Top 15 najważniejszych przymiotników w języku hiszpańskim

¡Buenos días! Dzisiaj skupimy się na jednym z najważniejszych aspektów nauki języka hiszpańskiego – przymiotnikach! Przymiotniki to słowa, które opisują rzeczownik i pozwalają nam np.  wyrazić jego cechy, kolory, rozmiary, liczby, rodzaje i wiele innych aspektów.

Poniżej przedstawiam Ci 15 przymiotników, które z pewnością przydadzą Ci się w codziennej komunikacji:

1. Feliz (szczęśliwy/a/e)

Chcę, abyś był/ła zawsze szczęśliwy/a 🙂 Dlatego pierwszy przymiotnik na naszej liście to feliz. Słowo to jest niezmienne, co oznacza, że nie ma rodzaju męskiego czy żeńskiego. Możemy zarówno powiedzieć „Antionio es feliz” (Antonio jest szczęśliwy) oraz „Marta es feliz” (Marta jest szczęśliwa). Natomiast możemy zaznaczyć „ilość rzeczowników”, na przykład: „Marta y Antonio son felices” (Marta i Antonio są szczęśliwi).

Pamiętaj, że szczęście można znaleźć w małych rzeczach! 😀

💻  Dołącz do mojej autorskiej Akademii Hiszpańskiego Online!

2. Grande (duży/a/e)

Hiszpania ma wiele pięknych miejsc, które można opisać jako „grande”: „El Museo del Prado es grande” (Muzeum El Prado jest duże), „Barcelona es grande” (Barcelona jest duża), „Las tapas son grandes” (Te przekąski są duże).

3. Pequeño/a (mały/a/e)

Ale nie zapominajmy o urokliwych „pequeño” miejscach, które kryją się w zakamarkach miast 🙂 Zwróć uwagę na ten przymiotnik, ponieważ jest on zmienny – męski oraz żeński. Dlatego możemy na przykład powiedzieć „Esta lámpara es pequeña” (Ta lampa jest mała) oraz „Este coche es pequeño” (Ten samochód jest mały). Tak samo możemy powiedzieć: „Las neveras son pequeñas” (Lodówki są małe) oraz „Los sillones son pequeños” (Fotele są małe).

4. Hermoso/a (piękny/a/e)

Czy ten przymiotnik nie brzmi jak muzyka? „Hermoso” to idealne określenie dla hiszpańskich plaż, gór czy zabytków. Więc jak powiedzieć po hiszpańsku „Ta plaża jest piękna”? To zdanie przetłumaczyłoby się na język hiszpański jako „Esta playa es hermosa”. A zdanie „Ten pałac jest piękny”? „Este palacio es hermoso”. Jeśli chcemy określić kilka rzeczowników wystarczy dodać na końcu słowa literę „s”. Na przykład: „Estos paisajes son hermosos” (Te krajobrazy są piękne).

📑  Przeczytaj artykuł „Alhambra, zachwycająca twierdza i pałac w Granadzie”

5. Delicioso/a (pyszny/a/e)

Hiszpania słynie z doskonałej kuchni, a jedzenie może być „delicioso”, bez względu na to, czy próbujesz tapas, paellę czy churros (ahh pyszne churros). No właśnie, jak możemy powiedzieć po hiszpańsku „Churros są pyszne”? Tak jest, „los churros son deliciosos”.

📑  Przeczytaj artykuł „Wszystko o churros, czyli cudowny, słodki hiszpański przysmak”

6. Interesante (ciekawy/a/e)

Hiszpania ma bogatą historię i kulturę, która z pewnością będzie dla Ciebie „interesante” 🙂 Słowo to można również przetłumaczyć na język polski jako „interesujący”. Zobaczmy kilka przykładów:

„El Museo de Salvador Dali es interesante” (Muzeum Salvadora Dali jest interesujące). „La historia de España es interesante” (Historia Hiszpanii jest ciekawa). „Las dunas de Cádiz son interesantes” (Wydmy w Kadyksie są ciekawe).

7. Caliente (ciepły/a/e)

Letnie dni w Hiszpanii potrafią być naprawdę „caliente”. Nic dziwnego, że wszyscy chcą schować się w cieniu! Przymiotnik „caliente” można też przetłumaczyć na język polski jako „gorący”. Spójrzmy na kilka przykładów: „La sopa está caliente” (Zupa jest gorąca), „El agua está caliente” (woda jest ciepła), „Las patatas están calientes” (frytki są gorące).

8. Frío/a (zimny/a/e)

A zimą, szczególnie w górach, może być dość „frío”. Czas na ciepły kubek kawy! Jak powiedzieć po hiszpańsku „Ta herbata jest zimna”? To zdanie to po hiszpańsku „Este té está frío”. Łatwizna! A jeszcze mam pytanie: Jak mówi się po hiszpańsku „Jest zimno”? Zdanie to po hiszpańsku „Hace frío” – a nie „Es frío”! 😉

9. Nuevo/a (nowy/a/e)

Podczas podróży często odkrywamy „nuevo” świat, pełen nieznanych nam miejsc i ludzi. Właśnie dlatego ja uwielbiam podróżować. Spójrzmy na te dwa zdania zawierające przymiotnik „nuevo”: „La camisa es nueva” (Koszulka jest nowa), „Los zapatos son nuevos” (Buty są nowe).

10. Viejo/a (stary/a/e)

Niewątpliwie Hiszpania ma też swoje „viejo” piękności, takie jak zabytkowe budynki czy malownicze miasteczka. Pamiętaj, że słowo „viejo” czyta się /bieho/, to oznacza, że w języku hiszpańskim litera „v” czyta się tak samo jak „b”. A jak się mówi po hiszpańsku „Te spodnie są stare”? To mówi się „Los pantalones son viejos”.

11. Rápido/a (szybki/a/e)

Czasem trzeba się spieszyć, żeby zdążyć zobaczyć wszystkie atrakcje wspaniałej Hiszpanii, dlatego warto znać hiszpański przymiotnik „rápido”. Bedąc w Hiszpanii na wakacjach na pewno bardzo często słyszymy „La cola es rápida” (Kolejka jest szybka). No dobra, nie tak często… 😀

12. Lento/a (wolny/a/e)

Ale równie ważne jest żeby czasem zwolnić i cieszyć się chwilą „lento”, prawda? Możemy na przykład powiedzieć: „El autobús es lento” (Autobus jest wolny) lub „Laura y Raquel son lentas” (Laura i Raquel są wolne). W słowniku możemy znaleźć hiszpańskie tłumaczenie słowa „wolny” w dwóch formach: „lento” oraz „despacio”. W tym przypadku słowo „lento” to nie przymiotnik ale przysłówek (po hiszp. adverbio). Z pewnością słyszałeś/aś kiedyś piosenkę Luisa Fonsiego „Despacito”? No to właśnie oznacza po polsku „powolutku” 🙂 

📑  Przeczytaj artykuł „Nauka hiszpańskiego przez piosenki: najlepsze utwory hiszpańskojęzyczne”

13. Joven (młody/a/e)

Młodość to czas odkrywania świata, a Hiszpania jest doskonałym miejscem na to, co nie? 😉 Przymiotnik „joven” też jest przymiotnikiem niezmiennym, co oznacza, że nie ma rodzaju męskiego czy żeńskiego, dlatego możemy zarówno powiedzieć „Daniel es joven” (Daniel jest młody) oraz „Victoria es joven” (Wiktoria jest młoda). A jak powiedzieć po hiszpańsku „Daniel i Wiktoria są młodzi”? Zobacz: „Daniel y Victoria son jóvenes”. Tak jest, przymiotnik „joven” w liczbie mnogiej to „jóvenes”, czyli dodajemy kreseczkę (po hiszp. tilde) oraz końcówkę -es.

14. Mayor (starszy/a/e)

Hiszpanie są znani ze swojej gościnności, szczególnie wobec „mayor” gości. Jeśli chcemy powiedzieć po hiszpańsku na przykład „Moja mama jest starsza” to jest „Mi madre es mayor”. Tak samo jeśli chcemy powiedzieć „Mói sąsiedzi są starsi” to powiemy po hiszpańsku „Mis vecinos son mayores”.

15. Diferente (inny/a/e)

A oto ostatni przymiotnik z naszej listy, przymiotnik „diferente”. W Hiszpanii możesz odkryć wiele „diferente” zwyczajów i tradycji. Na przykład, w Hiszpanii nie ściągamy butów w gościach, a kolację jemy dość późno wieczorem, ok. 21 lub 22. Dlatego możemy powiedzieć po hiszpańsku „Las costumbres españolas son diferentes”, czyli „Hiszpańskie zwyczaje są inne”.

📑  Przeczytaj artykuł „San Fermín w Pampelunie: kiedy czerwień i biel tańczą z bykami”

Zapamiętaj te przymiotniki, bo na pewno będą dla Ciebie bardzo przydatne w trakcie swojej hiszpańskiej przygody! Pamiętaj także, że używanie ich na co dzień pozwoli Ci lepiej rozumieć i komunikować się w języku hiszpańskim.

Dziękuję za przeczytanie artykułu i życzę Ci powodzenia w nauce hiszpańskiego!

Besos, Elisa ❤️

Akademia Hiszpańskiego Online

Dołącz do mojej autorskiej Akademii Hiszpańskiego Online i zacznij uczyć się hiszpańskiego od zera! Za jedynie 89zł/miesiąc masz dostęp do setek materiałów dydaktycznych 🙂

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:

San Fermín w Pampelunie: kiedy czerwień i biel tańczą z bykami

Dzisiaj zabieram Cię na wyjątkową podróż do Hiszpanii, gdzie będziemy rozkoszować się kulturą i tradycją w jednym z najbardziej szalonej imprezy na świecie – Fiesta de San Fermín w mieście Pamplona (czyli Pampeluna)...

Wszystko o churros, czyli cudowny, słodki, hiszpański przysmak!

Wszystko o churros, czyli cudowny, słodki hiszpański przysmak

Jakie są moje ulubione polskie słodycze? Cóż, z pewnością w czołówce znajdą się pączki. Jednak jeśli chodzi o hiszpańskie przysmaki, to muszę tutaj wymienić churros! To absolutny dowód na to, że hiszpańska kuchnia...

Nauka hiszpańskiego przez piosenki: najlepsze utwory hiszpańskojęzyczne

Nauka języków obcych może być trudna, ale istnieje wiele sposobów na to, by ją ułatwić. Jednym z nich jest nauka języka poprzez piosenki 🙂 Dlaczego nie nauczyć się hiszpańskiego, jednego z najczęściej używanych...

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *