|

8 najbardziej przydatnych zdań, jeśli jedziesz do Hiszpanii na wakacje. Cz.1: restauracja

Wielu polskich znajomych pyta mnie, czy warto pojechać na wakacje do Hiszpanii. Odpowiadam zawsze tak samo: no pewnie, że warto! Tak samo odpowiadam moim hiszpańskim przyjaciołom, gdy pytają mnie o przyjazd do Polski. Takie podróże nie tylko pozwalają się zrelaksować i naładować baterie. Również ogromnie nas rozwijają! Po każdej podróży wracamy naładowani wiedzą oraz ciekawymi doświadczeniami, nowymi smakami, nowymi zapachami, zwyczajami, obyczajami i zupełnie inną kulturą oraz stylem życia! Dobra, przejdę jednak do konkretów. Postanowiłam przygotować nowy cykl, w którym będę przedstawiać najbardziej przydatne zwroty w trakcie wakacji w Hiszpanii. Na pierwszy ogień idzie… Wizyta restauracji!

Przydatne hiszpańskie zwroty w restauracji

Hiszpańska kuchnia przez wielu turystów jest uważana za jedną z najlepszych na świecie! Już co nieco opowiadałam Wam o niej w poprzednich wpisach na moim blogu. Tym razem chciałabym skupić się nie na samym jedzeniu, lecz na hiszpańskich zwrotach, które przydadzą Wam się w czasie wizyty w restauracji. Chciałabym również wspomnieć na początku, że ten cykl dedykuję zarówno uczniom mojej Akademii Hiszpańskiego (choćby dla powtórki materiału!) oraz dla osób, które do tej pory nie miały nic wspólnego z nauką języka. Kto wie, może w ten sposób zachęcę Cię do aktywnej nauki mojego ojczystego języka? A nawet jeśli nie, to po prostu pomogę Ci zamówić pyszne jedzenie na wakacjach. 🙂

Okej, powiedzmy, że wchodzisz do restauracji w centrum Madrytu, Barcelonie, Walencji lub w Granadzie (czyli w moich rodzinnych stronach!). Już czujesz przepyszne zapachy paelli. Twój wzrok przykuwają kolorowe pintxos i tapas. Jakie zwroty z pewnością Ci się przydadzą? Na początek zacznijmy od:

 • Una mesa para dos personas, por favor /una mesa para dos personas, por fabor/ – Poproszę stolik dla 2 osób.
 • ¿Me puede traer el menú, por favor? /me puede traer el menu por fabor/ – Czy mogę prosić o menu?
 • ¿Cuánto cuesta esto? /kuanto kuesta esto/ – Ile to kosztuje?


Przejdźmy do zamawiania jedzenia w języku hiszpańskim!

Znalazłeś już interesującą restaurację, poprosiłeś o stolik i menu. Teraz pora coś zamówić! Osobiście polecam tapas bary, które szczególnie przypadają do gustu turystom. Te małe przekąski są doskonałym sposobem na spróbowanie wielu różnych smaków charakterystycznych dla Hiszpanii. Tutaj mogą Ci się przydać takie zwroty, jak:

 • Para comer quiero… para beber, quiero… /para komer kiero… para beber kiero…/ – Poproszę do jedzenia… Do picia poproszę…
 • Quiero la carne poco hecha /kiero la karne poko ecia/ – Chcę mięso niedogotowane.
 • Para mí, agua sin gas / con gas, por favor /para mi agua sin gas/kon gas/ – Dla mnie poproszę wodę gazowaną / niegazowaną.

To co, już wiesz, jak zamówić smaczne jedzenie oraz wodę. Mogę Ci więc życzyć smacznego!

Dlaczego warto odwiedzić hiszpańskie restauracje?

Hiszpania słynie z promowanie diety śródziemnomorskiej, która opiera się na świeżych, sezonowych produktach (szczególnie warzywach) oraz owocach morza, dzięki czemu jest nie tylko zdrowa, ale także przepyszna! Wiesz, że kuchnię tę wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO? Niech to zachęci Cię do spróbowania naszej kuchni!

Mam dla Ciebie jeszcze garść przydatnych zwrotów!

Po pysznym jedzeniu pora na podziękowanie i poproszenie o rachunek. No chyba, że jesteś uczulony na pewne składniki! To bardzo ważne, ponieważ wiem, że wiele osób jest uczulonych na owoce morza, a te akurat są popularnym składnikiem hiszpańskiej kuchni. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Możesz użyć następującego zwrotu:

 • Tengo alergia a… /tengo alerhia a/ – Jestem uczulony/a na…

Dzięki temu kelner przekaże informację do kuchni lub pomoże Ci wybrać inne danie, które będziesz mógł bez obaw zjeść. A gdy już zjesz, to możesz poprosić o rachunek w ten sposób:

 • La cuenta, por favor /la kuenta por fabor/ – Poproszę rachunek.

Piwo na śniadanie? W hiszpańskiej restauracji to możliwe!

Hiszpanie uwielbiają zimne piwo w upalne dni. Wielu turystów łapie się jednak na tym, że zamawiają coś innego niż by się podziwiali. Tutaj masz mały słowniczek:

 • Caña – mała szklaneczka piwa, często zamawiana np. na śniadanie. Zwykle to 0,2 lub 0,25 litra, czyli bardzo niedużo!
 • Mediana – powiedzmy, że to średnie piwo (na standardy hiszpańskie), zwykle w 0,33 litrowej szklance.
 • Quinto – butelka piwa, zwykle o mniejszej pojemności. Idealna, aby się odrobinę schłodzić!
 • Jarra – idealne dla najbardziej spragnionych. Dla Hiszpanów to dzbanek piwa, jednak jego wielkość przypomina… zwykły kufel w polskim barze, czyli ok. 0,5 litra!

Mam nadzieję, że tym wpisem pomogę wielu osobom, nawet laikom, zamówić pyszne danie na wakacjach w Hiszpanii. Nie martw się – w najbliższym czasie, czyli przed wakacjami, dodam jeszcze kilka wpisów z podobnymi, przydatnymi zwrotami po hiszpańsku. Do tego proponuję Ci darmowy przewodnik językowy + nagrania audio! Sprawdź koniecznie!

Podobne wpisy