|

8 najbardziej przydatnych zdań, jeśli jedziesz do Hiszpanii na wakacje. Cz.2: w sklepie

Nie ważne, czy wybierasz się do Hiszpanii na wakacje, do pracy sezonowej, czy w ramach wymiany studenckiej – podstawowy słowniczek pojęć z pewnością Ci się przyda. W moim poprzednim wpisie z cyklu „8 najbardziej przydatnych zdań…” poruszyłam temat wyjścia do restauracji. Dziś, w drugiej części, pomogę Ci poruszać się po sklepie. To co, jesteś gotowy na małą lekcję hiszpańskiego? No to do dzieła! Aha, tylko doczytaj artykuł do końca, bo mam dla Ciebie małą niespodziankę. ¡Disfruta leyendo!

Nie bój się podróżować! Również po sklepach…

Kilka razy usłyszałam w swoim życiu, że ktoś boi się podróżować, bo… nie zna języków. A przecież to błędne podejście! To właśnie w trakcie podróży człowiek się najwięcej uczy, zbierając przy tym cenne doświadczenia i wspomnienia na całe życie. Gdy przyjechałam do Polski pierwszy raz, również nie znałam ani jednego słowa po polsku! Byłam jednak ciekawa i baaardzo szeroko nadstawiałam uszu. 🙂 Tobie proponuję to samo. Nie jest tajemnicą, że przeprowadzka do innego kraju i rzucenie się na głęboką wodę, to najlepszy sposób na szybką naukę języka. Postanowiłam jednak ułatwić Ci nieco wakacyjny wyjazd do Hiszpanii, przygotowując słowniczek najważniejszych pojęć.

No dobrze, jesteś już w przepięknym Madrycie, słonecznej Barcelonie, czy magicznej Sewilli.  Z pewnością chcesz wybrać się do sklepu, aby kupić pamiątkę z wakacji, prawda? Nie wiem, jak Ty, ale ja na wakacjach uwielbiam kupować sobie różne elementy garderoby: kapelusze, szale, czy sukienki. Dzięki temu za każdym razem, gdy je zakładam (nawet po latach!), wracają do mnie piękne wspomnienia z wakacji. No dobrze, ale ze mnie gaduła… Już prezentuję Ci porcję przydatnych zwrotów w sklepach!

  • Busco un bolso de color rojo /busko un bolso de kolor roho/ – Szukam torebki w kolorze czerwonym.
  • ¿Dónde están los probadores? /donde estan los probadores/ – Gdzie jest przebierania?
  • No me queda bien /no me keda bien/ – Nie pasuje mi.
  • Necesito la talla 40 /nesesito la taja kuarenta/ – Potrzebuję rozmiar 40.

 Oczywiście pamiętaj, że te zwroty to jedynie podstawa. Możesz je dowolnie modyfikować, w zależności od sytuacji. Przecież nie każdy szuka torebki w kolorze czerwonym, prawda?

Pamiętaj o przerwie na sjestę!

Jeśli jesteś na wakacjach w Hiszpanii i wybierasz się do sklepu w środku dnia, to nie zdziw się, jeśli „pocałujesz klamkę” (uwielbiam ten polski zwrot, jest naprawdę zabawny!). Wszystko dlatego, że często od 13:00 do 15:00 właściciele udają się na sjestę, aby nieco odpocząć. Uprzedzam Cię o tym, bo wiem, że w Polsce takiego zwyczaju nie ma (chociaż niektórzy moi polscy znajomi bardzo chcieliby go wprowadzić!).


Pomocne zwroty, jeśli chcesz zapłacić za zakupy

Jeśli nowa, piękna sukienka lub strój kąpielowy jest w koszyku – pora przejść do płatności. Tutaj z pewnością przydadzą Ci się takie zwroty:

  • ¿Cuánto cuesta esto? /kuanto kuesta esto/ – Ile to kosztuje?
  • ¡Qué caro/barato! /ke karo, barato/ – Ale drogo!/tanio!

A jeśli chcesz się nieco potargować, to możesz zagrać w ten sposób:

  • ¿Me hace una rebaja? /me ase una rebaha/ – Daje mi Pan/Pani zniżkę?

W prywatnym sklepikach odzieżowych, czy tych z pamiątkami targowanie się jest jak najbardziej wskazane – zwłaszcza jeśli jest to miejscowość typowo turystyczna. Nie zawsze jednak można zapłacić kartą (lub nie każdy turysta ma przy sobie kartę), dlatego warto znać ten zwrot:

  • Quiero pagar en efectivo / con tarjeta /kiero pagar en efektibo, kon tarheta/ – Chcę zapłacić gotówką / kartą.

W ten sposób łatwo unikniesz nieporozumienia.

Jak zaoszczędzić na przemieszczaniu się po Hiszpanii?

W większości hiszpańskich miast komunikacja miejska stoi na wysokim poziomie – jest więc doskonałym sposobem na szybkie przemieszczanie się. Pamiętaj jednak, aby zakupić bilety czasowe, np. na 24 lub 48 godzin (ew. pakiety biletów). Dzięki temu zaoszczędzisz sporo gotówki. Często również bilety u kierowcy są nieco droższe niż w kioskach, czy automatach. Warto o tym pamiętać!

Przygotowałam dla Ciebie darmowy ebook: Podstawowe słownictwo dla podróżujących po Hiszpanii!

Jeśli jesteś bardzo poważnie zainteresowany wyjazdem do Hiszpanii (na wakacje, bądź do pracy sezonowej) to mam dla Ciebie coś wyjątkowego. Przygotowałam specjalny, w pełni darmowy przewodnik językowy dla podróżujących! Koniecznie sprawdź mój wakacyjny ebook!

Podobne wpisy