Ciekawostki z regionu – Sewilla

„Ciekawostki z regionu” to chyba mój ulubiony cykl na tym blogu. Uwielbiam pisać o moim kraju! Kto wie, może w ten sposób zachęcę kilka osób do wyjazdu na wakacje swojego życia? Tym razem opowiem Ci nieco o Sewilli, czyli stolicy Andaluzji. To czwarte największe miasto w kraju. To też artystyczna, kulturalna i finansowa stolica całego południa Hiszpanii. Jesteś ciekawy? No to udanej lektury! ¡Disfruta leyendo!

 

Alkazar – najstarsza funkcjonująca rezydencja królewska w Europie!

Alkazar to pałac królewski, który znajduje się w Sewilli (El Real Alcázar de Sevilla). Powstał w X-XI wieku i na początku rezydowali w nim przedstawiciele kalifatu kordobańskiego (wtedy nosił nazwę Al-Muwarak). Dziś to ogromny kompleks, w którym można znaleźć budowle w różnych okresów historycznych. Co roku do Sewilli ściągają setki tysięcy turystów, którzy chcą zwiedzić to miejsce. Warto wiedzieć, że pałac wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO – do tego wykorzystano go w trakcie kręcenia takich produkcji, jak „Gra o tron”, „Królestwo niebieskie”, czy „Lawrence z Arabii”. Trudno się dziwić, ponieważ piękno tego miejsca aż zapiera dech w piersiach. Wystarczy powiedzieć, że ogrody Alkazaru to aż 60 tys. metrów kwadratowych!

Ciekawostka!

Alkazar nie jest jedynym miejscem w Sewilli, w którym kręcono słynne sceny filmowe. Kolejnym jest Plaza de España, która posłużyła za plener w filmie „Gwiezdne wojny, Epizod II: Atak Klonów”. Fani sagi o Luku Skywalkerze mogą kojarzyć to miejsce jako… planetę Naboo. Do tego fani literatury z dreszczykiem odnajdą je w książce Dana Browna „Cyfrowa Twierdza”!

Sewilla to stolica flamenco!

Marzysz o zobaczeniu na żywo prawdziwego pokazu flamenco? W takim razie koniecznie wybierz się do Sewilli! Postaraj się również znaleźć prawdziwy bar flamenco. Te zwykle są nieco schowane (i wbrew pozorom nie są to najpopularniejsze miejsca w przewodnikach turystycznych). Gwarantuję Ci, że znajdziesz w nich najprawdziwszych artystów, którzy flamenco mają w sercu i to zdecydowanie widać. Piękny taniec, śpiew i rozdzierające duszę dźwięki gitary… To trzeba przeżyć!

Najstarsza arena walk byków?

Poza flamenco bardzo charakterystycznym elementem hiszpańskiej kultury są walki byków. I to właśnie w Sewilli znajduje się najstarsza arena (budowę rozpoczęto już w 1758 roku!). Sama budowla jest przepiękna i można ją śmiało zwiedzać. A naprawdę warto – choćby po to, aby w tutejszym muzeum corridy podziwiać imponującą kolekcję kostiumów, portretów, czy afiszy, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Jednak moim zdaniem największą atrakcją jest znajdująca się w muzeum purpurowa kapa torreadora, którą pomalował sam Pablo Picasso!

Ponoć tutaj narodziły się tapas!

Tapas, czyli słynne na całym świecie hiszpańskie przekąski (idealne do wina, drinków, piwa, czy po prostu rozmowy w dobrym towarzystwie), ponoć narodziły się właśnie w stolicy Andaluzji. Te niewielkich rozmiarów dania po prostu trzeba spróbować – zwłaszcza że w Sewilli można znaleźć najlepsze bary tapas w całej Hiszpanii! Warto wspomnieć, że w jednym z nich  (Cervercería Giralda znajdująca się nieopodal katedry) w trakcie niedawnego remontu odkryto… muzułmańską łaźnię z VII wieku! Wyobrażacie sobie taką niespodziankę?

Ciekawostka!

Sevilla FC to jeden z najbardziej rozpoznawalnych hiszpańskich klubów piłkarskich (obok FC Barcelony, Realu Madryt i Atletico Madryt). Mieszkańcy tego miasta wręcz kochają swój klub, z którym są na dobre i na złe. Jeśli chcecie zaplusować u „lokalsów”, to polecam zapytanie ich o Grzegorza Krychowiaka, który występował w tym klubie i dał się zapamiętać jako piłkarz, który oddaje całe serce na boisku. Strzelił nawet bramkę w wygranym finale Ligi Europy w 2015 roku!


Co mają wspólnego Sewilla i Krzysztof Kolumb?

To właśnie z Sewilli w 1492 roku wypłynął Krzysztof Kolumb. Wszyscy doskonale wiemy, jakiego epokowego odkrycia dokonał. Miało to kolosalny wpływ na to, że Sewilla stała się portem obsługującym handel z tzw. Nowym Światem. Po śmierci w 1506 roku Kolumb został pochowany w Valladolid, jednak ostatecznie jego ciało spoczęło w Katedrze Najświętszej Marii Panny w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla). Z całego serca polecam Ci zobaczenie tego miejsca, bo jest naprawdę przepiękne! To zdecydowanie jedna z najbardziej monumentalnych budowli tego typu w całej Europie!

Sewilla to również najpyszniejsze pomarańcze na świecie!

Dla wielu turystów (szczególnie tych z chłodniejszych regionów) ogromnym zaskoczeniem może być fakt, że w Sewilli drzewka pomarańczowe rosną… dosłownie wszędzie! Można je znaleźć na każdym rogu ulicy (drzewka ciągną się wzdłuż całego calle Mateos Gago!). Wyczytałam, że w mieście rośnie około 14 000 drzewek pomarańczowych. Często owoce leżą wręcz na chodnikach, dlatego można je śmiało zbierać na własny użytek. Trzeba jednak pamiętać, że rośnie tu specjalna odmiana gorzkich pomarańczy, których lepiej nie jeść „na surowo”. Idealnie jednak nadają się na przetwory i dżemy. Do tego polecam wszystkim spróbowanie lokalnego wina pomarańczowego. Jest bardzo słodkie i mocne. To zdecydowanie jeden z najlepszych lokalnych przysmaków!

Planujesz wakacje do Hiszpanii? W takim razie proponuję Ci darmowy, 6 dniowy kurs hiszpańskiego przed wakacjami! Sprawdź koniecznie!

Scroll to Top