Los Pueblos Blancos, czyli białe miasteczka w Andaluzji!

Często podróżuję po Polsce, odkrywając przepiękne i naprawdę wyjątkowe miejsca. W pewnym momencie moi polscy znajomi zaczęli podpytywać mnie o podobne propozycje do odwiedzenia w Hiszpanii. To był jeden z powodów, dla których zaczęłam poruszać ten temat na moim blogu! Tym razem mam dla Ciebie kolejną ciekawą propozycję – Los Pueblos Blancos, czyli Szlak Białych Miasteczek w Andaluzji. Co to jest, gdzie znajduje się szlak i dlaczego warto go odwiedzić? Dziś co nieco o tym opowiem. ¡Disfruta leyendo!

Czym jest Szlak Białych Miasteczek?

Widziałeś kiedyś pięknie położone, bielone wapnem, stare domki w Andaluzji? To przepiękny widok! A co, jeśli Ci powiem, że istnieje szlak przebiegający przez kilkanaście takich miasteczek? To absolutnie unikatowa atrakcja na skalę światową, z której dumni są wszyscy mieszkańcy Andaluzji. Wiele osób uważa, że to najbardziej malowniczy zakątek tego regionu! Szlak rozciąga się bowiem pomiędzy Oceanem Atlantyckim na zachodzie, a Morzem Śródziemnym na wschodzie. Warto go przejechać, ponieważ naprawdę można poczuć się jak w innej krainie… Spacerując po pueblos blancos, czyli białych miastach, można się poczuć niemal jak w filmie Almodóvara!

Dlaczego „białe miasteczka”? Cóż, naprawdę łatwo rozszyfrować, że chodzi o domy z białymi fasadami. Jednak to trochę spłyciłoby tę atrakcję!  Ruta de los Pueblos Blancos to szlak, na który składa się kilkanaście miasteczek, które posiadają swój unikalny klimat. To całe miejscowości pełne białych jak śnieg domów (tradycyjnie bielonych wapnem), które na tle malowniczych, górskich krajobrazów aż zapierają dech w piersiach… Do tego miasteczka są niezwykle stare, dlatego można godzinami spacerować po wąskich, krętych, brukowanych uliczkach na każdym kroku odnajdując ślady przeszłości. Ostrzegam jednak, że w tych widokach absolutnie można się zakochać!

Zdjęcie: Setenil de las Bodegas, Kadyks.

Długo nie rozumiałam, dlaczego tak wiele osób w Polsce mówi, że „rzuci wszystko i wyjedzie w Bieszczady”. Cóż, zrozumiałam to powiedzenie dopiero, gdy sama odwiedziłam to przepiękne miejsce! Muszę Cię jednak ostrzec, że po przebyciu Ruta de los Pueblos Blancos możesz chcieć rzucić wszystko i… zamieszkać w jednym z andaluzyjskich, białych miasteczek!

Gdzie dokładnie znajdziesz szlak?

Już wspomniałam, że szlak przebiega pomiędzy Oceanem Atlantyckim na zachodzie, a Morzem Śródziemnym na wschodzie. Jednak dokładniej mówiąc wszystkie miasteczka (a jest ich aż 19) położone są na terenie gór Sierra de Grazalema oraz Parque Natural de la Sierra de Grazalema (Parku Narodowego Andaluzji). Będziesz musiał więc przejechać przez dwie prowincje: Kadyks oraz Malagę. Samą podróż najlepiej rozpocząć w miasteczku Arcos de la Frontera, udając się na wschód. W ten sposób dotrzesz do El Bosque oraz Grazalema. Sama trasa jest naprawdę wygodna i z pewnością będziesz mógł liczyć na cudowne widoki. Polecam przejażdżkę własnym lub wypożyczonym samochodem.

Jeśli chcesz przebyć cały szlak, to przygotuj się na aż 19 miasteczek. Nie we wszystkich musisz zatrzymywać się na dłużej – to zależy od tego, ile będziesz mieć czasu. Chociaż ja zalecam zawsze spokojne, wręcz spacerowe tempo i brak pośpiechu. Najlepiej z przerwami na smaczne, lokalne przekąski i dobre wino. Jeśli wybierzesz całą trasę, to przebiegać będzie ona przez następujące miasta: Arcos de la Frontera, El Bosque, Grazalema, Alcalá del Valle, Algar, Algodonales, Benaocaz, Bornos, El Gastor, Espera, Olvera, Prado del Rey, Puerto Serrano, Setenil de las Bodegas, Torre Alháquime, Ubrique, Villaluenga del Rosario, Villamartín oraz Zahara de la Sierra.

Każde miasto ma osobną historię

Tak, każde miasto, które znajduje się na szlaku Ruta de los Pueblos Blancos, posiada swoją osobną historię, którą warto zgłębić. Niestety nie dałabym rady opowiedzieć tu o wszystkich miejscach. Mogę Wam jednak zdradzić, że pierwotnie miasteczka były zamieszkane przez… Berberów. Jak wyczytałam, Ci przybyli tutaj na przełomie IX i X wieku. Jeśli znacie historię Hiszpanii, to wiecie, że mój kraj długo był polem walki między Maurami, a chrześcijanami (głównie Kastylijczykami, Katalończykami i Portugalczykami). Dziś można podziwiać zachowaną mauretańską architekturę oraz kulturę właśnie na szlaku Ruta de los Pueblos Blancos.

Zastanawiasz się jeszcze, czy warto wybrać się na taką wycieczkę? Moim zdaniem warto choćby z tego powodu, że na szlaku każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby szczególnie zainteresowane historią Hiszpanii odkryją niezwykle ważne wpływy mauretańskiej kultury. Romantycy z kolei odbędą cudowne spacery przez kręte uliczki przepięknych miasteczek. Natomiast miłośnicy przyrody będą mogli podziwiać liczne jaskinie, strome klify, czy bujną zieleń Parku Naturalnego Sierra de Grazalema! Moim zdaniem warto odbyć taką wyprawę choćby ze względu na różnorodność.

Planujesz wakacje do Hiszpanii? W takim razie proponuję Ci darmowy przewodnik językowy! Sprawdź koniecznie!

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.