, czyli najstarsza działająca latarnia morska na świecie. Ten zabytek powstał w I-II wieku, a (przynajmniej tak mówi legenda i w to wierzą mieszkańcy) do miasta wniósł ją sam mityczny heros, w ramach jednej ze swoich słynnych dwunastu prac. Warto mu za to podziękować, bo od 2009 roku Torre de Hércules jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!

Plażing? Sprawdź te miejsca!

A Coruña to także przepiękne plaże! Na uwagę zasługuje fakt, że linia brzegowa jest naprawdę zróżnicowana. Mieszkańcy i turyści mogą liczyć na klasyczne, piaszczyste plaże, które zachęcają do tego, aby na nich odpocząć. Ale i spacerowicze mogą liczyć na przepiękne widoki, np. w postaci kamiennych zatoczek, czy stromych klifów. Jeśli więc lubisz takie klimaty, to koniecznie odwiedź to miasto, bo naprawdę warto! Zwłaszcza że wybrzeże ma swój niepowtarzalny, romantyczny klimat!

Idealne miasto dla surferów!

Plaże w A Coruña to doskonałe miejsce nie tylko do odpoczynku, ale również podziwiania surferów! Chyba że sam lubisz chwycić za deskę, to wtedy fantastyczne fale Oceanu Atlantyckiego czekają, żebyś je poskromił! Kultowym miejscem dla surferów jest plaża Orzán. Tam również można podziwiać… pomnik na cześć surferów! Tak, poskramianie fal ma tak bogatą tradycję w tym mieście, że uczczono ją pomnikiem – ale nie takim nudnym, tradycyjnym. Ten unosi się nad wodą! Koniecznie go sprawdź, bo zapiera dech w piersiach!

Przepiękny widok z najstarszej latarni na świecie!

Wróćmy na moment do Latarni Herkulesa. Ta przepiękna budowla jest niezwykle znana na całym świecie, jednak niewiele osób wie, że można do niej również wejść! Po dotarciu na szczyt (z moich obliczeń wynika, że to dokładnie 242 schodki!) można podziwiać absolutnie przepiękną panoramę miasta i portu. Możesz mi wierzyć, że ten widok zostaje na całe życie! A gdy już będziesz w pobliżu latarni, to warto również odwiedzić tzw. Park Rzeźb. Można w nim podziwiać kilkanaście rzeźb wykonanych z kamienia i metalu – to przepiękne miejsce, aby nieco odpocząć nad brzegiem morza!

Zdjęcie: Latarnia Herkulesa

Pierwsze na świecie muzeum poświęcone… człowiekowi

Brzmi zagadkowo? Wiem, wiem, dla mnie to miejsce również było ogromnym zaskoczeniem! Już sam budynek, zaprojektowany przez japońskiego architekta Aratę Isozakiego, zachwyca wszystkich turystów. A po wejściu do środka jest tylko lepiej! Założenie tego interaktywnego muzeum jest takie, aby stymulować wszystkie zmysły odwiedzających. W tym celu możemy liczyć na masę atrakcji, które często są niezwykle skomplikowane i wymagają od nas skupienia się i uruchomienia poszczególnych mechanizmów. To muzeum jest niezwykle kreatywną atrakcją, która naprawdę potrafi zainspirować!

Zamek, który bronił miasto A Coruña

W mieście można podziwiać przepiękny i naprawdę dobrze zachowany zamek San Antón wybudowany w XVI wieku. Tworzył on większy kompleks fortyfikacji, które skutecznie broniły miasta – a możecie mi wierzyć, że często było atakowane. Dziś w środku mieści się miejskie Muzeum Archeologiczne, w którym poznasz historię miasta, a jednocześnie z zamkowych murów możesz podziwiać piękną panoramę! Wracając jeszcze na moment do wojen – serdecznie polecam odwiedzenie placu Maria Pita Square. Stoi na nim pomnik tej lokalnej bohaterki, która w XVI wieku ochroniła miasto przed oblężeniem Anglików. To była naprawdę twarda kobieta, której historię warto poznać bliżej!

Planujesz wakacje do Hiszpanii? W takim razie proponuję Ci darmowy, 6 dniowy kurs hiszpańskiego przed wakacjami! Sprawdź koniecznie!

Podobał Ci się ten post? Udostępnij!

Przewiń do góry